Jaký byl Okamura v soukromí? Jeho známí otevřeně o drsném chování šéfa SPD

Praha - Byl nebo nebyl Tomio Okamura skautem? Kvůli této otázce se v posledních dnech strhla v českém veřejném prostoru bouřlivá debata. Tu odstartoval sám předseda SPD, když na svém Twitteru zveřejnil fotku s dvěma dívkami ve skautském kroji a napsal k ní, že sám býval aktivním skautem.

Mnoho lidí o tom ale pochybovalo. Okamura jednak vyrůstal v době, kdy bylo skautské hnutí tvrdě potlačováno z vůle komunistických totalitních orgánů. Za druhé se zdálo, že Okamura a skauting vlastně nejdou dohromady. Předseda SPD totiž ne vždy naplňuje skautskou přísahu vyžadující pravdomluvnost, zdvořilost a čistotu myšlenek a činů.

Zdá se ale, že Okamura skautem opravdu byl. Dle zjištění Aktuálně.cz byl nynější místopředseda sněmovny skautem zhruba mezi lety 1982 až 1987, tedy od svých deseti do patnácti let. Spolu s bratry Hayatem a Osamem měl být členem 43. skautského oddílu, který působil v ilegalitě, protože skauting byl tehdy zakázaný.

"Někdo si o o něm mohl myslet, že je hádavý, ale já to tehdy negativně nevnímal. Faktem je, že se byl schopný třeba půl hodiny přít a rozpitvávat pravidla nějaké bojové hry. Zároveň byl ale také tahoun a byl výkonný. Při té bojové hře se rval o každý bod a nebojoval nečestně," vypráví pro Aktuálně.cz po letech tehdejší Okamurův skautský vedoucí Martin Pecka.

Mladý Okamura se účastnil i táborů u Borovanského potoka. V táborové kronice lze nalézt několik jím psaných zápisů. Píše tak o ranních rozcvičkách a táborových hrách, popisuje denní režim skautů a to do takových detailů, že si může čtenář přečíst co měli mladí táborníci k snídani nebo k obědu.

Podle Pecky se u Okamury už v jeho mladém věku projevoval smysl pro pořádek a pravidla. „Věčná škoda, kdyby jej někdo později pozitivně nasměroval, byla by to vlastně velká výhra," povzedchl si Okamurův bývalý vedoucí.

Na Okamuru vzpomínají i další bývalí táborníci. Skaut s přezdívkou Dick jej například zažil i z druhé stránky. Dick byl tehdy nejmladší dítě na táboře a jednoho dne se rozhodl, že si vleze do lodičky a vydá se s ní na rybník. Na loďku měl ale zálusk i Okamura a ten se tak velmi rozzuřil. Neváhal se svléknout do plavek a za Dickem do rybníka skočit.

Ten ale mezitím vylezl z loďky do lesa a utíkal. Okamura jej bos pronásledoval a popíchal si při tom nohy o šišky. Ani to jej ale neodradilo, vrátil se do tábora pro boty a v honu na menšího kamaráda pokračoval. Dick se nakonec musel ukrýt u vedoucího ve stanu a požádat jej o ochranu. Okamurova cílevědomost byla opravdu patrná již od útlého věku.

"Něco jako když se zamilujete ve filmu do záporného hrdiny. Byl to pro nás takový sympatický grázl, který se stále hádal s vedoucími, ale my na něm obdivovali, že všechno znal, všechno uměl, ve všem vynikal," vzpomíná na obdiv, jaký k Okamurovi choval, další jeho bývalý skautský kamarád s přezdívkou Joe.

Ten ale dodává, že Okamura byl konfliktní a jeho povaha nepřispívala k dobré atmosféře v oddílu. "Pamatuji si na jednu výpravu v roce 1987, kdy nám vedoucí oznámili, že Tomio už chodit nebude. Brali jsme to tehdy tak, že byl vyloučen." říká Joe.

Nadšený není ani z Okamurovy dnešní politické kariéry. "Když jej dnes vidím v televizi, mám pocit, že je to jen jeho další hra, do které se furiantsky pustil, aby si něco dokázal. Já stále nevěřím, že to myslí vážně a zdá se mi, že v poslední době se dostal někam, kam sám původně vůbec nechtěl," míní.

"Cíleně vnáší do společnosti nenávist a popírá lidství, přitom má plná ústa demokracie. Tomio tím slouží Moskvě, která chce rozeštvat Evropu. Možná si to ani neuvědomuje." říká Okamurův bývalý vedoucí Martin Pecka. Tomu vadí, že se Okamura ke skautingu vůbec hlásí. 

Redakci EZ se k celé kauze vyjádřil i Tomio Okamura. Ten prý na období, kdy byl ve skautu, vzpomíná rád. "Bylo to velmi milé, přátelské prostředí. Mám skaut rád a přeji, ať se všem skautům v jejich činnosti daří." říká předseda SPD. 

Související

Více souvisejících

Tomio Okamura skauti Tábory Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) děti

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy