Kundero, kam si se nechal vlákat? Klausův institut označil manifest intelektuálů za paskvil

Páteční manifest třiceti světových osobností, mezi nimiž nechyběl ani spisovatel Milan Kundera, neunikl ani zástupcům Institutu Václava Klause. V dnešním stanovisku na své webové stránce ho podrobili velké kritice.

Za textem stanoviska Institutu Václava Klause tentokrát nestojí bývalý český prezident, ale někdejší vedoucí jeho prezidentské kanceláře Jiří Weigl a člen správní rady IVK Ivo Strejček. Manifest Fight for Europe – or the wreckers will destroy it označují za „emotivní, ale velmi popletený a nafoukaný text“, který ukazuje odtrženost elit od problémů obyčejné společnosti.

Podepsaní filozofové a spisovatelé podle Klausových nejbližších spolupracovníků nechápou příčiny evropských událostí, které zmateně zaměňují s následky. „Volají po opakování hlasování o brexitu, straší nadcházející evropskými volbami a viní USA a Velkou Británii, že Evropu opustily,“ tvrdí oba autoři.

Kundera a spol. podle nich volají po záchraně Evropy tradičních evropských hodnot před údajnými populisty. „Obávají se vítězství rozvračečů a tvrdí, že dochází k porážce dědictví Erasma, Danteho, Goetha a Komenského. Nechtějí vidět, že dnešní Evropa programově dědictví těchto myslitelů ničí,“ nešetří kritikou zástupci institutu.

Hodnoty křesťanské Evropy jsou údajně záměrně a plánovitě ničeny „pokrokáři“, kteří vládnou evropským institucím i politice ve většině zemí. „Velký projekt uměle sjednocené Evropy a vytvoření nového evropského člověka na troskách starého světa, který se kolem nás pomalu uskutečňuje, intelektuály neodpuzuje,“ konstatují výše zmínění autoři textu.

Autoři manifestu Fight for Europe jsou prý naopak tímto procesem fascinováni. „Tak jako byli v minulosti vždycky nadšeni všemi zločinnými společenskými utopiemi. To je obsah jejich evropského patriotismu,“ stojí ve stanovisku IVK.

„Evropská unie je v rozkladu a všestranné krizi. Rozdíl mezi bohatými a chudými v Evropě nikdy nebyl větší, shora podporovaná masová migrace muslimů mění kulturní charakter západní Evropy,“ konstatují Weigl se Strejčkem. „Nic z toho evropskou elitu nezajímá. Starají se pouze o genderové a přistěhovalecké minority,“ dodávají.

Bitvu o civilizaci, po níž volá Kundera a další autoři původního manifestu, prý je třeba opravdu vést. „Ano, ale s těmi, jimž oni slouží, za přežití Evropy národů a národních států, za normální svět, pro nějž oni mají už jen slova pohrdání. I proto došli tak daleko, že se bojí svobodných voleb. Nepotřebují je,“ tvrdí zástupci Institutu Václava Klause.

„Pro ně evropská současnost nemá chybu. Pro ně jsou protestující občané póvl, ztroskotanci, rozvratníci, jejichž nespokojenost si jsou schopni vysvětlit pouze propagandou Kremlu,“ říkají spolupracovníci exprezidenta.

Seznam signatářů prý oba zaskočil tím, že je v něm vedle převážně levicových intelektuálů „řada známých imigrantů, lidí z postsovětského prostoru nebo dokonce Neevropanů“. Na mysli mají třeba peruánského spisovatele Maria Vargase Llosu, americkou novinářku Anne Applebaumovou nebo tureckého nositele Nobelovy ceny za literaturu Orhana Pamuka.

„Je smutné, že se mezi ně nechal vlákat i Milan Kundera,“ píší závěrem a dodávají, že je smutné, že se přestaly zajímat o starosti obyčejných lidí a osud evropských zemí. Prý totiž nechtějí vidět tragické chyby a nebezpečí ideologie, kterou tak zuřivě obhajují.

Tři desítky osobností varovaly před populismem a vyzvaly k záchraně Evropy už v pátek, kdy manifest otiskl třeba britský deník The Guardian. Obavy z brexitu či květnových voleb do Evropského parlamentu v něm vyjádřil francouzský spisovatel českého původu Milan Kundera nebo jeho indicko-britský kolega Salman Rushdie.

Související

Více souvisejících

Institut Václava Klause Milan Kundera EU (Evropská unie) evropa Václav Klaus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy