Česká kritika Merkelové pokračuje: Revanšistické svinstvo. Nacistické Německo chystalo genocidu našeho národa

Praha – Slova kancléřky Angely Merkelové o poválečném odsunu Němců dál budí vášně mezi českými politiky. Její slova komentují další politici, kteří se netají tím, že se jim nelíbí, co kancléřka říká.

Slova Merkelové vyvolala hodně bouřlivé reakce napříč politickým spektrem. „Považuji aktuální výroky paní kancléřky Merklové o poválečném odsunu Němců z Československa za neuvěřitelné a neakceptovatelné. Celá politická reprezentace by v této věci měla dát paní kancléřce zcela jasnou a dostatečně ostrou zpětnou vazbu, že podobné výroky nepřejdeme mlčením,“ poznamenal poslanec ODS Jan Skopeček.

„Sudetští Němci se podíleli a schvalovali přípravu a realizaci konečného řešení české otázky. Nebýt vítězství spojenců, tak nás čekal osud Židů a biologická likvidace. Tyto plány jsou fakta a některé vysídlovací akce se už prováděly v průběhu války. Dnešní vyjádření Merkelové k odsunu Sudeťáků je revanšistické svinstvo,“ poznamenal místopředseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Radim Fiala.

„Je lepší se koukat do budoucnosti. Hrůzy druhé světové války nelze vnímat izolovaně. Kancléřka Merkelová si svá slova mohla odpustit,“ myslí si předseda ČSSD Jan Hamáček.

„S vyjádřením A. Merkel nemohu souhlasit. Miliony Čechoslováků prožívaly příkoří páchaná za 2. světové války německou armádou a jejich utrpení byla obrovská. Chápu, že zdaleka ne všichni tehdejší němečtí obyvatelé spolupracovali s nacisty, a že uplatnění kolektivní viny vůči německému obyvatelstvu nelze hájit. Ale v dané době v atmosféře po skončení 2. světové války dokáži rozhodnutí tehdejších politiků pochopit, byť měli odlišit ty, kteří s nacisty spolupracovali a ty, kteří pomáhali českým obyvatelům, či jinak perzekuovaným skupinám. S násilím páchaným českými obyvateli na německém obyvatelstvu během divokého odsunu nesouhlasím a nemělo být v žádném případě tolerováno. Takto jednoduše hodnotit události z konce druhé světové války, jak to činí A. Merkelová bych si netroufl,“ zdůraznil místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Šéf ODS Petr Fiala varoval před dopadem podobných tvrzení na vzájemné vztahy. „Vytahování věci z minulosti a jejich jednostranná interpretace rozhodně nepomáhají rozvoji vzájemných vztahů,“ poznamenal na sociálních sítích Fiala.

Na jeho slova zareagoval i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nejsem historik jako Ty, Petře. Leč tolik vím, že odsun a jeho průběh je temnou a často zločinnou etapou naší historie, kterou se nelze chlubit. Při pohledu do pohraničí mám pocit, že nejvíc jsme potrestali sami sebe. Nikdo nechce nic revidovat. Ale na názor má právo každý. I AM,“ uvedl Kalousek.

O dost důraznější slova přicházejí z Hradu. „Tak si to zopakujme. Nacistické Německo, které chystalo genocidu našeho národa, prohrálo válku. Zaplaťpánbůh. Mezi vítězi byla ČSR. Nezapomínejme na utrpení našich lidí!“ uvedl na sociálních sítích mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Slova prezidenta už Ovčáček tlumočil dříve. „Reakce pana prezidenta na prohlášení spolkové kancléřky Angely Merkelové k odsunu Němců: Hluboký nesouhlas!“ napsal Ovčáček.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Jan Skopeček (ODS) Radim Fiala /SPD/ Jan Hamáček Marian Jurečka (KDU-ČSL) Petr Fiala (ODS) Miroslav Kalousek Jiří Ovčáček Miloš Zeman

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy