Komunisté? Nebezpeční cynici. OSN je houby po tom, že má NATO vojáky v Pobaltí, říká publicista

Praha - Komunisté i téměř tři desítky let po událostech z listopadu 1989 budí v české společnosti silné kontroverze. Platí to obzvláště teď, kdy se zdá, že KSČM navzdory špatnému volebnímu výsledku z posledních sněmovních voleb bude reálně ovlivňovat politiku české vlády.

Sílícího politického vlivu komunistů si ve svém blogu na Aktuálně.cz všímá i publicista a odborník na středoevropskou politiku Ivan Štern. Ten tvrdí, že nám "komunisté zase všem vytřeli zrak". Připomíná jejich podmínku, že vláda kterou budou tolerovat nesmí rozšiřovat české vojenské mise v zahraničí.

Štern připomíná, že komunistům vadí zejména přítomnost českých vojáků v Pobaltí, tedy v regionu, který byl bývalým sovětským Ruskem okupován ze všech evropských regionů nejdéle. Pobyt vojsk NATO na území suverénních států je pak paradoxně označován za něco, co Rusko vlastně provokuje.

"Soudruhům zdánlivě unikla jedna podstatná skutečnost. Pobaltské republiky jsou členskými zeměmi Severoatlantické aliance, zeměmi po výtce demokratické. Naši vojáci se tu nacházejí na žádost a se souhlasem tamějších demokratických vlád." dodává publicista.

Existuje v tomto případě také jedna zajímavá historická paralela. Vojska NATO jsou totiž v Pobaltí na přátelské výpomoci. I naše země má zkušenosti s "přátelskou výpomocí", a to konkrétně s tou ze srpna 1968. Mezi oběma je ale propastný rozdíl.

Přátelská výpomoc sovětských vojsk ze srpna 1968 totiž byla v tehdejším Československu odmítána a národ proti ní rozhodně povstal, tedy s výjimkou několika desítek či stovek prosovětských kolaborantů. Oproti tomu američtí (a další, mimo jiné i čeští) vojáci jsou dnes v Pobaltí vítáni s úlevou a jsou vnímáni jako garance nezávislosti a demokratického vývoje celého regionu.

Štern proto považuje za absurdní požadavek komunistů, kteří chtějí, aby české vojenské mise v zahraničí byly v souladu s mandátem Rady bezpečnosti OSN. "Při vší úctě k Radě bezpečnosti a k celé slavné OSN je oběma houby po tom, na čem se dohadují či nedohadují spojenecké země NATO. Nejde přece o cizí intervenci ve jménu Charty OSN, ale o přátelskou výpomoc spojenecké zemi na základě jejího výslovného souhlasu." píše Štern.

Ten také tvrdí, že podmiňovat účast českých vojáku na misi v Pobaltí souhlasem RB OSN, je ze strany KSČM politický cynismus. "Tak, jako Brežněv Dubčekovo ujišťování, že koná výlučně z prokazatelné vůle veřejnosti, obrátil proti Dubčekovi a poslal mu do země proti jeho obrozujícímu se lidu tanky, má i dnešní požadavek komunistů znemožnit dialog." dodává.

A právě v tom spatřuje Štern "zákeřnost a nebezpečnost" komunistů. Ti jsou podle něj zvyklí pohybovat se na okraji politického prostoru a své názory dokáží prosadit, i když po posledních volbách citelně oslabili.

Související

Berlínská zeď Komentář

Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil

Uplynulo 35 let od chvíle, kdy obyvatelstvu Německé demokratické republiky tamní komunistická moc přestala bránit v opuštění státu přes silně střeženou hranici do západních sektorů rozděleného Berlína. Pomyslný pád Berlínské zdi 9. listopadu se následně zapsal do dějin jako symbolický moment, který ukončil více než čtyři desetiletí trvající rozdělení Evropy. Mnozí jej vnímají také jako konec studené války. Ačkoliv podobné symboly hrají v konstrukci výkladů historie důležitou úlohu, představují také past, která může znesnadnit hledání skutečných příčin přelomových dějinných událostí.

Více souvisejících

Komunismus NATO KSČM Armáda České Republiky OSN

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Aktualizováno před 57 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy