Minulý týden se v Poslanecké sněmovně hlasovalo o vládní nedůvěře. Je současná politická situace natolik znepokojivá, že je potřeba vyměnit kabinet? Měří se u nás politikům stejným metrem, anebo chybí v české politice slušnost a etika? O tom ve čtvrtek, v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové, diskutovali Tomio Okamura, předseda SPD a místopředseda Poslanecké sněmovny, Miloš Vystrčil, místopředseda ODS a předseda senátorského klubu, Jiří Bláha, poslanec ANO, Lukáš Jelínek, politický analytik z Masarykovy demokratické akademie, Jan Berwid-Buquoy, historik a politolog a Michael Kocáb, hudebník, aktivista a bývalý ministr pro lidská práva.
Moderátorka Jílková se zeptala Kocába, proč se domnívá, že je potřeba vyrazit do boje, a jaké listopadové hodnoty jsou podle jeho názoru pošlapávány. Ten jí odpověděl, že v roce 1989 byla velká snaha zbavit se komunismu, a že dnes jsme svědky návratu KSČM k moci. Dále také vidíme inklinace směrem k východu. Navíc je patrné zpochybňování principů liberální demokracie a lidských práv, která začínají být některým skupinám lidí pro smích. Vstoupili jsme do EU a do NATO. Momentálně se naše účast v těchto mezinárodních sdruženích rozporuje. Všechny tyto hodnoty dostávají takříkajíc na frak. Populismus, dehonestace a paušalizace nejsou dnes už ničím výjimečným.
Ne jeho slova reagoval poslanec Bláha, který řekl, že se společnost neuvěřitelně rozděluje, a že tomu nepřispívají jenom politici, ale i média. Neustále se vyhraňujeme, kdo je kdo. Není výjimkou, že se lidé nenávidějí, protože mají jiné stranické preference, ačkoliv se znají desítky let. Každý máme svůj podíl na polarizaci společnosti. Jílková mu do toho vstoupila a řekla, že on sám je za vládní stranu, a že má možnost s tím něco dělat. Bláha oponoval, že šel do politiky, aby zastupoval zájmy obyčejných lidí, kterým chce pomoci.
Analytik Jelínek řekl, že je naprosto normální, když je voličský elektorát rozdělený, pokud jde o střet pravice s levicí, protože každý politický proud nabízí svůj vlastní ideál uspořádání společnost. To, co považuje za donebevolající, je když se veřejná diskuze točí okolo něčeho jiného, než politického středu. Jedná se o například o kauzy politiků. Sám si pamatuje doby, kdy politici skládali funkci, aniž by vůbec došlo k zahájení trestního stíhání. Výjimkou nebyly ani případy, kdy premiér rezignoval pouze kvůli samotnému zásahu na Úřadu vlády. Dnes se nacházíme v době, kdy si dovedeme v podstatě představit cokoli.
Jílková se proto obrátila na Bláhu, proč předseda ANO Babiš neodešel z funkce, když je trestně stíhaný. Ten jí odpověděl, že může být stíhána i ona, pokud na ní někdo něco ušije. Nelze vyloučit, že celá kauza byla pouze vykonstruovaná za účelem odstranění "nepohodlného" vítěze voleb. Dále se do diskuze dostalo také téma, co dělat, když někdo, kdo dostal mandát od voličů, aby hájil jejich zájmy, odejde. Pokud se v Poslanecké sněmovně neustále hádáme, tak nemáme šanci nic prosadit.
Kocáb vysvětlil, že presumpce neviny je civilizačním výdobytkem, který je nutné zachovávat. Nicméně záleží na tom, jak a na kom jej lze uplatňovat. U premiéra, nebo ministra vnitra, či jiných vrcholných pozicí, kde je možné zabránit průchodu práva, by se měla realizovat velmi opatrně. Je-li politik bezúhonný a něco se na něj objeví, tak by měl mít právo, aby s ním bylo zacházeno, jako s nevinným. V případě, že je v součtu jeho činů hodně poklesnutí, čímž se snížila jeho důvěra, tak je situace jiná, a dotyčný by z toho měl vyvodit patřičné důsledky a nebrat stát jako jakýsi pomyslný štít pro zakrytí svých chyb.
Následovala přestřelka mezi Kocábem a Bláhou kvůli nekompetentnosti premiéra Babiše, zejména jeho angažmá v StB. Paní z publika se pak zeptala Kocába, jakým právem sám ze sebe dělá víc, než jsou nezávislé soudy. Co si vůbec dovoluje soudit lidi?! Ten jí odpověděl, že premiér Babiš má na svém triku tolik skandálů, že je nepřijatelné, aby dál stál v čele vlády. Politolog Buquoy se k tomu vyjádřil tak, že presumpce neviny opravdu znamená předpoklad bezúhonnosti, dokud není dotyčná osoba odsouzená. Premiér Babiš nebyl ještě pravomocně odsouzen, ale Kocáb z něj ihned udělal zločince.
Jílková se proto obrátila na místopředsedu Vystrčila, proč dělá nad Babišem ukvapené závěry, když jsou tyto záležitosti v kompetenci soudů. Bylo jí vysvětleno, že premiér vládne mocí, a že může ovlivňovat činnost policie a státního zastupitelství. Základem právního státu je nezávislost justice. Tady nejde o to, zda je, či není premiér vinen, nýbrž o střet zájmů. Nikde nemáme jistotu, že nebudou orgány činné v trestním řízení pracovat bez vlivu shora.
Ke slovu se dostal předseda Okamura, který vysvětlil, že je pro SPD už od začátku špatné, když je premiér, či jakýkoliv člen vlády trestně stíhaný. Nicméně když vidí diskuzi, tak vnímá určitý deficit v českém ústavním systému, a to absenci přímé demokracie. Podle Okamury je chyba, že se dělají pouze veřejné a mediální kampaně, a že lidé nemohou buď politika odvolat, nebo se vyjádřit v referendu. Nevyšetří-li se Babišova kauza, budeme tady ještě tři roky házet hrách na zeď. Jílková také zmínila, že by český prezident Miloš Zeman neváhal pověřit Babiše sestavením vlády znovu. Okamura také řekl, že českým soudům nevěří, protože natvrdo odsoudily Mynáře, aby to pak Vrchní, a pak následně Nejvyšší soud zrušil.
Jelínek zmínil také další trestně stíhané politiky, včetně Parkanové, Nečase, Čunka, Ratha a Jourové. U všech by se dalo říci, že to bylo účelové. Jako politici by si ale měli být vědomi své role ve společnosti. Protože přeci jenom jako ústavní činitelé, ať už si o tom myslí, kdo chce,co chce, mají moc a přístup k citlivým informacím. V případě politiků by měla platit v určité míře jakási presumpce viny. Sám T. G. Masaryk řekl: "Neoddělujme politiku od mravnosti".
Okamura reagoval, že on sám byl vyšetřován kvůli údajnému vytunelování Úsvitu přímé demokracie. Sluníčkáři, jak sám uvedl, na něj plivali přímo na ulici a nakonec se ukázalo, že nic neudělal. Kocáb však dále trval na tom, že Babiš ovlivňuje média, která by měla být hlídacím psem demokracie. Bláha argumentoval, že jsme dříve byli vychováváni k nedůvěře vůči tisku. Dříve jsme spolu uměli vycházet, ale dnes lidé nevědí, komu vlastně mají věřit. Výjimkou nejsou případy, kdy novináři něco řeknou, a pak to následující den rozporují.
Jílková dala prostor lidem z publika. Paní řekla, že máme zákony o veřejnoprávních médiích, který reguluje Českou televizi, Český rozhlas, ale i Českou tiskovou kancelář. Jak ona jako občanka tedy nemůže věřit státem vlastněným sdělovacím prostředkům? Jiný pán oponoval, že osobnosti, jako Jourová, Parkanová a Nečas ve srovnání s Babišem odstoupili. Bláha vysvětlil, že jsou patrné snahy dobré a úspěšné politiky vystrnadit, a to v podstatě za každou cenu. Jedná se o nečistý boj lidí bez programu a vize.
Jílková si ještě vyměnila pár slov s Okamurou, který si ještě postěžoval, že nebyl pozván do pořadu Václava Moravce, a že Babišova vláda v rozpočtu počítala se zvýšením dávek pro nepřizpůsobivé. Mluvilo se ještě také o stranické disciplíně. Paní z publika si ještě postěžovala na to, že se pořád mluví jenom o Babišovi, a že se neřeší problémy občanů.
Další člověk si stěžoval na polarizaci společnosti, kterou způsobuje, že jedná strana předloží argument, a druhá strana reaguje něčím jiným. "Jedna strana o koze, druhá v voze," dle jeho slov. K tomu se vyjádřila občanka, která řekla, že by lidé měli mít právo premiéra odvolat. Posléze bylo oznámeno téma příštího týdne, jímž budou léčitelé. Budou-li regulováni, jak požaduje ministr zdravotnictví, dojde k likvidaci alternativní medicíny? Měli by v případě špatný rad platit náhradu škody a pokuty?
Související
Je Brabec pod tlakem agrobaronů? U Jílkové se řešilo sucho a moderátorka dostala kytici
"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka
Máte slovo , politika , Tomio Okamura , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 9 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák