Dohra Jílkové o Romech: Pirátská poslankyně přišla domů z ČT a sepsala, co se dělo ve studiu

Pirátská poslankyně Olga Richterová patřila k těm, kteří ve čtvrtečním pořadu Máte slovo na České televizi debatovali o tom, co prezident Miloš Zeman prohlásil o Romech a práci. Ve studiu se střetla mimo jiné se Zemanovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem. Když se pak vrátila domů, se psala k diskuzi ještě několik svých postřehů.

„Kouzlo nechtěného (na fotografii s panem Ovčáčkem, státním zaměstnancem nahrazujícím zvoleného prezidenta ve včerejším Máte slovo,“ uvedla Richterová k fotkám, Právě ona a hradní mluvčí stáli na opačných stranách barikády. „Taky ale nečekaná míra kluzkosti, nepravd po odhalení okamžitě překlápěných do protipólu, zkrátka plné rouno nebezpečných momentů,“ komentovala včerejší televizní debatu.

Sama prý má ale zároveň i dobrý pocit, že snad vyvrátila, co mohla. Ocenila i účast Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni. „A ve výsledku pro mě překvapivá věcnost diskuze. Obávala jsem se šílených stereotypů, odcházela jsem s obrazy různých lidí reprezentujících odlišné životní zkušenosti, ale přikyvujících stejným věcem,“ popisuje, jaká v ní debata zanechala dojem .

A na čem se tedy podle ní všichni shodli? „Nutnosti okamžitě řešit exekuce a umožnit oddlužení, tedy dát v životě nový start lidem, jimž úroky a příslušenství často přesáhly jistinu dluhu i stonásobně a jsou v bezvýchodné pasti. Nutnosti stavět - bez bytů není možné vymýtit byznys s chudobou, dostupné bydlení je pak klíčové pro všechny, od mladých rodin po seniory,“ píše politička na facebooku.

Potřeba je také podle ní udržet mladé lidi v postižených regionech ve školách, podporovat obědy do škol, zájmové kroužky, sportovní vybavení. „Vzdělání jako jedinou cestu do budoucna zdůrazňovaly obě strany diskuze Jak je tedy možné, že pedagogicko-psychologické poradny v Ústeckém kraji dostanou pokyn, aby co nejméně požadovaly asistenty pedagogů? To prezentoval pan Hůle. Anebo proč obědy do škol nejsou možné jako podpora všech chudých dětí? - Budu se ptát MPSV, jak tento program, který pomáhá držet děti syté, ve školách a jako součást kolektivu, začlení do systému. Dnes je dostupný jen někde, a financuje se přes nestabilní dotaci,“ vysvětluje Richterová.

Zmínila také jeden konkrétní příběh, který zazněl ve studiu. „A čím to, že diskutující pán z publika, který prošel dětským domovem, ulicí, vězením a dnes je na ubytovně, platí exekuce a pracuje, nedostane žádnou pomoc s kaucí na byt, byť k tomu náš stát má nástroje (dávku mimořádné okamžité pomoci)? - budu se na ptát Úřadů práce, jakým metodickým pokynem to má ošetřené,“ píše poslankyně.

„Podpora těch, kteří se snaží, je přitom maximálně efektivní. Dlouhodobě se to společnosti vyplácí. A při shánění bydlení by obce mohly být, v odůvodněných případech, např. ručiteli - garantem pro pronajímatele. Podobně jako organizace R-Mosty. - Budu se ptát starostů, jestli se jim to někde osvědčilo. A poslední věc: Piráti navrhují teritorialitu exekutorů (jako platí v naprosté většině zemí EU), za minulé vlády toto řešení bohužel nedoputovalo do Sněmovny, byť ho původně slibovala. Budeme tlačit, ať se to hne,“ slíbila Richterová.

Související

Více souvisejících

Olga Richterová (Piráti) Máte slovo Romové práce

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy