Na Staroměstském náměstí lidé oslavili sto let republiky. Festival přilákal tisíce návštěvníků

Praha - Druhý zářijový víkend patřil oslavám stoletého výročí založení Československa. Na pražském Staroměstském náměstí se při této příležitosti uskutečnil první ročník Československého festivalu. Na návštěvníky čekaly kromě bohatého kulturního programu také stánky s řemeslnými výrobky nebo prezentace jednotlivých krajů České a Slovenské republiky. Akce byla pro veřejnost zdarma a přilákala kolem desetitisíc návštěvníků.

Vedle pomníku Mistra Jana Husa vyrostlo pódium, na kterém se vystřídala v sobotu i v neděli řada umělců. Nechyběl třeba Vladimír Mišík, Spirituál Kvintet, Kamil Střihavka, Patrola Šlapeto, Žlutý pes nebo slovenské kapely Družina či Fats Jazz Band. Na festivalu byla k vidění také přehlídka šatů s motivy české a slovenské krajiny, památek a měst z dílny Marie Zelené a další zajímavý program.

„Pro návštěvníky jsme připravili celkem dvacet hodit programu na podiu. Především mě těší, že naše pozvání přijaly významné osobnosti, například pan profesor Pavel Pafko, profesor Václav Pačes, Antonín Panenka, Imrich Bugár, Dagmar Pecková a jiní. Také jsem potěšen, že jsme zde mohli přivítat i veřejnosti neznámé osobnosti, které se zasloužily o záchranu životů a bezpečí občanů - hasiče, policisty a také záchranáře, před kterými je potřeba smeknout,“ uvedl ředitel festivalu Jiří Král. Osobnosti na podiu pronesly zdravice a krátká poselství. Většina z nich se shodla na tom, že by k sobě společnost měla být více tolerantní a laskavější.

Na náměstí byly rozmístěné také stánky, ve kterých si lidé mohli zakoupit české a slovenské rukodělné a řemeslné výrobky – kováři, tkalci, výrobci svíček, čokolád, medoviny a dalších. V Karolinu zase byla k vidění výstava ke stoletému výročí republiky a ochutnávka českých specialit. V Betlémské kapli se prezentovaly slovenské speciality a regiony.

„Cením si propojení Česka a Slovenska. Stále k sobě patří a na to bychom neměli zapomínat. Slováci mají k Praze stále silnou vazbu a vnímají ji jako hlavní město Československa. Češi se na Slovensku cítí jako doma, máme k sobě hodně blízko,“ uvedla Klára Badinková ze zahraničního zastoupení slovenského cestovního ruchu v ČR.

Na příští rok se organizátoři ze spolku Wine & Art plánují s Československým festivalem na Staroměstské náměstí vrátit. Tentokrát by rádi oslavili třicet let od sametové revoluce. „Od roku 1989 neuplynula tak dlouhá doba a tak bychom chtěli prezentovat osobnosti, které pomohly s posunem obou republik někam dál,“ dodal ředitel festivalu Jiří Král.

Sdílejte článek

Související

V Česku se konají pietní akty připomínající sedmidenní válku o Těšínsko. Rozhovor

105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik

Před 105 lety, 23. ledna 1919, zahájily československé ozbrojené síly operaci v Těšínsku, která měla vyřešit tamní teritoriální spor s Polskem. Přestože boje o území nepředstavovaly v dobovém kontextu střední a východní Evropy výjimečnou událost, vypuknutí takzvané sedmidenní války a její průběh byly pro polskou stranu nemilým překvapením, konstatuje historik Vladimír Černý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil například to, proč bylo Těšínsko vnímáno jako důležitý region, jak Praha a Varšava obhajovaly své nároky na něj nebo z jakého důvody západní velmoci vnímaly konflikt souběžně jako marginální záležitostí, ale i negativní, potenciálně nebezpečný precedent. 
Zima, ilustrační fotografie.

V Československu před 45 lety udeřily silné mrazy: Děti nechodily do školy, nebylo čím topit, kolabovala doprava

Před 45 lety, počátkem roku 1979, udeřily nečekaně velmi silné mrazy. Zatímco ještě o Silvestru předchozího roku panovalo takřka jarní počasí, přes noc klesly teploty místy až o 30 stupňů! V Československu rázem nastal kalamitní stav: zamrzly zásoby uhlí a nebylo čím topit, kolabovala doprava, podniky musely omezit provoz, děti přestaly chodit do školy. Situace se zlepšila až koncem ledna 1979.

Více souvisejících

Československo 100. výročí vzniku Československa

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Požár průmyslové budovy v Kladně. Více než sto hasičů ho dostalo pod kontrolu

Více než sto hasičů zasahovalo ve čtvrtek u požáru průmyslového objektu ve středočeském Kladně. Z místa události se nad město valil hustý černý dým. Hasičům se v odpoledních hodinách podařilo dostat plameny pod kontrolu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy