Přehled: Kdo po volbách zavede euro a kdo se mu brání? Najděte si svou stranu

Praha - Češi si přijetí společné evropské měny spíše nepřejí, některé politické strany ho však zakotvily jako jednu z volebních priorit do svého programu. EuroZprávy.cz vám přinášejí přehled stran, které euro přijmout chtějí a které ho naopak striktně odmítají.

V letošních volbách do Poslanecké sněmovny sice kandidují kandidáti za celkem 31 subjektů, EuroZprávy.cz vybraly ty největší politické strany a zjistily, jak se ve svých volebních programech staví k jednotné evropské měně. 

Ano, Euro je žádoucí:

TOP 09

"Topka" Miroslava Kalouska by se přijetí společné měny nebránila. V programu "Úspěšná země – odolná společnost" jeho přijetí upravuje v kapitole hospodářská politika. "Prosadíme, aby během následujícího volebního období ČR rozhodla o pevném a závazném termínu vstupu do eurozóny a politiku směřovala k tomu, aby podmínky pro jeho přijetí byly splněny. Jsme přesvědčeni o správnosti tohoto kroku z důvodů politických i ekonomických." Strana vidí přínos eura ve stabilizaci české ekonomiky, odstranění kurzových rizik a transakčních nákladů exportérů, slibuje si od něj také zvýšení konkurenceschopnosti firem a potenciálně i zvýšení mezd.

ODA

Znovu vzkříšený politický projekt pravicové ODA chce zavést jednotnou evropskou měnu i v Česku. Strana chce zahájit proces přijetí a přesvědčit občany, že jim zavedení eura přinese evropské platy.

Strana zelených

"Přijetí eura je naším konečným cílem. Budeme podporovat takové kroky, které podpoří vstup do eurozóny za co nejlepších podmínek. Zapojení do eurozóny považujeme za přínosné nejen z ekonomického, ale také bezpečnostního a politického hlediska budoucnosti Česka v Evropě," míní Zelení. Česko si ale podle strany musí vyjednat takové podmínky, které neznemožní další konvergenci naší země směrem k vyspělým zemím, neměl by tak být nastaven nevýhodný kurz.

Euro možná někdy v budoucnu, teď ne:

ANO

Hnutí ANO zatím v přijetí eura smysl nevidí. Stanovení data přistoupení k euru prý musí odpovídat ekonomickým zájmům Česka, občanů a firem. ANO spíše volá po reformě eurozóny s tím, že se musí zabránit znevýhodňování postavení států, které euro nemají. "V případě, že se eurozóna v následujícím volebním období významně nereformuje, nebudeme euro přijímat," stojí v jejich programu. Euro nechtějí přijmout i z důvodu tzv. fiskální bezpečnosti. 

ČSSD

Poměrně nejednoznačně se k přijetí eura staví sociální demokraté. Euro přijmout chtějí, ale nejsou si jistí, kdy. "Podporujeme, aby Česká republika směřovala k přijetí eura v situaci, kdy to pro nás bude hospodářsky i sociálně výhodné. Prvním krokem k přijetí evropské měny bude vstup do systému směnných kurzů ERM II, který nám umožní nastavit stabilní a výhodný kurz koruny," stojí doslova v programu. ČSSD chce ale na oplátku od Unie zavedení nástrojů, které by přinesly sbližování mezd, životní úrovně a sociálních standardů v rámci EU. 

Starostové a nezávislí

Hnutí STAN chce stanovit podmínky, za kterých Česko vydá definitivní politické rozhodnutí o konkrétním termínu vstupu země do ERM II a následně i do eurozóny. Vláda s účastí STANu by chtěla připravit harmonogram kroků ke snížení rizik plynoucích ze vstupu do eurozóny.

Euro rozhodně nepřijmeme, zřejmě ani v budoucnu:

Realisté

Jasné odmítnutí eura deklarují Realisté Petra Robejška. Dle strany se tím zabrání velkým komplikacím v budoucnu. Odmítají tak i koncept eurozóny. "Aktivní účast v tomto upadajícím projektu rozhodně není v národním zájmu České republiky. Realisté se budou v rámci EU zasazovat o redukci cílů unie na tu úroveň, kterou dokáže zvládnout, což platí i pro eurozónu. Jako smysluplné opatření na pozadí hrozící finanční krize budou Realisté naopak tolerovat vznik lokálních měn," píší v programu. Realisté míní, že evropská politika je nyní zaměřená na to, aby eurozóna ve své podobně byla zachovaná za každou cenu.

ODS

Občanští demokraté by se chtěli ideálně vyvázat z podmínky pro Česko, které se zavázalo, že euro přijme. Česko by si prý samo mělo stanovit, zda vstoupit a kdy vstoupit. V "Silném programu pro silné Česko" strana uvádí podobně jako hnuté ANO, že je docílit stavu v eurozóně, kdy státy platící eurem nebudou mít větší práva než ty, které si ponechávají vlastní měnu.

SPD

Subjekt Tomio Okamury neodmítá jen euro a eurozónu, ale vystoupilo by i z celé Unie. Podle Okamury není pro Česko ani jeho občany výhodné euro přijímat a SPD naopak prosazuje referendum o vystoupení naší země z Evropské unie. Strana má v programu uvedeno, že povede jednání o úpravě vzájemných vztahů s Velkou Británií, Norskem, Švýcarskem a dalšími zeměmi, které nejsou členy eurozóny ani EU. SPD by preferovala podobný koncept, na jakém fungovalo Evropské sdružení volného obchodu (ESVO).

Euru se v programu vyhnuli:

Česká pirátská strana

V programu Pirátů nenajdete plány o tom, zda euro přijmout, nebo odmítnout. V roce 2014 se pro Českou televizi nicméně lídr strany Ivan Bartoš vůči euru nestavěl negativně. Nastínil, že o přijetí společné měny by měli rozhodnout občané v referendu.

KDU-ČSL

Lidovci v zatím představené podobně programu nemají o euru ani čárku. Ekonomický poradce KDU-ČSL Ivan Pilip ale v červnu řekl, že nová vláda by měla rychle stanovit přímo termín zavedení eura. Učinit by to podle něj měla už krátce po svém vytvoření a zároveň začít podnikat kroky pro přijetí společné měny. "Bylo by korektní, aby si to vláda naplánovala a dokázala to ve svém volebním období zvládnout," řekl.

KSČM

Komunisté zatím svůj podrobný program nepředstavili. Podle europoslankyně strany Kateřiny Konečné by ale euro Česko naprosto svázalo s Německem a stali bychom se pak jakousi "kolonií". Zpochybňuje také výhody, které prý Slováci s eurem získali.

Související

Peníze, ilustrační foto

Schodek státního rozpočtu za rok 2024 klesl na 271,4 miliardy korun

Státní rozpočet České republiky uzavřel rok 2024 s deficitem ve výši 271,4 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 17,1 miliardy korun. Proti schválenému plánu byl výsledek lepší o 10,6 miliardy korun. Vláda premiéra Petra Fialy tak třetí rok po sobě nejen dodržela plánovaný deficit, ale dokonce jej snížila oproti schválenému návrhu. Tento výsledek byl dosažen díky lepšímu výběru daní a pojistného, a zároveň umírněnému růstu výdajů.
Ilustrační fotografie. Původní zpráva

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 

Více souvisejících

CZK program volby 2017 EU (Evropská unie) Euro (měna)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy