Jaký byl Okamura v soukromí? Jeho známí otevřeně o drsném chování šéfa SPD

Praha - Byl nebo nebyl Tomio Okamura skautem? Kvůli této otázce se v posledních dnech strhla v českém veřejném prostoru bouřlivá debata. Tu odstartoval sám předseda SPD, když na svém Twitteru zveřejnil fotku s dvěma dívkami ve skautském kroji a napsal k ní, že sám býval aktivním skautem.

Mnoho lidí o tom ale pochybovalo. Okamura jednak vyrůstal v době, kdy bylo skautské hnutí tvrdě potlačováno z vůle komunistických totalitních orgánů. Za druhé se zdálo, že Okamura a skauting vlastně nejdou dohromady. Předseda SPD totiž ne vždy naplňuje skautskou přísahu vyžadující pravdomluvnost, zdvořilost a čistotu myšlenek a činů.

Zdá se ale, že Okamura skautem opravdu byl. Dle zjištění Aktuálně.cz byl nynější místopředseda sněmovny skautem zhruba mezi lety 1982 až 1987, tedy od svých deseti do patnácti let. Spolu s bratry Hayatem a Osamem měl být členem 43. skautského oddílu, který působil v ilegalitě, protože skauting byl tehdy zakázaný.

"Někdo si o o něm mohl myslet, že je hádavý, ale já to tehdy negativně nevnímal. Faktem je, že se byl schopný třeba půl hodiny přít a rozpitvávat pravidla nějaké bojové hry. Zároveň byl ale také tahoun a byl výkonný. Při té bojové hře se rval o každý bod a nebojoval nečestně," vypráví pro Aktuálně.cz po letech tehdejší Okamurův skautský vedoucí Martin Pecka.

Mladý Okamura se účastnil i táborů u Borovanského potoka. V táborové kronice lze nalézt několik jím psaných zápisů. Píše tak o ranních rozcvičkách a táborových hrách, popisuje denní režim skautů a to do takových detailů, že si může čtenář přečíst co měli mladí táborníci k snídani nebo k obědu.

Podle Pecky se u Okamury už v jeho mladém věku projevoval smysl pro pořádek a pravidla. „Věčná škoda, kdyby jej někdo později pozitivně nasměroval, byla by to vlastně velká výhra," povzedchl si Okamurův bývalý vedoucí.

Na Okamuru vzpomínají i další bývalí táborníci. Skaut s přezdívkou Dick jej například zažil i z druhé stránky. Dick byl tehdy nejmladší dítě na táboře a jednoho dne se rozhodl, že si vleze do lodičky a vydá se s ní na rybník. Na loďku měl ale zálusk i Okamura a ten se tak velmi rozzuřil. Neváhal se svléknout do plavek a za Dickem do rybníka skočit.

Ten ale mezitím vylezl z loďky do lesa a utíkal. Okamura jej bos pronásledoval a popíchal si při tom nohy o šišky. Ani to jej ale neodradilo, vrátil se do tábora pro boty a v honu na menšího kamaráda pokračoval. Dick se nakonec musel ukrýt u vedoucího ve stanu a požádat jej o ochranu. Okamurova cílevědomost byla opravdu patrná již od útlého věku.

"Něco jako když se zamilujete ve filmu do záporného hrdiny. Byl to pro nás takový sympatický grázl, který se stále hádal s vedoucími, ale my na něm obdivovali, že všechno znal, všechno uměl, ve všem vynikal," vzpomíná na obdiv, jaký k Okamurovi choval, další jeho bývalý skautský kamarád s přezdívkou Joe.

Ten ale dodává, že Okamura byl konfliktní a jeho povaha nepřispívala k dobré atmosféře v oddílu. "Pamatuji si na jednu výpravu v roce 1987, kdy nám vedoucí oznámili, že Tomio už chodit nebude. Brali jsme to tehdy tak, že byl vyloučen." říká Joe.

Nadšený není ani z Okamurovy dnešní politické kariéry. "Když jej dnes vidím v televizi, mám pocit, že je to jen jeho další hra, do které se furiantsky pustil, aby si něco dokázal. Já stále nevěřím, že to myslí vážně a zdá se mi, že v poslední době se dostal někam, kam sám původně vůbec nechtěl," míní.

"Cíleně vnáší do společnosti nenávist a popírá lidství, přitom má plná ústa demokracie. Tomio tím slouží Moskvě, která chce rozeštvat Evropu. Možná si to ani neuvědomuje." říká Okamurův bývalý vedoucí Martin Pecka. Tomu vadí, že se Okamura ke skautingu vůbec hlásí. 

Redakci EZ se k celé kauze vyjádřil i Tomio Okamura. Ten prý na období, kdy byl ve skautu, vzpomíná rád. "Bylo to velmi milé, přátelské prostředí. Mám skaut rád a přeji, ať se všem skautům v jejich činnosti daří." říká předseda SPD. 

Související

Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Koalice, které stačí pět procent? SPD podepsalo memorandum s dalšími stranami, chtějí do vlády

Lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura podepsal memorandum o spolupráci pro letošní volby do Poslanecké sněmovny s představiteli stran Svobodní, Trikolora a Právo respekt odbornost (PRO). Podle signatářů dokumentu jde o strategické spojenectví, které má zajistit, aby vlastenečtí voliči měli zastoupení v parlamentu a ideálně i v příští vládě. Strany se dohodly, že vytvoří společnou kandidátku a po volbách ustaví společný poslanecký klub.

Více souvisejících

Tomio Okamura skauti Tábory Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) děti

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

před 1 hodinou

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

před 1 hodinou

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

před 1 hodinou

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

před 1 hodinou

Derby semifinále play off mezi Hradcem a Pardubicemi

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

před 2 hodinami

Elon Musk

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon

Americké ministerstvo obrany čelí nové vlně kritiky – tentokrát od technologického magnáta Elona Muska. Bývalý šéf SpaceX a současný šéf „Ministerstva vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency – DOGE), zřízeného prezidentem Donaldem Trumpem, tvrdě zaútočil na vývoj stíhačky F-35 Lightning II. Podle něj jde o jeden z největších podvodů na americké daňové poplatníky v moderní historii.

před 3 hodinami

Kamala Harrisová

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa

Bývalá viceprezidentka Spojených států Kamala Harris vystoupila ve středu večer v rámci své první významné veřejné řeči od porážky v prezidentských volbách s ostrou kritikou prezidenta Donalda Trumpa. V proslovu, který zazněl na slavnostním galavečeru organizace Emerge America, Harris varovala před systematickým rozkladem demokratických hodnot, k němuž podle ní dochází od nástupu nové administrativy.

před 5 hodinami

Dmitrij Medveděv

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz

Prezident USA Donald Trump se poprvé veřejně vyjádřil k nové dohodě o těžbě nerostných surovin mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Podle BBC označil dohodu za kompenzaci za rozsáhlou americkou pomoc Ukrajině během války s Ruskem. „Biden jim předal 350 miliard dolarů,“ řekl Trump a dodal: „Uzavřeli jsme dohodu, díky které získáme teoreticky mnohem víc než těch 350 miliard.“

před 6 hodinami

Jana Maláčová

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

před 9 hodinami

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?

Na konci dubna roku 1945 již bylo jasné, že nacistické Německo vyjde z druhé světové války jako poražené a diktátor i jeho stoupenci budou potrestáni. Posledního dubnového dne toho roku proto Adolf Hitler spáchal sebevraždu. Spolu s ním si vzala život i jeho milenka Eva Braunová. Kdo byla tato žena?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy