Když se v dnešní době řekne první republika, většině z nás se okamžitě vybaví obraz prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, který zdobí dnešní pětitisícové bankovky. Ten byl však pouze jednou z několika dalších politických osobností, které se zasloužily o státní útvar, který s výjimkou let 1938-45 vydržel až do roku 1992, kdy se rozpadl na Česko a Slovensko, nezahrnujeme-li Podkarpatskou Rus. Informovala o tom ČT 24.
Celý proces osamostatňování území, které bylo po téměř celých 300 let pod nadvládou Habsburků, začal vydáním manifestu proklamujícím federalizaci monarchie ze strany rakousko-uherského císaře Karla I. dne 16. října 1918. V reakci na to byla dvanáct dní poté 28. října 1918 deklarována samostatná československá republika. Nicméně už ten samý rok, který dnes neznamená pouze 100. výročí samostatné ČSR, nýbrž i konce první světové války, se začaly objevovat tendence přiznávat větší autonomii národům habsburské monarchie.
Ostatně není se ani čemu divit. Vždyť právě tou roznětkou vyvolání prvního globálního konfliktu byl právě atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este ze strany srbských nacionalistů. Tehdejší americký prezident Woodrow Wilson se proto rozhodl v lednu 1918 představit Kongresu čtrnáct bodů řešících nového uspořádání poválečné Evropy. Jejich součástí bylo právě také posílení práv jednotlivých zemí Rakouska-Uherska. O úplnou samostatnost se však ještě nejednalo. Dalo by se tedy říci, že pokud existuje někdo, komu můžeme být vděční za český a slovenský stát, tak jsou to právě Spojené státy, respektive prezident Wilson.
Samotné zhroucení léta trvajícího mnohonárodnostního státního celku však bylo nevyhnutelné. Sám Tomáš Garrigue Masaryk, který ještě v 19. století věřil myšlence takzvaného austroslavismu, došel k jasnému závěru, že další setrvávání slovanských národů v Habsburské monarchii nemá budoucnost. Přestože se Karel I. možná snažil Rakousko-Uhersko zachránit ústupkem v podobě zmiňované federalizace, čeští a slovenští politici už tehdy jednali s vítěznými mocnostmi Francií, Velkou Británií a USA o Československé národní radě, která se měla nově stát budoucí vládou samostatného československého státu.
A zde se nyní dostáváme k dalším osobnostem vzniku takzvané první republiky. Vyhlášení autonomie českých a slovenských zemí bylo dílem prozatímní exilové vlády v čele s T. G. Masarykem čítající ministra zahraničí Edvarda Beneše a ministra vojenství Milana Rastislava Štefánika. Ta vydala Washingtonskou deklaraci obsahující nezávislost a samostatnou Československou republiku. Federalizace v rámci Rakouska-Uherska byla jasně odmítnutá. Co se týče domácí politické scény, tak hlavním tahounem odboje proti Vídni byl Karel Kramář, který stál v čele Národního výboru československého. Ten už se pomalu a jistě připravoval na převzetí moci.
Na to, aby mohla být vyhlášená samostatná republika, musely se vyřešit některé základní otázky. Jednou z nich byly také potraviny a jejich vyvážení do zahraničí. Zemská hospodářská rada vedená Antonínem Švehlou, další významnou politickou osobností, soustředila veškerou svou činnost na udržení, co největšího množství zásob v zemi. 14. října pak byla vyhlášená generální stávka a Pískem kolovaly plakáty deklarující republiku. Navzdory rozehnání revolučního davu a obsazení města uherskými vojsky se podařilo čtrnáct poté skutečně dosáhnout autonomie českých a slovenských zemí.
Důvodem byl ústupek nejen rakousko-uherského císaře Karla I., ale i vídeňské vlády 27. října 1918, která řekla, že je připravená jednat o Wilsonových mírových podmínkách. Praha si to okamžitě interpretovala jako definitivní prohru Vídně a do ulic vyšly masy lidí. 28. října pak po definitivním uznání republiky převzal moc Národní výbor zastoupený takzvanými "Pěti muži 28. října" - Aloisem Rašínem, Františkem Soukupem, Antonínem Švehlou, Jiřím Stříbrným a Slovákem Vavrem Šrobárem.
Když ohlédneme k tomu, co 28. říjnu 1918 předcházelo, tak už během roku 1916, kdy svět zmítala 1. světová válka, ustavili T. G. Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik Československou národní radu, jejímž jediným cílem byl odboj proti Vídni. Oporou se jí stali legionáři, kteří se nejvíce proslavili bojem na ruské jihozápadní frontě, konkrétně v Bitvě u Zborova. K samotné radikalizaci Čechů a Slováků a posílení nacionalistického cítění, včetně protirakouského odporu, došlo až v roce 1917. Jednalo se o reakci na takzvaný Manifest českých spisovatelů. Pokud jde o politiky, tak ti se začali ukazovat, až po vyhlášení Tříkrálové deklarace z ledna 1918, jíž se zahájil samotný proces osamostatňování.
Státní útvar, jehož 100. výročí existence si 28. října 2018 připomínáme, je první republika. Jako takový si prošel mnohými změnami. Například až do roku 1938 čítal také území takzvané Podkarpatské Rusi, dnešní západní Ukrajina. Díky tomu jsme také sousedili i s Rumunskem. Samotná první republika byla až do 2. světové války velmi multikulturní. Žili zde kromě Čechů a Slováků také Němci, Maďaři, Ukrajinci, Rusíni, Poláci a Rumuni. České země byly tradičně průmyslové, zatímco slovenské spíše zemědělské.
Související
105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik
Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk
Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.) , 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu , 100. výročí vzniku Československa
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě