Obehraná poslanecká písnička je zpět: Omezíme si imunitu!

Praha - Na své únorové schůzi se poslanci znovu vrátí k projednávání omezení vlastní imunity i té pro ústavní soudce. Ústavně-právní výbor se ve středu jednomyslně shodl, že si přeje co nejrychlejší schválení a platnost už na stávající zákonodárce.

Návrh už má podobu obehrané písničky. Loni už došel schválení ve sněmovně, jenomže zcela proti očekávání i avizovaným záměrům senátorů, neprošel horní komorou Parlamentu. Důvodem bylo to, že se senátoři nedokázali sejít v potřebném počtu, některým také přišlo, že zákonná úprava zůstává na půli cesty. Podle senátory Jaroslava Kubery (ODS) by měla být imunita zrušena úplně, kromě toho, že by se vztahovala na proslovy v Parlamentu.

Změna Ústavy, kterou ve středu jednomyslně posvětil ústavně-právní výbor poslanecké sněmovny, by omezila imunitu ústavních činitelů – jmenovitě poslanců, senátorů a ústavních soudců – pouze na dobu výkonu mandátu. S ním by zanikla i imunita a trestnímu stíhání by nic nebránilo.

"Pokud například nyní sněmovna nevydá poslance, je to stíhání vyloučeno navždy. V takovém případě ale moc zákonodárná supluje moc soudní," vysvětlila za předkladatele Kateřina Klasnová, předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných.

Senátoři se snažili napravit si pošramocenou reputaci, která je provází od nechválení původního návrhu. K tomu, který se do sněmovny vrátil v nezměněné podobě, přidali ještě svůj vlastní. Jejich obsah je v zásadě totožný, liší se jen v účinnosti.

Výbor se shodl, že navrhne účinnost od prvního dne druhého kalendářního měsíce ode dne vyhlášení. Legislativci upozornili, že může nastat problém s vymahatelností práva ve shodě se změnou Ústavy. Pokud totiž nebude změněn i trestní řád, nemají státní zástupci v této chvíli nástroje, jak by mohli obnovit trestní stíhání zákonodárce, kterého by příslušná komora nevydala.

Mezi členy výboru nepanovala shoda v tom, jestli se omezení imunity bude týkat už jich samotných, nebo až nově zvolených zákonodárců. K tomu Miroslav Nenutil, senátor za ČSSD, podotkl, že ho nikdy ani nenapadlo, že by zákon měl platit až pro poslance a senátory vzešlé z dalších voleb. "Já nepředpokládám, že by těch hlasování o vydání mělo být tolik, aby to působilo potíže," dodal.

"Stačí jedno zasedání poslaneckého klubu a hned tu můžeme mít dvě hlasování o vydání," zaglosoval předseda výboru Stanislav Polčák (TOP 09 a STAN) a dodal, že podle jeho názoru zákon účinkuje od chvíle vyhlášení, tudíž platí i pro stávající zákonodárce.

Žádné pozměňovací návrhy nedošly u členů výboru sluchu, protože nechtěli ohrožovat politickou shodu nad původním zněním změny Ústavy. Tu vypracovalo vedení sněmovny se všemi předsedy poslaneckých klubů. Nenutil jako předkladatel senátní verze zdůraznil, že je mu jedno, která z verzí bude schválena, hlavně když to bude brzy. Jeden z návrhů hovořil o tom, že by o imunitě a vydání ústavních soudců rozhodoval sám Ústavní soud. "To jsou zase nějaké Rychetského nápady," zhodnotil stručně Marek Benda (ODS) a vyslal vzkaz na adresu předsedy ÚS Pavla Rychetského.

Cílem novely není úplné zrušení imunity, ale její omezení. V ústavě se tak mění pouhé dvě věty, jedna se týká poslanců a senátorů, druhá ústavních soudců.

"Poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání navždy vyloučeno," stanovuje základní zákon v článku 27. Nově by jeho druhá polovina měla znít: "Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání po dobu trvání mandátu vyloučeno." Obdobná změna je přichystaná pro článek 86, ve kterém Senát rozhoduje o stíhání ústavních soudců. I to by mělo být nově možné po konci jejich mandátu.

Jinými slovy bude nadále existovat možnost rozhodnout o nevydání člena parlamentu, toto rozhodnutí však bude platit pouze po dobu trvání jeho mandátu.

Prezidentskou imunitu už zákonodárci omezili loni, úprava je součástí zákona o přímé volbě hlavy státu.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna poslanecká imunita Jaroslav Kubera

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy