Čeští europoslanci se shodují, že odmítnutí brexitové dohody britským parlamentem znamená další pokračování nejistoty a zvýšení pravděpodobnosti odchodu Spojeného království z Evropské unie bez dohody. Je nyní podle nich třeba předejít škodám, které by EU, Británie a také Česká republika brexitem bez dohody utrpěly.
"Dnešek nemá žádné vítěze. Odchod Británie je už skutečně za dveřmi a po dnešním výsledku hlasování jsme opět na samém začátku. Nyní jsme v situaci, kdy nikdo z nás netuší, jakým směrem se bude vývoj dále ubírat a zda má Velká Británie vůbec nějaký plán," sdělila ČTK poslankyně Martina Dlabajová (ANO). Stejně jako její kolegyně Dita Charanzová (ANO) se obává následků odchodu Británie z EU bez dohody.
"Brexit bez dohody by byl každopádně nejhorší možnou cestou, cestou chaosu a nejistot pro občany i byznys. S Velkou Británií bychom měli horší obchodní vztahy než třeba s Tureckem. Důsledky bychom pocítili všichni, pro Česko je Británie jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů ve světě," uvedla v komentáři zaslaném ČTK Charanzová.
Nezávislý Pavel Telička považuje hlasování britských poslanců za další krok k tvrdému brexitu. "Přestože jsem dlouho zůstával optimistou, je načase si přiznat, že je brexit bez dohody, který by výrazně poškodil Velkou Británii i EU, stále reálnějším scénářem," napsal na twitteru Telička. Dodal, že je nutné se intenzivně připravovat na nejhorší, aby byly škody co nejnižší.
Komunistická europoslankyně Kateřina Konečná odmítnutou dohodu, kterou vyjednala s EU premiérka Theresa Mayová, považuje v nynější situaci za jedinou možnou, i když ne zcela ideální. "Tak drtivá prohra však ohrožuje jak pozici premiérky, tak vše, co již bylo dohodnuto. Zdá se, že jsme opět na samém začátku, a to znamená prohlubování nejistoty, což se bohužel silně dotkne Čechů a českých podniků spolupracujících s Velkou Británií," uvedla na dotaz ČTK.
Proto je zapotřebí se na něj intenzivně připravovat, aby byly škody co nejnižší. V EU tak činíme, připravujeme konkrétní rezervní návrhy, doufám, ze tak činí i ČR.
— Pavel Telička (@Telicka) 15. ledna 2019Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na twitteru poznamenal, že Mayová dostala lekci pro slabé politiky. Výsledek hlasování pak vnímá jako potvrzení brexitového chaosu. Podobně to vidí i jeho kolega Jiří Pospíšil (TOP 09).
"Nejistota způsobená referendem o brexitu a následnou nejednotou britské politiky bude bohužel pokračovat," uvedl Pospíšil. "Klíčovým teď bude zabránit odchodu Velké Británie z EU bez dohody, protože by to poškodilo nejenom Británii, ale i zájmy ČR," dodal.
"Pojďme zkusit společně - všechny členské státy, unijní instituce a občané Velké Británie - odvrátit tvrdý brexit. Máme teď společný cíl. Dopady tvrdého brexitu by byly zásadní pro všechny," vyzval na webu Stanislav Polčák (STAN).
Michaelu Šojdrovou (KDU-ČSL) výsledek hlasování nepřekvapil, protože parlament podle ní velmi dobře vnímá rozčarování britských občanů, kteří začínají chápat, že odchod Británie z EU jim život nezlepší, ale naopak zkomplikuje. "Osobně si nepřeji žádný brexit, ale pokud už má nastat, pak bychom měli mít dobrou dohodu, která umožní zachovat co nejvíce vzájemných výhod pro občany, pro vzájemný obchod a zajištění bezpečnosti," uvedla s tím, že premiérčina dohoda nabízela maximum toho, na čem se EU a Británie mohly dohodnout.
Olga Sehnalová (ČSSD) by ráda rozhodnutí o budoucnosti země přenechala samotným britským občanům. "Osobně bych si byla přála, aby politická reprezentace našla odvahu nechat občany hlasovat nejen o záměru vystoupit z EU, ale i o podmínkách, za kterých k tomu může dojít," sdělila Sehnalová ČTK. Dodala, že v referendu o brexitu zvítězila kampaň založená na sentimentu a lži a že strůjci této kampaně žádný opravdový plán pro budoucnost neměli.
Také europoslanec Jaromír Štětina, který zakládá nové hnutí Evropa společně, by jako řešení nejraději upřednostnil vypsání nového referenda o unijní budoucnosti Británie. "Doufám, že se Britové nakonec dohodnou na novém referendu a odhlasují si setrvání v EU," uvedl.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , europoslanci , EU (Evropská unie) , Velká Británie , evropský parlament , Pavel Tělička
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák