KOMENTÁŘ | Komunální volby: O čem výsledky vlastně vypovídají a proč je dobré tolik se nezabývat Prahou?

Komentář Petra Šulky - Letošní komunální volby máme za sebou a nepochybně na stranických sekretariátech mnohé politiky rozbolela hlava. Naopak jinde výsledky zažehly plamínek naděje. Některá média jsou naprosto zaslepena pražskými výsledky a vyvozují z nich poučení pro celou republiku. Pokud se skutečně někteří politici jimi dají ovlivnit, bude je čekat nemilé překvapení ve volbách dalších.

Nejdříve k jednoznačně poraženým. Těmi jsou sociální demokraté a komunisté.  Obě strany vykrvácely. Zatímco socialisté měli po volbách v roce 2014 3924 zastupitelů letos se jim podařilo získat jen 1834 volených míst. Rudí, kteří obhajovali 2423 mandátu přišli o více než tisícovku z nich. Mnozí komentátoři a analytici tvrdí, že tyto hlasy vyluxovalo pro sebe hnutí ANO, ale není tomu tak. To si od minulých voleb polepšilo o pouhých sto čtyřicet jedna mandátů a obsadí 1407 zastupitelských míst.

Ostatní parlamentní politické strany si buď drobně polepšili, například ODS o devadesát osm zastupitelů na celkových 2142 jejích straníků nebo stagnovali jako Starostové a nezávislí a lidovci či jejich úspěchy byly mimo Prahu naprosto marginální. Do zastupitelstev bylo například zvoleno jen 362 členů TOP 09, což je o polovinu méně než před čtyřmi léty, 207 Pirátů a pouhých 132 kandidátů SPD.

A kdo je jednoznačným vítězem? Nezávislí kandidáti jejichž počet vzrostl od minulých voleb o téměř tři tisíce na neuvěřitelných 43 776 zastupitelů. To je síla, které mohou tradiční strany jen závidět. Pro obyvatele v obecních volbách nejsou důležité ideologické záležitosti, není důležitá polarizace strany, ale to, co kandidující osobnost pro místo, kde žije dělá a jakou má zde pověst. Lidé ve většině nejsou hloupí, a ví že starosta nemůže rozhodovat o přijímání uprchlíků nebo přijmutí Eura či odchodu z EU. Ale o tom, zda bude v obci nový chodník, školka nebo se opraví škola nebo silnice se zasloužit může.

Pád ČSSD a KSČM nebyl tedy náhodný. Obě strany šly do voleb v roce 2014 s často velkými sliby a většinu z toho nesplnily. Navíc ČSSD především v tradiční baště na Severu Čech a Moravy stahovaly dolů nejen korupční skandály, ale i spory mezi straníky, kdy ti méně schopní často „zařízli“ schopnější kolegy. Ti se často od sociální demokracie odtrhli, a založili si vlastní hnutí se kterými uspěli.

Krásným příkladem je Jiří Sklenák z brněnské části Vinohrady. Pod jeho starostováním ČSSD získávala v této městské čtvrti i 43 % hlasů. Založil s vlastní hnutí a volby s přehledem vyhrál s 37 % hlasů, zatímco ČSSD byla ráda že se do zastupitelstva dostala s upocenými 6 %. Tam, kde oranžoví zastupitelé pracovali dobře, jim voliči zůstali jako ve Vyškově, Náchodě nebo Znojmě věrní.

Komunisté jsou na tom ovšem podstatně hůře.  Zatímco socialisté jsou pacient v kómatu, kterého může ještě schopný lékař (míněno předseda) zachránit, KSČM je stranou umírající. V tradičních baštách jako byl Chomutov, Most, Ústí nad Labem nebo Kladno, kde komunisté tradičně měli výsledky mezi 15 až 20 % dostali letos mezi 6 a 10 %. Důvodů je několik: komunisté byli před vznikem hnutí ANO a SPD protestní stranou, která brala hlasy nespokojených voličů.

To dnes skončilo. U mladší levicově zaměřené mládeže dnes jasně vedou Piráti. Ty vedení KSČM v čele s Vojtěchem Filipem, tedy bodří soudruzi vystřižení jak ze seriálu Okres na severu, prostě nepřesvědčí k jejich volbě. A ač je to morbidní, je třeba přiznat, že tradiční voliči KSČM, tedy předválečná a válečná generace, prostě odchází.

Samostatnou kapitolou je pak Praha, která je jakýmsi státem ve státě. Strany, které jinde naprosto propadly jako TOP 09 nebo Piráti si zde vedou excelentně. Pražská volba je vždy na rozdíl od zbytku republiky jiná. Praha je nejpravicovější část České republiky a ideologie, na rozdíl od čistého pragmatizmu zbytku státu, kde mají přednost místní osobnosti, zde hraje obrovskou roli. Ovšem pozor! Z výsledků v Praze rozhodně nelze dělat žádné závěry pro celou republiku. Pokud je nyní TOP 09 v Praze na koni neznamená to, že si zachová status parlamentní strany. Výsledky jinde má tristní. A na Praze 1 ji za podivné dění na radnici během vlády starosty Oldřicha Lomeckého voliči vytrestali.

Co tedy z obecních voleb lze vyčíst? Dobrá zpráva je, že Češi mají zájem o komunální politiku a že voličů od minulých voleb o 4 % přibilo a přišlo 47,76 % lidi. Ti volili především místní politické celky a velké strany pohořely. Pro levicové politické strany však jsou volby jasným varováním: pokud se nevzpamatují nejen na komunální úrovni budou pro ně příští parlamentní volby debakl. Hnutí, která uspěla především v Praze by neměla automaticky tento úspěch vztahovat na celou republiku. Mohlo by je čekat hořké zklamání.

Související

Více souvisejících

Volby 2018 Praha ČSSD KSČM politika Volby Komunální volby komentář

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 33 minutami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 1 hodinou

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil ruského protějška Vladimira Putina za nelidského kvůli poslednímu ruskému útoku na Ukrajinu, kdy cílem byla především ukrajinská energetika. Útok způsobil výpadky proudu či další škody.  

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy