Okamurova SPD není extremistická. Voliče loví na xenofobní populismus, píše vnitro

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury není podle definice ministerstva vnitra extremistický subjekt, vybírá si ale podobná témata jako pravicoví extremisté. Hnutí také dokázalo tradiční pravicově extremistické subjekty upozadit. Uvádí to výroční zpráva ministerstva vnitra o extremismu za rok 2017, kterou má ČTK k dispozici. Materiál projednala Bezpečnostní rada státu, čeká na schválení vládou. Média dříve informovala, že projednávání materiálu zdržovaly výhrady Pražského hradu,kterému údajně vadily zmínky o SPD v dokumentu.

Materiál uvádí, že SPD se oficiálně distancovala od totalitních ideologií a nehlásí se k nim ani skrytě, například prostřednictvím symboliky. Podle zprávy ale SPD často zaujímá k tématům pravicových extremistů podobné postoje jako oni.

"V některých případech jsou vyjádření představitelů SPD i radikálnější než vyjádření představitelů tradičních pravicově extremistických stran," uvádí dokument.

Podle dokumentu SPD ovlivnila podobu české extremistické scény. Pravicoví extremisté ji vnímají jako konkurenci, ale vzhledem k úspěchu Okamurova hnutí si nedovolili žádnou kritiku. Levicoví extremisté se začali vymezovat více proti SPD než proti pravicovým extremistickým stranám.

Zpráva o extremismu označuje SPD za jedno z protiimigračních uskupení, která používají xenofobní populismus k získávání politických bodů.

"Jinak legitimní témata (např. migrace, kritika náboženství) užívají v rámci politického boje primárně jako mobilizační prostředek vytvářející obraz nepřítele, se všemi z toho plynoucími důsledky. Prostřednictvím nenávistných výpadů proti určitým skupinám obyvatel přispívají k vytváření atmosféry strachu ve společnosti a k její polarizaci," uvádí dokument o protiimigračních hnutích, z nichž je podle něj SPD jediné, které dokázalo uspět.

Materiál také uvádí, že protiimigrační témata ztrácejí mobilizační potenciál. Hnutí, která téma využívala, tak podle zprávy orientují svou pozornost na nové oblasti, zejména na kritiku vlády, Evropské unie nebo Severoatlantické aliance.

V předchozích letech se zpráva o extremismu zpravidla projednávala v květnu. Letos se však projednávání zpozdilo, podle médií o zásadní změny v dokumentu usiloval Pražský hrad, který tvrdí, že text je předpojatý a tendenční. Hradu údajně vadily především zmínky o sněmovním hnutí SPD v souvislosti s extremismem. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) minulý týden ČTK sdělil, že Bezpečnostní rada státu dokument vzala na vědomí v původní verzi.

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Svoboda a přímá demokracie (SPD) Ministerstvo vnitra extremismus Bezpečnostní rada státu Praha Poslanecká sněmovna xenofobie

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 40 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy