Děkuji fanouškům, že nám zvedají preference, rýpl si Babiš. Opozice mu to spočítala

Praha - Celý dnešní projev premiéra Andreje Babiše (ANO) u příležitosti 50. výročí srpnové okupace provázel na pražské Vinohradské třídě pískot a skandování přítomných. Místopředseda lidovců Daniel Herman prohlásil, že vláda s komunisty je hanba. Jeho stranický kolega Jan Bartošek podotkl, že odporu lidí rozumí.

Babiše při proslovu obklopila ochranka. Přítomné stovky lidí, kteří premiéra vypískali už při příchodu k Českému rozhlasu, na něj pokřikovaly a pískaly ze vzdálenosti několika metrů. 

"Svoboda a demokracie jsou především o tom, že umím uznat, že má někdo právo na jiný názor nebo preferenci," uvedl Babiš. Ve svém zhruba pětiminutovém projevu vyjádřil také obdiv lidem, kteří v srpnu 1968 při invazi vojsk Varšavské smlouvy neváhali nasadit svůj život.

Nad rámec textu projevu, který po jeho zaznění zaslal ČTK tým hnutí ANO a tiskový odbor úřadu vlády, připojil Babiš v úplném závěru poděkování. "Děkuji všem za podporu, děkuji našim fanouškům, že nám zvedají preference," uvedl.

"Komunisté nesou odpovědnost za totalitní režim, a na to se tady vzpomíná. To, že někdo s těmito lidmi vládne - je to hanba a lidé to jasně ukázali a je to dobře," řekl exministr kultury Herman. Nesouhlasí s tím, že pískotem a skandováním lidé znevážili vzpomínku na oběti invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. "Myslím, že naopak, že lidé ukazují, že jim to není jedno," míní Herman.

Lidovec Bartošek dodal, že pozváním komunistů k moci hnutí ANO pošlapalo památku roku 1968. Šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO, který se proti pískotu ohradil i během svého projevu před budovou Českého rozhlasu, zdůraznil, že komunisté ve vládě nesedí. "Zvedli ruku pro vládu protože na rozdíl od těch ostatních mají rozum a ví, že když chce být někdo v opozici, tak napřed musí být nějaká vláda, ale nejsou ve vládě, nemají žádné vládní funkce," prohlásil.

Pirát a místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal řekl ČTK, že lidé chtěli dát najevo, že jsou naštvaní na Babiše. "To vyjádření nesouhlasu bylo určitě adekvátní situaci. Samozřejmě, je otázkou, jestli se takové vyjádření má pořádat během piety. Dají se zvolit třeba tiché způsoby protestu," míní Pikal. Dodal, že Piráti věnec položili až po skončení piety. Chtěli se tím oddělit od předchozího dění, které Pikal označil za nedůstojné.

Zástupci TOP 09 položili květiny také až později, aby se oddělili od akce spojené s Babišem. Předseda strany Jiří Pospíšil, že občané mají právo spontánně vyjádřit svůj názor. "Ve chvíli, kdy pan premiér vládne s komunisty a jde uctít památku obětí komunistického puče a útoku sovětských komunistů na Československo, tak je to podle mého názoru trochu nevkusné," uvedl. 

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který na místě nebyl, uvedl, že když na oběti okupace vzpomíná "bývalý estébák", je to urážka obětí. "Leč co naplat, premiérem se stal legitimně a premiér před rozhlasem mluvit musel. Když však na závěr projevu poděkoval fanouškům ANO za preference, zneuctil pietní akt vědomě," napsal na twitteru.

Související

Sovětská armáda Komentář

55 let od smlouvy o „dočasném“ pobytu sovětských vojsk. Z okupantů se stali mírotvůrci pouze na papíře

Před 55 lety, 16. října 1969, podepsali tehdejší premiéři Československa a Sovětského svazu, Oldřich Černík a Alexej Kosigyn, smlouvu o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk na československém území. Vytvořili tím právní rámec pro další přítomnost cizích ozbrojených sil, které se do země dostaly o dva měsíce dříve v rámci nechvalně známé operace Dunaj, tedy potlačení pokusu o reformu diktatury KSČ armádami pěti členských států organizace Varšavské smlouvy. Přestože oficiálně šlo o spojenecké jednotky, které měly v případě války bojovat po boku těch československých, zůstaly vnímány jako okupační síla a potenciální nátlakový nástroj Kremlu.

Více souvisejících

Srpen 1968 Andrej Babiš Daniel Herman Vojtěch Pikal (Piráti) Jan Bartošek Miroslav Kalousek Pieta za rok 1968 (21.8. 2018) Jiří Pospíšil

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy