Kundero, kam si se nechal vlákat? Klausův institut označil manifest intelektuálů za paskvil

Páteční manifest třiceti světových osobností, mezi nimiž nechyběl ani spisovatel Milan Kundera, neunikl ani zástupcům Institutu Václava Klause. V dnešním stanovisku na své webové stránce ho podrobili velké kritice.

Za textem stanoviska Institutu Václava Klause tentokrát nestojí bývalý český prezident, ale někdejší vedoucí jeho prezidentské kanceláře Jiří Weigl a člen správní rady IVK Ivo Strejček. Manifest Fight for Europe – or the wreckers will destroy it označují za „emotivní, ale velmi popletený a nafoukaný text“, který ukazuje odtrženost elit od problémů obyčejné společnosti.

Podepsaní filozofové a spisovatelé podle Klausových nejbližších spolupracovníků nechápou příčiny evropských událostí, které zmateně zaměňují s následky. „Volají po opakování hlasování o brexitu, straší nadcházející evropskými volbami a viní USA a Velkou Británii, že Evropu opustily,“ tvrdí oba autoři.

Kundera a spol. podle nich volají po záchraně Evropy tradičních evropských hodnot před údajnými populisty. „Obávají se vítězství rozvračečů a tvrdí, že dochází k porážce dědictví Erasma, Danteho, Goetha a Komenského. Nechtějí vidět, že dnešní Evropa programově dědictví těchto myslitelů ničí,“ nešetří kritikou zástupci institutu.

Hodnoty křesťanské Evropy jsou údajně záměrně a plánovitě ničeny „pokrokáři“, kteří vládnou evropským institucím i politice ve většině zemí. „Velký projekt uměle sjednocené Evropy a vytvoření nového evropského člověka na troskách starého světa, který se kolem nás pomalu uskutečňuje, intelektuály neodpuzuje,“ konstatují výše zmínění autoři textu.

Autoři manifestu Fight for Europe jsou prý naopak tímto procesem fascinováni. „Tak jako byli v minulosti vždycky nadšeni všemi zločinnými společenskými utopiemi. To je obsah jejich evropského patriotismu,“ stojí ve stanovisku IVK.

„Evropská unie je v rozkladu a všestranné krizi. Rozdíl mezi bohatými a chudými v Evropě nikdy nebyl větší, shora podporovaná masová migrace muslimů mění kulturní charakter západní Evropy,“ konstatují Weigl se Strejčkem. „Nic z toho evropskou elitu nezajímá. Starají se pouze o genderové a přistěhovalecké minority,“ dodávají.

Bitvu o civilizaci, po níž volá Kundera a další autoři původního manifestu, prý je třeba opravdu vést. „Ano, ale s těmi, jimž oni slouží, za přežití Evropy národů a národních států, za normální svět, pro nějž oni mají už jen slova pohrdání. I proto došli tak daleko, že se bojí svobodných voleb. Nepotřebují je,“ tvrdí zástupci Institutu Václava Klause.

„Pro ně evropská současnost nemá chybu. Pro ně jsou protestující občané póvl, ztroskotanci, rozvratníci, jejichž nespokojenost si jsou schopni vysvětlit pouze propagandou Kremlu,“ říkají spolupracovníci exprezidenta.

Seznam signatářů prý oba zaskočil tím, že je v něm vedle převážně levicových intelektuálů „řada známých imigrantů, lidí z postsovětského prostoru nebo dokonce Neevropanů“. Na mysli mají třeba peruánského spisovatele Maria Vargase Llosu, americkou novinářku Anne Applebaumovou nebo tureckého nositele Nobelovy ceny za literaturu Orhana Pamuka.

„Je smutné, že se mezi ně nechal vlákat i Milan Kundera,“ píší závěrem a dodávají, že je smutné, že se přestaly zajímat o starosti obyčejných lidí a osud evropských zemí. Prý totiž nechtějí vidět tragické chyby a nebezpečí ideologie, kterou tak zuřivě obhajují.

Tři desítky osobností varovaly před populismem a vyzvaly k záchraně Evropy už v pátek, kdy manifest otiskl třeba britský deník The Guardian. Obavy z brexitu či květnových voleb do Evropského parlamentu v něm vyjádřil francouzský spisovatel českého původu Milan Kundera nebo jeho indicko-britský kolega Salman Rushdie.

Související

Více souvisejících

Institut Václava Klause Milan Kundera EU (Evropská unie) evropa Václav Klaus

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy