ANO drancuje dobyté území? Nová kauza Středočeského kraje vyděsila politiky, Kalousek mluví o žalobě

Úřad středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové platil za podezřelé služby. Za externí pracovníky utratila v roce 2017 kancelář středočeské hejtmanky přibližně pět milionů. Například za „analýzu hudebních festivalů“ zaplatil úřad 45 tisíc měsíčně. Miroslav Kalousek v souvislosti s tím uvažuje, že podá žalobu.

Středočeský kraj si najímal pracovníky například na „poskytování zpětné vazby“. Podle serveru Seznam Zprávy ho to stálo celkem pět milionů ročně. O tom, kdo peníze dostal, Krajský úřad Středočeského kraje mlčí.

Tímto způsobem – například na „zajišťování monitoringu periodik vydávaných místními akčními skupinami na území Středočeského kraje“ nebo „analýzu hudebních festivalů“ - kraj zaměstnával 35 lidí a v některých případech jim vyplatil až stovky tisíc korun. Část peněz šla i na různé formy propagace či PR analýz. Krajský úřad ovšem má na tyto věci své vlastní zaměstnance.

Už loni na podzim si seznam smluv si od vedení kraje vyžádal opoziční zastupitel Martin Macháček (STAN) – ani on ale nedostal všechny informace, jména na smlouvách totiž byla začerněná. „Nebylo možné zjistit, co je to za lidi. Ani ověřit odevzdanou práci,“ uvedl pro server zastupitel.

Jeho kolegové se ovšem pustili do analýzy dostupných materiálů a zjistili, že nejvíc sporných smluv uzavřel odbor přímo spadající pod hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou.

Kauza znepokojila například předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Jenom tak mimochodem - znám případy odsouzených majitelů společností, kteří dostali trest za “tunelování vlastní firmy” na základě méně komických smluv. Poruším zásadu, že v politice nepodávám trestní oznámení. Schválně, co nám státní zástupce napíše...“ vzkázal Kalousek prostřednictvím twitteru.

„Vedení Středočeského kraje skrývá smlouvy s externisty za 5 miliónů korun ročně. Vyzýváme je, aby šlo s kartami na stůl a chovalo se transparentně. Zejména hnutí ANO se přece bije v prsa, že je protikorupční silou. Zatím to vypadá přesně obráceně. Skrývat, na co plynuly veřejné prostředky a co díky nim vzniklo, je naprosto nepřijatelné. Vyzýváme proto vedení Středočeského kraje, aby zveřejnilo smlouvy a zejména výsledky práce zaplacené z veřejných prostředků. Léto je za rohem, jistě všichni rádi zjistíme, kam na hudební festival a jaké byly všechny ty ‚zpětné vazby‘, za které kraj platil,“ uvedl místopředseda ODS Martin Kupka.

Důraznou kritiku přidal i expert ODS pro výzkum a inovace a bývalý první náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy ve vládě Petra Nečase Jiří Nantl. „Neskutečné. Chování ANO v územních samosprávách má povahu drancování dobytého území. Dobyvatelské podupování pana Vondráčka na předsednickém stole ve sněmovně to už jen symbolicky dokresluje. Stát jako kořist. Musí skončit,“ myslí si Nantl.

„Platit 35tis měsíčně za “sledování aktuálního dění a poskytování zpětné vazby“ je docela zhýralé, ale co byste čekali od hejtmanky, která nechá svého kadeřníka jezdit služební limuzinou dle libosti…,“ rýpnul si do Jermanové europoslanec STAN Stanislav Polčák.

Související

Více souvisejících

Středočeský kraj Jaroslava Jermanová (hnutí ANO) Miroslav Kalousek

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy