Kundero, kam si se nechal vlákat? Klausův institut označil manifest intelektuálů za paskvil

Páteční manifest třiceti světových osobností, mezi nimiž nechyběl ani spisovatel Milan Kundera, neunikl ani zástupcům Institutu Václava Klause. V dnešním stanovisku na své webové stránce ho podrobili velké kritice.

Za textem stanoviska Institutu Václava Klause tentokrát nestojí bývalý český prezident, ale někdejší vedoucí jeho prezidentské kanceláře Jiří Weigl a člen správní rady IVK Ivo Strejček. Manifest Fight for Europe – or the wreckers will destroy it označují za „emotivní, ale velmi popletený a nafoukaný text“, který ukazuje odtrženost elit od problémů obyčejné společnosti.

Podepsaní filozofové a spisovatelé podle Klausových nejbližších spolupracovníků nechápou příčiny evropských událostí, které zmateně zaměňují s následky. „Volají po opakování hlasování o brexitu, straší nadcházející evropskými volbami a viní USA a Velkou Británii, že Evropu opustily,“ tvrdí oba autoři.

Kundera a spol. podle nich volají po záchraně Evropy tradičních evropských hodnot před údajnými populisty. „Obávají se vítězství rozvračečů a tvrdí, že dochází k porážce dědictví Erasma, Danteho, Goetha a Komenského. Nechtějí vidět, že dnešní Evropa programově dědictví těchto myslitelů ničí,“ nešetří kritikou zástupci institutu.

Hodnoty křesťanské Evropy jsou údajně záměrně a plánovitě ničeny „pokrokáři“, kteří vládnou evropským institucím i politice ve většině zemí. „Velký projekt uměle sjednocené Evropy a vytvoření nového evropského člověka na troskách starého světa, který se kolem nás pomalu uskutečňuje, intelektuály neodpuzuje,“ konstatují výše zmínění autoři textu.

Autoři manifestu Fight for Europe jsou prý naopak tímto procesem fascinováni. „Tak jako byli v minulosti vždycky nadšeni všemi zločinnými společenskými utopiemi. To je obsah jejich evropského patriotismu,“ stojí ve stanovisku IVK.

„Evropská unie je v rozkladu a všestranné krizi. Rozdíl mezi bohatými a chudými v Evropě nikdy nebyl větší, shora podporovaná masová migrace muslimů mění kulturní charakter západní Evropy,“ konstatují Weigl se Strejčkem. „Nic z toho evropskou elitu nezajímá. Starají se pouze o genderové a přistěhovalecké minority,“ dodávají.

Bitvu o civilizaci, po níž volá Kundera a další autoři původního manifestu, prý je třeba opravdu vést. „Ano, ale s těmi, jimž oni slouží, za přežití Evropy národů a národních států, za normální svět, pro nějž oni mají už jen slova pohrdání. I proto došli tak daleko, že se bojí svobodných voleb. Nepotřebují je,“ tvrdí zástupci Institutu Václava Klause.

„Pro ně evropská současnost nemá chybu. Pro ně jsou protestující občané póvl, ztroskotanci, rozvratníci, jejichž nespokojenost si jsou schopni vysvětlit pouze propagandou Kremlu,“ říkají spolupracovníci exprezidenta.

Seznam signatářů prý oba zaskočil tím, že je v něm vedle převážně levicových intelektuálů „řada známých imigrantů, lidí z postsovětského prostoru nebo dokonce Neevropanů“. Na mysli mají třeba peruánského spisovatele Maria Vargase Llosu, americkou novinářku Anne Applebaumovou nebo tureckého nositele Nobelovy ceny za literaturu Orhana Pamuka.

„Je smutné, že se mezi ně nechal vlákat i Milan Kundera,“ píší závěrem a dodávají, že je smutné, že se přestaly zajímat o starosti obyčejných lidí a osud evropských zemí. Prý totiž nechtějí vidět tragické chyby a nebezpečí ideologie, kterou tak zuřivě obhajují.

Tři desítky osobností varovaly před populismem a vyzvaly k záchraně Evropy už v pátek, kdy manifest otiskl třeba britský deník The Guardian. Obavy z brexitu či květnových voleb do Evropského parlamentu v něm vyjádřil francouzský spisovatel českého původu Milan Kundera nebo jeho indicko-britský kolega Salman Rushdie.

Související

Více souvisejících

Institut Václava Klause Milan Kundera EU (Evropská unie) evropa Václav Klaus

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy