Kompenzace negativních dopadů stavby vodního jezu u Děčína na krajinu není možné přenést do jiného členského státu Evropské unie. Vyplývá to z dopisu předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který má ČTK k dispozici. Česko se u komise snažilo vyjednat možnost, že by dopady stavby jezu na životní prostředí kompenzovalo v zahraničí. Stát by tak investoval do ekologie v cizině.
"Členské státy jsou odpovědné za provádění právních předpisů EU v rámci svých hranic. Jakákoli kompenzační opatření zaměřená na zachování soudržnosti sítě Natura 2000 by proto měla být provedena na území členského státu, v němž se plán nebo projekt realizuje. Nemohou být přenesena do jiného členského státu," uvedl Juncker.
"Rád bych Vás proto požádal, abyste nadále usilovali o stanovení kompenzačních opatření v České republice," dodal. Natura 2000 je soubor chráněných území v Evropské unii.
Ministerstvo životního prostředí oslovením Evropské komise splnilo úkol z vládního nařízení. "Komise tuto možnost zamítla, a současně již dnes na základě studií renomovaných akademických institucí v ČR víme, že kompenzační opatření nelze najít ani v Česku. Další kroky směřující k případné realizaci jezu v souladu s českou i evropskou legislativou jsou tak nyní na ministerstvu dopravy, v jehož gesci je vodní doprava. Bude o tom určitě jednat i vláda, a to v následujících dnech či týdnech," napsal resort v reakci pro ČTK.
Ministerstvo dopravy, které také stavbu jezu prosazuje, se nyní zabývá dalším postupem. "Je zcela evidentní, že dle reakce EK není možné sledovat kompenzační opatření mimo ČR a dle textu obsaženého v dopise z EK je zde dokonce doporučeno hledat je na území ČR," napsal úřad ČTK.
Rejdaři usilují o stavbu děčínského jezu už několik let. Podle nich by měl výrazně zvýšit splavnost Labe v úseku, který je podstatnou část roku pro lodě uzavřen. Proti je naopak ministerstvo životního prostředí.
Stavbu dlouhodobě brzdí problémy právě s vyhodnocením jejího vlivu na životní prostředí. Vláda před rokem podmínila stavbu plavebního stupně stanovením kompenzačních opatření za případné zničení přírody. V této souvislosti loni rozhodovala Správa Národního parku České Švýcarsko o stanovení možných kompenzačních opatření. Došla k závěru, že negativní dopady stavby na krajinu nelze v tuzemsku dostatečně kompenzovat.
Svaz dopravy ČR v úterý uvedl, že studie, podle které vhodná opatření na kompenzaci neexistují, je nezákonná a účelová. Podle Správy Národního parku České Švýcarsko ale stanovisko vzniklo na základě několika odborných studií předních českých akademických institucí, včetně České zemědělské univerzity, Masarykovy univerzity v Brně nebo Ostravské univerzity.
Přes negativní výsledky studie však ministerstvo dopravy zahrnulo stavbu vodního jezu do připravované koncepce vodní dopravy. Podle ministerstva převažuje v případě děčínského jezu veřejný zájem nad případnými zásahy do okolní krajiny.
Stavbu dlouhodobě kritizují ekologové. Odmítnutí kompenzací v zahraničí je podle organizace Arnika skvělou zprávou. "Komise tak rozhodla zcela v souladu s evropskou legislativou. Arnika dlouhá léta upozorňuje, že labskou přírodu nahradit nelze, a jsme rádi, že ke stejnému závěru dospěly odborné studie, Národní park České Švýcarsko i Evropská komise," napsal ČTK mluvčí Jiří Kaňa.
NP České Švýcarsko se ohrazuje proti tvrzení Jaroslava Hanáka ze Svazu dopravy ČR: Tvrzení o podjatosti NP jsou domněnky. V rozporu se zákony by byly politické zásahy do posuzování záměrů záměrů na životní prostředí tak, jak k nim Hanák vyzývá https://t.co/prthFlwSfe #Labe
— Arnika (@arnikaorg) 21. března 2019
"Samotný nápad zničit unikátní přírodu kolem Labe a chránit ji v zahraničí je přeci absurdní a nepřijatelný. Vláda by měla konečně od plánů na výstavbu jezu upustit, protože jez nezlepší splavnost natolik, aby na Labi bylo možné provozovat nákladní dopravu dlouhodobě. Náklad je proto lepší přepravovat po železnici," dodal.
Juncker v dopise dále vybídl Českou republiku, aby dokončila vyhlášení lokalit Natura 2000. Stát by tak podle něj zajistil právní srozumitelnost a jistotu pro rozvoj regionu.
Související
Počasí: Labe vystoupalo i na dolním toku. Třetí stupeň hlásí Ústí nad Labem i Děčín
V Děčíně ráno zaplavila voda z Labe silnici, hladina řeky stoupá
Děčín , Jean-Claude Juncker , Andrej Babiš , Ministerstvo dopravy , Ministerstvo životního prostředí , EU (Evropská unie) , Labe , lodní doprava
Aktuálně se děje
včera
Vláda rozhodla o budoucnosti lékařských pohotovostí. Změní se zřizovatel
včera
Obnovit vztahy mezi Ruskem a USA je nemožné. Kyjev je pomyslným klínem mezi velmocemi
včera
Francii se hackeři mstí za zatčení šéfa Telegramu. Stopy míří k Rusům či islamistům
včera
Vítězný plán pro Ukrajinu? První ho bude znát Biden, naznačil Zelenskyj
včera
Zapeklitý případ turisty z OC Chodov. Policie přiznala, že ho nadále vyšetřuje
včera
Ukrajina stále počítá i se scénářem invaze dalšího nepřítele. Mohla by vést i do Černobylu
včera
Policie řešila hrozbu útoku na ostravské univerzitě. Muže zadržela zásahovka
včera
Železničáři se připravují na extrémní počasí. Na cestující se obrátili s prosbou
včera
Scholz chce ukončit ruskou invazi, vyzval k uspořádání dalšího mírového summitu
včera
Britská armáda kvůli výcviku ukrajinských vojáků nestíhá cvičit ty své
včera
Hrozí povodně jako v letech 1997 a 2002, připustil Hladík. Česko se připravuje
včera
Schrödingerův šéf parlamentu jako dědictví Petra Pellegriniho. Slovensku hrozí ještě větší odklon od Západu
včera
V EU má právní ochranu více než 4,1 milionu uprchlíků z Ukrajiny
včera
Masivní injekce pro Ukrajinu? Kyjev by mohl dostat pomoc za 1,1 miliardy dolarů
včera
Není pomoc jako pomoc. Kdo skutečně podporuje ruskou snahu o zničení Ukrajiny?
včera
Rusko opět hrozí Západu reakcí, pokud Ukrajině útočit na cíle hluboko na ruském území
včera
Rusko se bouří. Nelíbí se mu, jak se o něm hovoří v USA
včera
Extrémní srážky a o víkendu i povodně. Meteorologové vydali jasné varování
včera
Papež František přicestoval do Singapuru
včera
Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?
Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.
Zdroj: Jakub Jurek