To si děláme srandu? Propagace Česka vázne, Západ umí lépe pracovat s eurofondy

Západní země umí lépe pracovat s evropskými fondy. Česko se také bude muset začít chovat přirozeným způsobem v evropském prostředí a nespoléhat jen na národní zdroje, například ve vědě. V rozhovoru s ČTK to uvedl místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček.

Vyspělé evropské státy jsou podle něj více sžity s nadnárodním prostředím. Česko by se u nich mělo inspirovat. "Když se v některých odvětvích nebude čerpat, budou se tím některé subjekty znevýhodňovat, protože jsou země, které to silně podporují," řekl k čerpání evropských peněz Havlíček.

Podle něj ale nejde jen o starý kontinent, například v Jižní Koreji či Japonsku jsou národní firmy systematicky podporovány, ve Spojených státech pak peníze získávají startupy či spin-off firmy.

Podle Havlíčka je to o celkové mentalitě a přístupu k propagaci země. "Musíme přestat být zemí piva, křišťálu, Karlova mostu a českokrumlovských zákoutí. Musíme ukazovat, že jsme lídrem ve vědě a výzkumu. Kdo třeba ví, že je v České republice 500 vědců v oblasti umělé inteligence?" řekl. Přitom právě tento obor je podle Havlíčka velmi důležitý, neboť souvisí například s autonomním řízením vozidel.

"Podívejte se na spoty o Česku. Stojí nás to desítky milionů a země piva a keramiky - to si děláme srandu? Myslíte, že se Švýcarsko dnes prezentuje jako země sýru a čokolády? To je 20. století. Prezentují se v nejnovějších technologiích," uvedl.

"Bavorsko udělalo obrovský posun. Před 20 či 30 lety sedláci, pivovary, alpské baráčky - takhle se prezentovali. Dnes se prezentuje jako země klastrů, kosmického průmyslu, robotiky a podařilo se jim vytvořit takřka nejprogresivnější region v Evropě v této oblasti, z Mnichova udělali metropoli nových technologií," doplnil. "A přesto jim Alpy zůstaly a vypijí toho piva stejně! Tady jde o to to dobře nakombinovat," dodal místopředseda rady Pavel Baran.

Podle Havlíčka byly i například skandinávské země jako Finsko a Švédsko před několika lety v úplně jiné pozici než dnes. Vsadily ale na výzkum, vývoj a inovativní technologie a zařadily se mezi vrcholné země v této oblasti. "Mimo gigantů, jako jsou Japonsko, USA či Německo, se tam točí šest zemí: všechny čtyři skandinávské, Švýcarsko a Singapur. S těmito šesti státy bych se nebál srovnávat," poznamenal.

"Proto nyní připravujeme nejambicióznější vládní strategii posledních let, kterou bude osobně řídit předseda vlády: Česko jako inovační lídr Evropy 2030," dodal. Premiér, který je současně předsedou vládní RVVI, si podle Havlíčka vzal podporu vědy jako téměř domácí úkol. "Téměř každý týden navštěvujeme nějaké výzkumné centrum, na většině jednání se zahraničními státníky nebo představiteli světového byznysu otevíráme konkrétní formy spolupráce a premiér všem doslova tlačí do hlavy, že jsme technologickým a vědeckým lídrem," uzavřel.

Související

Ilustrační fotografie.

Česko loni získalo z rozpočtu EU o 61,2 miliardy korun více, než do něj odvedlo

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 61,2 miliardy korun více, než do něj odvedla. Z celkové sumy takzvané čisté pozice tvoří 10,3 miliardy korun příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU). Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni Česko získalo včetně peněz z plánu obnovy 88,4 miliardy korun.

Více souvisejících

eurofondy Rada pro výzkum vývoj a inovace Karel Havlíček Česká republika EU (Evropská unie) Vlajky států

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 46 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy