Demonstrace SPD zaujala i arabská média. Co jim řekli přímí účastníci?

Včerejší demonstrace hnutí SPD, které se účastnili významní zahraniční politici, zaujala kromě tuzemských i zahraniční média včetně těch z arabského světa. Reportáž z akce na svém webu zveřejnila i arabská Al Jazeera, jejíž reportér vyzpovídal i některé přímé aktéry. Co se od nich dozvěděl?

Stovky lidí se včera odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) proti "diktátu Evropské unie". Kromě tuzemských médií vyslala na akci svého reportéra i arabská Al Jazeera.

Ten odhadl počet účastníků zhruba na tisícovku, nikoliv 25 tisíc, které uvádí ruský armádní kanál. Především se však snažil čtenářům přiblížit náladu, která během včerejšího odpoledne v centru českého hlavního města panovala.

Oslovil proto i přímé účastníky demonstrace, kupříkladu ženu, která do Prahy přijela kvůli akci až z Hradce Králové. „Musíme zabránit islamizaci a destrukci evropské kultury,“ řekla Al Jazeeře dvaatřicetiletá prodavačka Alena, která má v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v plánu podpořit Okamurovo hnutí SPD.

Prostor však dostali i zastánci opačného názoru. „Tyto strany využívají zranitelné lidi,“ sdělil reportérovi Al Jazeery šestadvacetiletý učitel Jaroslav z Kladna a vzápětí dodal, že Okamuru považuje za „obchodníka ze strachem“.

Autor reportáže vyzpovídal i Marcelu Pekníkovou ze spolku Puls Evropy, který pořádal jednu z protidemonstrací. „Okamura používá své hosty ke zlepšení profilu. Chceme využít možnosti, abychom ukázali Evropě, že existuje i jiná stránka české společnosti,“ uvedla pro Al Jazeeru.

Děkujeme všem za včerejší účast a podporu. Evropa tě potřebuje! https://t.co/l2JGUuV2oL pic.twitter.com/6XtnJCFMXB

— Pulse of Europe Česko (@PulseofEuropeCZ) 26. dubna 2019

„Takové akce mají ukázat, že moderní nacionalisté jsou odlišní od staromódních fašistických stran a že dokážou spolupracovat na získání moci,“ vysvětlil pro arabský server Miroslav Mareš, politolog a expert na extrémismus z brněnské Masarykovy univerzity.

Mareše z jednoho důvodu zaskočila účast kontroverzní kapely Ortel na demonstraci. „Je to risk pro snahy Le Penové kultivovat se do umírněnější image,“ dodává politolog. Analytici také poukazují na fakt, že Le Penová o post lídra evropských nacionalistů soupeří s italským ministrem vnitra Salvinim, který se včerejší demonstrace osobně neúčastnil.

Související

Alena Schillerová

Vláda ANO a SPD? Podle Schillerové nepředstavitelné

Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu ANO, v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM) uvedla, že si nedokáže představit, že by hnutí ANO po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s hnutím SPD. Tento názor podle ní "začíná probublávat" i v celém poslaneckém klubu.
Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

Více souvisejících

Svoboda a přímá demokracie (SPD) Demonstrace Tomio Okamura Marine Le Pen

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy