Vzpomínky na 21. srpen: Z dřívějších osvoboditelů se stali okupanti. Omluví se Putin?

Česko si dnes připomíná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu1969. Po celé zemi se chystají desítky akcí. Události tehdejší doby komentuje i řada českých politiků.

K 21. srpnu se na sociálních sítích vyjádřil například někdejší místopředseda Evropského parlamentu a sociální demokrat Libor Rouček. „Černý den v českém kalendáři. Sovětská invaze v roce 1968 a následná více než 2 desetiletí trvající okupace! Co myslíte, že v té souvislosti dnes pro zvýšení důvěry a zlepšení rusko-českých/česko-ruských vztahů udělá současný vládce Kremlu V.V.Putin?“ zajímá ho.

První možností prý je, že vydá prohlášení s omluvou a politováním nad tehdejšími událostmi, a vyjádří přání na tomto základě rozvíjet do budoucna přátelské, všestranné a vzájemně prospěšné vztahy.

A važme si toho, co jsme dokázali po roce 1989, protože jsme dokázali hodně. Važme si svobody a pravdy a buďme pozorní, buďme aktivní, protože v každé době je o co přijít. Také dnes se svádí boj o pravdu. Pokud ztratíme smysl pro pravdu, ztratíme i svobodu.

— Petr Fiala (@P_Fiala) August 21, 2019

Mohl by prý také poslat do Prahy Noční vlky aby položili před budovu Národního muzea a Českého rozhlasu květiny a omluvili se tak za zločiny svých otců. A nebo neudělá vůbec nic, v naději že čas vše odvane a Češi zapomenou. „Případně, bude-li dotázán, řekne, že se k tématu vyjádřili již jeho předchůdci Gorbačov a Jelcin. A ruské děti na školách se nebudou o srpnové invazi jejich země do Československa dál učit vůbec nic, nebo jen to, že invaze byla ospravedlnitelná a správná, protože Československo bylo v roce 1968 ohroženo fašismem, revanšismem, imperialismem a státy NATO. Nebo udělá něco jiného? Co myslíte?“ zajímá Roučka.

Připomínáme si srpnovou okupaci 1968 i policejní zásah v roce 1989 pic.twitter.com/JGbzjHO7E3

— Pavel Fischer (@PavelFischer) August 21, 2019

„Dnes si připomínáme událost, kdy se z dřívějších osvoboditelů stali okupanti. Nebyla to mírotvorná operace a ochrana proti invazi NATO, jak dříve tvrdila propaganda SSSR a nyní se o totéž snaží propaganda ruská. Byla to invaze a okupace se vším všudy. Nenechme si ukrást historii," píše na sociálních sítích pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

Dnes si připomínáme výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy řízeného z Moskvy. Snaha propagovat invazi a okupaci jako pomoc je bohužel dodnes využívána. Lidé, kterým je takto pomáháno, ví. Nebuďme lhostejní.

— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) August 21, 2019

Vzpomínku přidal i senátor Miroslav Balatka. Poukazuje sice na to, že se narodil až v roce 1970, ale že ještě jako dítě o tehdejších událostech něco zaslechl od rodičů. „Jako malý kluk jsem zaslechl několikrát v hovorech rodičů při návštěvách cosi o "šedesátým osmým" a nějakých "bratrech", když jsem se ptal o čem mluví, nikdy mi naši nechtěli říct co se stalo. Pamatuju si, že to pro mě byla jakási tajemná "záhada", o které se nesmí mluvit. Ve škole jsme už ve druhé třídě probírali VŘSR. Ta pohádka o jakýchsi udatných bolševicích a jejich velkém vítězství nad zlým carem se mi moc líbila,“ vypráví.

O tom, co se stalo v roce 1968 a 1969, mu prý jeho táta řekl asi ve třinácti. „Události 21. srpna 1969 byly z lidského hlediska snad ještě horší než samotná okupace 1968. Bylo to skutečné pokoření národa, navíc sebou samým. Tehdejší komunistická moc postavila proti sobě vlastní spoluobčany, byli jsme kousek od občanské války. Na československé občany najížděli československé tanky a stříleli českoslovenští vojáci a českoslovenští ozbrojení dělníci - tzv. Lidové milice. Ve jménu cizích okupantů, Aurory a "VŘSR". Demonstrovalo se po celé zemi. Lidé umírali,“ shrnuje situaci senátor. „Je dobré na to nezapomínat, aby se nic podobného už znovu neopakovalo. Dnes je tomu právě 50 let,“ dodal Balatka.

Na to, jak 21. srpen 1968 probíhal v Brně, pak zavzpomínal 1. náměstek brněnské primátorky a místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík. Když do Brna přijely tanky s vojáky, byl to pro lidi šok. „Začali protestovat. Sovětští vojáci bez jakéhokoliv ostychu proti nim zvedli své zbraně a stříleli do davu. Dvě kulky ze samopalu zasáhly i šestnáctiletého Josefa Žemličku. Další obětí srpnové invaze byl Karel Chalupa, praporčík Veřejné bezpečnosti, který zemřel po srážce s obrněným transportérem,“ připomíná oběti politik.

Vzpomněl i na ty, kteří zemřeli o rok později při protestech. „Nezapomínejme na jejich příklad, že zlu se musíme postavit a nesmíme ho brát jak přirozenou součást života,“ burcuje Hladík.

Události srpna 1968 si připomněla i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „V tento den si více než kdy jindy uvědomujeme, že život ve svobodném a demokratickém státě není samozřejmostí, ale vzácnou hodnotu, která byla vykoupena nemalými oběťmi. Dnes o tom budu mluvit i u Berlínské zdi,“ uvedla Čaputová, která se dnes vydává na návštěvu Německa,

Související

Sovětská armáda Komentář

55 let od smlouvy o „dočasném“ pobytu sovětských vojsk. Z okupantů se stali mírotvůrci pouze na papíře

Před 55 lety, 16. října 1969, podepsali tehdejší premiéři Československa a Sovětského svazu, Oldřich Černík a Alexej Kosigyn, smlouvu o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk na československém území. Vytvořili tím právní rámec pro další přítomnost cizích ozbrojených sil, které se do země dostaly o dva měsíce dříve v rámci nechvalně známé operace Dunaj, tedy potlačení pokusu o reformu diktatury KSČ armádami pěti členských států organizace Varšavské smlouvy. Přestože oficiálně šlo o spojenecké jednotky, které měly v případě války bojovat po boku těch československých, zůstaly vnímány jako okupační síla a potenciální nátlakový nástroj Kremlu.

Více souvisejících

Srpen 1968 okupace 1968 historie Libor Rouček Zdeněk Hřib Ivan Bartoš (Piráti) Petr Fiala (ODS) Petr Hladík (KDU-ČSL) Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy