Romové dobře dělají, perou se za svá práva. Advokátka promluvila o kauze, která hýbe Českem

Praha - Držitelka ceny Alice Garrigue Masarykové v oblasti lidských práv a právnička Klára Kalibová schvaluje, že se pozůstalí domáhají svých práv a například podali trestní oznámení na členy hnutí SPD Tomia Okamuru a Miloslava Roznera.

"Jsem ráda, že někteří pozůstalí a přeživší to berou za své a perou se za svá práva, protože naše společnost je momentálně v situaci, kdy je potřeba stát na tom, že některé výroky jsou v podstatě nelegální a zároveň, že se dotýkají cti a důstojnosti lidí," uvedla v rozhovoru pro Český rozhlas právnička Klára Kalibová. Čekala by také silnější reakci i ze strany politiků, kteří sice Okamurovy výroky o koncentračním táboře v Letech odsoudili, ale patrně se jich nenajde dost na to, aby jej odvolali z postu místopředsedy Poslanecké sněmovny.

Zakladatelka a ředitelka organizace In Iusticia, která pomáhá obětem násilí z nenávisti, připomíná, že Okamurova omluva ani změkčení výroku, za nějž bylo na něj dvakrát podáno trestní oznámení, nemá u soudu vliv, protože skutek se stal. Soud může k omluvě přihlédnout a trest nakonec neuložit, to je vše. V případě vynesení výroku, který například pronesl Okamura, má být podle Kalibové k trestním postihům saháno až v krajních případech. "Když se podíváme na výrok Tomia Okamura, tak on neříká, že tam nebyly plynové komory, že nezemřelo šest miliónů Židů, on zlehčuje to utrpení. Musíte mít velkou představivost, aby se to dalo podřadit pod skutkovou podstatu," vysvětlila právnička, která podotkla, že verbální projevy nesnášenlivosti nemá podle ní policie tendenci moc řešit.

Podle Kalibové existuje ve společnosti jistá citlivost vůči českému utrpení za druhé světové války. Poukázala na ikonické momenty jako Lidice nebo Ležáky. "Po roce 1989 se začalo intenzivněji hovořit o holocaustu Židů. K holocaustu Romů se dostáváme postupně. Třicet let po revoluci si myslím, že stále víme o tom málo a málo tlačíme na to, aby tyto tři momenty byly dávány na stejnou úroveň," upozorňuje Kalibová. 

Právnička, která obdržela cenu Alice Garrigue Masarykové za lidská práva, také varuje, že česká společnost zhrubla, a to nejen k Romům, kteří jsou na tom dlouhodobě špatně, ale například i vůči Židům. "Nemáme osobnosti, které by říkaly, že toto se nesmí. Chybí nám někdo, kdo by kriticky hodnotil vývoj společnosti směrem k nenávisti a nevraživosti," zoufá Kalibová. Je také toho názoru, že by se některé případy měly protáhnout celým trestním nebo civilním řízením, aby soudy už do budoucna rozhodly, co je už moc.  

Související

Více souvisejících

Romové holocaust Koncentrační tábor Lety Tomio Okamura Klára Kalibová

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy