Kdo dostane státní vyznamenání? Ve hře jsou Kiska, Pavel či Robertson

Sněmovna by mohla navrhnout na státní vyznamenání končícího slovenského prezidenta Andreje Kisku, bývalé náčelníky generálního štábu Jiřího Šedivého a Petra Pavla nebo někdejšího generálního tajemníka Severoatlantické aliance George Robertsona. Předběžný seznam osobností projednal příslušný sněmovní podvýbor. ČTK jej poskytl sekretariát místopředsedy dolní komory Vojtěcha Pikala (Piráti). Předběžný seznam čítá 48 jmen.

Kiska, Šedivý, Pavel a Robertson by mohli být poslaneckými kandidáty na nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva. Stejné ocenění by mohla dolní komora navrhnout pro válečné letce Josefa Ocelku a Miroslava Antonína Liškutína nebo pro legionáře a protifašistického odbojáře Vojtěcha Lužu.

Mezi sněmovními nominanty na Řád Tomáše Garrigua Masaryka by mohl být někdejší sociálnědemokratický politik Bohumil Laušman a na medaili Za hrdinství aktivní účastník protikomunistického odboje Štěpán Gavenda nebo "Wintonovo dítě" a válečný letec Kurt Taussig.

K poslaneckým adeptům na medaili Za zásluhy by mohli patřit spisovatel a scénárista Vladimír Körner, režisér Vojtěch Jasný, režisérka Věra Šimková Plívová, srbský režisér Emir Kusturica a zakladatel a ředitel obecně prospěšné společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. Na předběžném seznamu jsou také mimo jiné youtuber Karel Kovář známý pod pseudonymem Kovy, zakladatel serveru Manipulátoři.cz Petr Nutil a právník a muzikálový producent Oldřich Lichtenberg. Dostal se na něj i poslanec za ANO Jiří Mašek, a to jako ředitel záchranné služby Královéhradeckého kraje.

Seznam možných kandidátů na státní vyznamenání ještě posoudí organizační výbor a následně sněmovní plénum, pak poputuje prezidentu Miloši Zemanovi. Prezident návrhům Sněmovny, ale také Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět. Loni dolní komora navrhla 28 osobností, Zeman vyhověl 11 sněmovním návrhům. Mezi vyznamenané patřili velitel protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josef Bílý, lékař Rajko Doleček, fotbalový brankář Petr Čech nebo snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká.

Návrhy na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, jak je projednal podvýbor pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání

Propůjčení Řádu bílého lva:

- vojenské skupiny: 1) Josef Ocelka in memoriam, 2) Jaroslav Selner in memoriam, 3) Jiří Šedivý, 4) Petr Pavel, 5) Vojtěch Luža in memoriam, 6) Karel Lukas in memoriam, 7) František Chábera in memoriam, 8) Miroslav Antonín Liškutín in memoriam, 9) Hugo Vojta in memoriam

- občanské skupiny: 1) Andrej Kiska, 2) George Islay MacNeill Robertson

Propůjčení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka: 1) Adolf Rázek in memoriam, 2) Bohumil Laušman in memoriam

Udělení medaile Za hrdinství: 1) František Štamprech in memoriam, 2) Ignátz Duda in memoriam 3) Jaroslav Poledník in memoriam, 4) Josef Bernat in memoriam, 5) Štěpán Gavenda in memoriam, 6) Kurt Taussig

Udělení medaile Za zásluhy: 1) Leopold Jaroslav Pospíšil v oblasti vědy, 2) Helena Haškovcová v oblasti vědy, výchovy a školství, 3) Augustin Svoboda v oblasti vědy a školství, 4) Karel Kovář v oblasti kultury, školství a výchovy, 5) Vladimír Körner v oblasti kultury a umění, 6) Petr Nutil v oblasti školství a výchovy, 7) Oldřich Lichtenberg v oblasti umění, 8) Vojtěch Jasný v oblasti kultury a umění, 9) Jaroslav Priščák v oblasti sportu, 10) Věra Šimková Plívová v oblasti kultury a umění, 11) Jaroslav Čvančara v oblasti vědy, kultury a výchovy, 12) Tichomir Mirkovič v oblasti výchovy, 13) Božena Ivanová v oblasti výchovy a obrany, 14) Karel Hrubý v oblasti vědy, 15) Jiří Mašek v oblasti bezpečnosti občanů, 16) Josef Němec v oblasti výchovy a sportu in memoriam, 17) Petr Sáha v oblasti hospodářské, vědy, techniky a školství, 18) Josef Šmukař v oblasti kultury a umění, 19) Miloš Táborský v oblasti vědy, 20) Josef Kalbáč v oblasti kultury, výchovy a školství, 21) Jaroslav Falta v oblasti sportu, 22) Václav Zapadlík v oblasti umění in memoriam, 23) Adam Ondra v oblasti sportu, 24) Zuzana Holubcová v oblasti vědy, 25) Tomáš Mikolov v oblasti vědy, 26) Josef Bartoněk o stát, 27) Mikuláš Kroupa v oblasti kultury a výchovy, 28) Jiří Sozanský v oblasti kultury a umění, 29) Emir Nemanja Kusturica v oblasti umění

Související

Petr Pavel udílel oceněným osobnostem státní vyznamenání Prohlédněte si galerii

Pavel udělil státní vyznamenání. Ocenil herce, generály, diplomata i papeže

Prezident Petr Pavel v proslovu na Pražském hradě u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu zdůraznil význam odpovědnosti za vlastní zemi a odhodlané přístupy k řešení výzev, kterým Česká republika čelí. Následně udělil tuzemským osobnostem státní vyznamenání.

Více souvisejících

státní vyznamenání Poslanecká sněmovna Andrej Kiska gen. Jiří Šedivý Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy