ROZHOVOR | Tohle Kalouska rozhodně nepotěší. Známý politolog pro EZ nemilosrdně rozebral politiky

ROZHOVOR - Vedení hnutí ANO dnes schválilo návrh koaliční smlouvy s ČSSD a programového prohlášení případné koaliční vlády. Oběma dokumenty bude zabývat i předsednictvo ČSSD, které by také mělo vyhlásit vnitrostranické referendum o vstupu sociální demokracie do vlády s ANO. Podle politologa Jana Kubáčka lze očekávat, že hlasování sociální demokratů skončí velmi těsným rozdílem. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz Kubáček naznačil, jak by mohlo dopadnout, i komu by případné předčasné volby nejvíce uškodily.

Včera večer byly představeny některé body z programového prohlášení vlády. Obsahuje toto prohlášení něco, co vás překvapilo, nebo zarazilo?

Přiznám se, že ani ne, protože celá řada těch věcí už byla vzpomínána. Musím říct, že jsem ocenil, že si Andrej Babiš uvědomil, že srozumitelnost je klíčová. Kladl velký důraz na to, aby programové prohlášení bylo lidové, pochopitelné, srozumitelné a relativně přehledné.

Možná trochu překvapivé pro mě je, jak se posunulo zdravotnictví až do těch zadnějších priorit. Je jakousi Popelkou mezi dalšími tématy. Myslel jsem, že se mu budou věnovat mnohem více, protože pro lidi je toto téma naprosto klíčové. Dlouhodobě se řeší situace nemocnic v krajích, v regionech, v menších městech, ale i nedostatek lékařů a zdravotních sester. A v prohlášení je to zmíněno stylem – budeme zdravotnictví řešit, nebudeme ho privatizovat a tečka. Čekal jsem ale, že to bude mnohem zásadnější a výraznější téma.

De facto i vzdělávání je také zmíněno jen tak bokem. Myslím, že hodně důležité – a mezi veřejností to bude hodně rezonovat – je zdanění církevních náhrad a odmítnutí stávající podoby migračních kvót. I v tom je ale prohlášení velmi obecné. Také třeba neříká, jestli tu místo nich nevznikne něco nového, jestli nebudou mít novou formu.

To, že je tam zmíněna důchodová reforma, to chápu, je to velké téma. Ale kolikrát už bylo zmiňováno... Ale myslím si, že vítězit bude srozumitelnost, přehlednost a jistá dynamika řeči.

Zmínil jste důchody. Ty by se měly podle programového prohlášení zvyšovat, stejně tak by se měly zvyšovat některé platy a rušit superhrubá mzda. Mluví se i o investicích do infrastruktury. A na svých výjezdech do krajů premiér v demisi Andrej Babiš doslova sliboval hory doly. Budou na to vše peníze? Je reálné, aby případná vláda své sliby dodržela?

Kdybychom sečetli úplně vše, co bylo slíbeno, tak se to splnit nedá. Ve chvíli, kdy z investic uděláte prioritu, kdy ekonomika poroste a v situaci, kdy máme tak pomalé rozhodování byrokracie, že stejně celou řadu investic budete moci spustit až v řádu let, tak to jde. My jsme dnes paradoxně v situaci, kdy nemáme problémy s penězi, ale máme problém je proinvestovat, protože nemáme na celou řadu věcí povolení. A když povolení získáme, okamžitě se někdo cíleně odvolá, takže se to celé na dva nebo tři roky odsune.

Dnes je to tak, že můžete jezdit republikou a slibovat mnohé, protože celou řadu věcí proinvestujete až v řádu let - prostě někdy v budoucnosti, až k tomu budou adekvátní povolení a nařízení, rozhodnutí. A to je opět záležitost tří až pěti let. Takže dle hesla „slibem nezarmoutíš“ řadu věcí zvládnete, protože se můžete odvolat na to, že není rozhodnutí, není povolení, není možnost to proinvestovat. Ale pokud se bude ekonomice dařit, nedojde k zásadnímu propadu, dá se řada věcí zvládnout.

Například předseda ODS Petr Fiala zdůraznil, že není důležité, co v programovém prohlášení je, ale spíš co v něm není. Narážel na možné posty pro KSČM. Souhlasíte s tímto tvrzením? A co vše by komunisté mohli získat?

Je pravda, že to se tam nezmiňuje. Smutnou pravdou z pohledu real politiky je, že ty strany, které vládu podporovaly, dostávaly bonusy a benefity v podobě různých postů. A ještě smutnější je, že teď to budou komunisté. Zase se ale netvařme, že v minulosti to tak nebylo – byli to i lidovci, občanští demokraté v době opoziční smlouvy, nebo naopak sociální demokraté v jiných letech. To je real politika.

A kde všude komunisté dostanou zázemí? Budou to státní firmy, organizace podřízené ministerstvům, kterých je požehnaně a málokdo je zná. Pak samozřejmě podniky se státní účastí, spousta dozorčích rad. To přesně budou ta místa. A pak místa na ministerstvech, která mají kontrolní povahu. Tam budou moci komunisté vyslat nějakého svého nominanta. Na rovinu si řekněme, že to nemusí být jen straníci, ale i třeba lidé, kteří mají ke komunistické straně blízko a mají nějakou odbornost, či jsou levicového ražení a nemají odbornost.

A je samozřejmě dost možné, že je komunisté budou posty obsazovat z jednoho prostého titulu – chtějí dát práci mnoha nezaměstnaným komunistům, kteří ztratili poslanecký mandát, nebo bývalým asistentům poslanců, představitelům regionálních komunistů. Ale třeba i představitelům svých odborných komisí, kterých také mají vícero. Jim všem dají příležitost. A zároveň budou chtít vidět pod ruce státním organizacím a získávat cenné informace.

ČSSD čeká referendum o účasti ve vládě. Už teď se ale ze strany ozývají docela rozporuplné reakce a strana je v tomto směru dost názorově rozdělená. Dá se odhadnout, jaký bude výsledek? A co vše rozhodne o tom, zda se sociální demokraté přikloní na tu či onu stranu?

Bezesporu počítám s tím, že přijde měsíc masáže a velkého zájmu médií, která bude zajímat, jak se sociální demokraté rozhodnou. Stranící budou pod tlakem, aby se rozhodli o vstupu do vlády a aby tady už v uvozovkách byla „funkční“ vláda s většinovým mandátem. Druhým faktorem bude, a to Andrej Babiš dnes potvrdil, strašení předčasnými volbami. Někteří se samozřejmě začnou obávat, že kdyby byly předčasné volby, tak sociální demokraté – a nejen oni – by mohli dopadnout mnohem hůře než v loňských podzimních volbách. Třetím argument, který do toho podle mě bude silně vstupovat, bude, jaká budou konkrétní jména pěti ministrů ČSSD, z jakých budou křídel, jak budou činní ve vyjednávání. I to udělá své, protože se dá očekávat, že tito potenciální ministři budou hodně přesvědčovat místní organizace, aby podpořily vstup do vlády. A pak bude také záležet, jak bude vrcholné vedení dráždit své delegáty. Protože v ČSSD je referendum věc poměrně vzácná a téměř neozkoušená.

Vzpomenu na dva momenty. Jedno referendum, které bylo také hodně otevřené veřejnosti, bylo v době Vladimíra Špidly, když se hledal prezidentský kandidát. Vladimír Špidla dělal vše proto, aby nezvítězil Miloš Zeman. Jenže on zvítězil a referendum se tak nějak přemlčelo. Pak bylo velmi kontroverzní referendum, kdy se hlasovalo o otázkách o modernizaci strany, posílení role předsedy a kvótách pro ženy, kdy celá řada čelních sociálních demokratů nejen fotila, že hlasuje, ale dokonce se fotila jak hlasuje. To také říkalo mnohé o tom samotném referendu, které bylo hodně mocenské.

Proto bude zajímavé sledovat, co delegáti udělají teď – jestli využijí příležitost, že mají šanci promluvit do strategie sociální demokracie a budou houfně hlasovat, nebo jestli jich většina mávne rukou a řekne si, že je to jedno a že je stejně už předem rozhodnuto. Velmi výrazně proto rozhodne účast u referenda. Spíše bych si ale vsadil na těsný rozdíl a na to, že sociální demokraté spíše řeknou, že do vlády půjdou.

Už jste naťukl, že premiér v demisi Andrej Babiš dnes řekl, že pokud by to referendum přece jen nedopadlo, mohly by být předčasné volby. Zmínil jaro 2019. Dalo by se už teď říci, jestli by vyřešily současnou patovou situaci?

Situace by nemusela být preferenčně moc odlišná – s jedním velkým rozdílem. Já bych soukromě odhadl, že pokud se nějakým způsobem nedohodnou TOP 09 a starostové, a možná lidovci, mohla by nastat situace, že by se TOP 09 do Sněmovny nedostala, starostové by se nedostali a lidovci by možná při velkém štěstí a podle voličské účasti by se buď těsně dostali do Sněmovny, a nebo by mohli zůstat těsně za čarou. V tu chvíli by nastala situace, kdy by propadlo obrovské množství hlasů, které se ale neanulují, ale jdou ve prospěch vítěze.

Takže teoreticky by Andrej Babiš mohl mít podobné preference jako nyní, ale získal by více mandátů. Teď mu je totiž „sebrali“ TOP 09 a starostové, kteří těsně přešli hranici. Tím se mandáty posunuly v jejich prospěch. Tahle situace by se nutně nemusela opakovat a tyhle mandáty by šly především za Andrejem Babišem. Takže situace by mohla být taková, že Andrej Babiš by byl stejně silný – tedy formálně a preferenčně, ODS by možná maličko posílila, stejně jako Piráti. Naopak by asi mírně oslabila ČSSD a komunisté a asi také lidovci. A ve výsledku by mandáty získal Babiš, takže by byl silnější.

Nedávno se řešilo to, jestli by některé strany vůbec měly na kampaň před předčasnými volbami peníze. Právě třeba TOP 09, ale i ČSSD přišly o značnou část financí od státu. Měly by tedy vůbec tyto menší strany šanci voliče nějak upoutat?

Tyto malé strany jsou víceméně předurčené k tomu, že pokud chtějí uspět, musely by se dohodnout na nějaké volební koalici – a nutno podotknout, že by to musela být volební koalice bez Miroslava Kalouska. A je otázka, jestli by to vůbec bylo možné. A také jestli by se mezi sebou strany dokázaly vůbec domluvit. Protože už to není ani tak o programu, ale o tom, že špičky těchto stran se prostě nemusí. Chemie mezi nimi nefunguje, nejsou schopni ustoupit a dohodnout se na volební koalici.

V situaci, kdy by nějakou vytvořit dokázali, si dokážu představit, že by je část voličů podpořila za to, že jsou schopni se shodnout udělat ústupky i ta to, že mají zajímavý program. Ale musel by to být program bez Miroslava Kalouska. A znovu říkám – nejsem si jist, že by dokázali docílit odchodu Miroslava Kalouska do politického důchodu.

Související

Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Jan Kubáček (politolog) Vláda ČR Hnutí ANO ČSSD top 09 Miroslav Kalousek

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 35 minutami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 56 minutami

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 1 hodinou

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 3 hodinami

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní progresivismu, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 5 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy