Praha - Češi si přijetí společné evropské měny spíše nepřejí, některé politické strany ho však zakotvily jako jednu z volebních priorit do svého programu. EuroZprávy.cz vám přinášejí přehled stran, které euro přijmout chtějí a které ho naopak striktně odmítají.
V letošních volbách do Poslanecké sněmovny sice kandidují kandidáti za celkem 31 subjektů, EuroZprávy.cz vybraly ty největší politické strany a zjistily, jak se ve svých volebních programech staví k jednotné evropské měně.
Ano, Euro je žádoucí:
TOP 09
"Topka" Miroslava Kalouska by se přijetí společné měny nebránila. V programu "Úspěšná země – odolná společnost" jeho přijetí upravuje v kapitole hospodářská politika. "Prosadíme, aby během následujícího volebního období ČR rozhodla o pevném a závazném termínu vstupu do eurozóny a politiku směřovala k tomu, aby podmínky pro jeho přijetí byly splněny. Jsme přesvědčeni o správnosti tohoto kroku z důvodů politických i ekonomických." Strana vidí přínos eura ve stabilizaci české ekonomiky, odstranění kurzových rizik a transakčních nákladů exportérů, slibuje si od něj také zvýšení konkurenceschopnosti firem a potenciálně i zvýšení mezd.
ODA
Znovu vzkříšený politický projekt pravicové ODA chce zavést jednotnou evropskou měnu i v Česku. Strana chce zahájit proces přijetí a přesvědčit občany, že jim zavedení eura přinese evropské platy.
Strana zelených
"Přijetí eura je naším konečným cílem. Budeme podporovat takové kroky, které podpoří vstup do eurozóny za co nejlepších podmínek. Zapojení do eurozóny považujeme za přínosné nejen z ekonomického, ale také bezpečnostního a politického hlediska budoucnosti Česka v Evropě," míní Zelení. Česko si ale podle strany musí vyjednat takové podmínky, které neznemožní další konvergenci naší země směrem k vyspělým zemím, neměl by tak být nastaven nevýhodný kurz.
Euro možná někdy v budoucnu, teď ne:
ANO
Hnutí ANO zatím v přijetí eura smysl nevidí. Stanovení data přistoupení k euru prý musí odpovídat ekonomickým zájmům Česka, občanů a firem. ANO spíše volá po reformě eurozóny s tím, že se musí zabránit znevýhodňování postavení států, které euro nemají. "V případě, že se eurozóna v následujícím volebním období významně nereformuje, nebudeme euro přijímat," stojí v jejich programu. Euro nechtějí přijmout i z důvodu tzv. fiskální bezpečnosti.
ČSSD
Poměrně nejednoznačně se k přijetí eura staví sociální demokraté. Euro přijmout chtějí, ale nejsou si jistí, kdy. "Podporujeme, aby Česká republika směřovala k přijetí eura v situaci, kdy to pro nás bude hospodářsky i sociálně výhodné. Prvním krokem k přijetí evropské měny bude vstup do systému směnných kurzů ERM II, který nám umožní nastavit stabilní a výhodný kurz koruny," stojí doslova v programu. ČSSD chce ale na oplátku od Unie zavedení nástrojů, které by přinesly sbližování mezd, životní úrovně a sociálních standardů v rámci EU.
Starostové a nezávislí
Hnutí STAN chce stanovit podmínky, za kterých Česko vydá definitivní politické rozhodnutí o konkrétním termínu vstupu země do ERM II a následně i do eurozóny. Vláda s účastí STANu by chtěla připravit harmonogram kroků ke snížení rizik plynoucích ze vstupu do eurozóny.
Euro rozhodně nepřijmeme, zřejmě ani v budoucnu:
Realisté
Jasné odmítnutí eura deklarují Realisté Petra Robejška. Dle strany se tím zabrání velkým komplikacím v budoucnu. Odmítají tak i koncept eurozóny. "Aktivní účast v tomto upadajícím projektu rozhodně není v národním zájmu České republiky. Realisté se budou v rámci EU zasazovat o redukci cílů unie na tu úroveň, kterou dokáže zvládnout, což platí i pro eurozónu. Jako smysluplné opatření na pozadí hrozící finanční krize budou Realisté naopak tolerovat vznik lokálních měn," píší v programu. Realisté míní, že evropská politika je nyní zaměřená na to, aby eurozóna ve své podobně byla zachovaná za každou cenu.
ODS
Občanští demokraté by se chtěli ideálně vyvázat z podmínky pro Česko, které se zavázalo, že euro přijme. Česko by si prý samo mělo stanovit, zda vstoupit a kdy vstoupit. V "Silném programu pro silné Česko" strana uvádí podobně jako hnuté ANO, že je docílit stavu v eurozóně, kdy státy platící eurem nebudou mít větší práva než ty, které si ponechávají vlastní měnu.
SPD
Subjekt Tomio Okamury neodmítá jen euro a eurozónu, ale vystoupilo by i z celé Unie. Podle Okamury není pro Česko ani jeho občany výhodné euro přijímat a SPD naopak prosazuje referendum o vystoupení naší země z Evropské unie. Strana má v programu uvedeno, že povede jednání o úpravě vzájemných vztahů s Velkou Británií, Norskem, Švýcarskem a dalšími zeměmi, které nejsou členy eurozóny ani EU. SPD by preferovala podobný koncept, na jakém fungovalo Evropské sdružení volného obchodu (ESVO).
Euru se v programu vyhnuli:
Česká pirátská strana
V programu Pirátů nenajdete plány o tom, zda euro přijmout, nebo odmítnout. V roce 2014 se pro Českou televizi nicméně lídr strany Ivan Bartoš vůči euru nestavěl negativně. Nastínil, že o přijetí společné měny by měli rozhodnout občané v referendu.
KDU-ČSL
Lidovci v zatím představené podobně programu nemají o euru ani čárku. Ekonomický poradce KDU-ČSL Ivan Pilip ale v červnu řekl, že nová vláda by měla rychle stanovit přímo termín zavedení eura. Učinit by to podle něj měla už krátce po svém vytvoření a zároveň začít podnikat kroky pro přijetí společné měny. "Bylo by korektní, aby si to vláda naplánovala a dokázala to ve svém volebním období zvládnout," řekl.
KSČM
Komunisté zatím svůj podrobný program nepředstavili. Podle europoslankyně strany Kateřiny Konečné by ale euro Česko naprosto svázalo s Německem a stali bychom se pak jakousi "kolonií". Zpochybňuje také výhody, které prý Slováci s eurem získali.
Související
Platy státních zaměstnanců se zvýší. Vláda oznámila dohodu s odbory
Inflace je opět dvouprocentní. V březnu klesaly zejména ceny potravin
CZK , program , volby 2017 , EU (Evropská unie) , Euro (měna)
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák