Fico v Praze: Vlády neřeší romskou otázku, hrozí extremismus

Praha - Nárůstu extremismu může vláda čelit i tím, že zvládne řešit takzvanou romskou otázku, uvedl dnes v Praze premiér Robert Fico. Reagoval tak dotaz ČTK, co zamezí ve středoevropském prostoru nárůstu popularity lidí, jako je slovenský pravicový extremista Marian Kotleba. Ten se o víkendových volbách nečekaně stal županem (hejtmanem) Banskobystrického kraje.

"Myslím si, že Slovensko dlouhodobě čelí problému, jemuž říkáme romský problém. Je na vládách, jak se k tomuto problému postaví," uvedl Fico. Neonacista Kotleba je znám svými výroky proti Romům. Lídr ultrapravicové Lidové strany Naše Slovensko v minulosti mimo jiné organizoval protiromské pochody.

V Banskobystrickém kraji je dlouhodobě nadprůměrně vysoká nezaměstnanost, v regionu jsou i okresy, ve kterých se podíl lidí bez práce pohybuje až kolem 30 procent. Kraj má na Slovensku také největší počet obcí s romskou komunitou. Experti míní, že neřešení chudoby a potíží Romů může do politiky vynést extremisty.

V souvislosti s Romy někteří kritici hovoří o zneužívání dávek. Fico uvedl, že slovenský parlament schválil návrh zákona, podle něhož každá osoba, která je odkázaná na sociální dávku (60 eur neboli asi 1600 korun měsíčně), musí vykázat veřejně prospěšnou práci, jinak je vymazána z evidence.

Takový systém by uvítal i premiér v demisi Jiří Rusnok v Česku, podobný systém v minulosti v Česku zrušil Ústavní soud. Podle Rusnoka je třeba se k systému, kdy dávky jsou podmíněny pracovní či vzdělávací aktivitou, vrátit, ale tak, aby to vyhovovalo i Ústavnímu soudu. Podle Rusnoka nárůstu extremistických sil zamezí i zajištění rovných příležitostí.

Život romské menšiny je v porovnání s ostatními obyvateli takřka ve všech oblastech horší. Romové mají špatné postavení v oblasti vzdělání, zaměstnanosti, zdraví, bydlení i bezpečnosti. Vyplývá to z vládní zprávy o stavu romské menšiny v roce 2012, kterou ve středu projednávala vláda.

V Česku za posledních letech dramaticky narostl počet sociálně vyloučených lokalit. Zatímco v roce 2006 bylo identifikováno 330 vyloučených lokalit ve 167 obcích, v roce 2012 se podle odhadů jejich počet zvýšil nejméně na 400.

"Zejména ubytovny nasávají lidi, kteří by nemuseli být sociálně vyloučení. Je zde souvislost se stagnací ekonomiky. Zároveň se zhoršila pozice Romů na trhu s bydlením, mají totiž větší problém najít si běžné ubytování. V kombinaci s dávkami na bydlení to potom umožnilo byznys s chudobou na ubytovnách," komentuje situaci Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování.

Související

Více souvisejících

Robert Fico Romové Jiří Rusnok (guvernér ČNB)

Aktuálně se děje

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

včera

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

včera

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

včera

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Budete toho litovat, vyhrožuje Írán Izraeli

Teherán zareaguje na každý z "zločinů" Izraele, oznámilo v pondělí íránské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

včera

včera

včera

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

včera

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

včera

včera

včera

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

MZV: Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

včera

29. září 2024 21:56

29. září 2024 21:11

Počasí, jaké způsobilo povodně, se může opakovat. Musíme změnit optiku, nabádá expert

Září přineslo do střední Evropy velmi deštivou epizodu, která způsobila povodně na rozsáhlém území. Vědci jsou přesvědčeni, že k extremitě jevu přispěla i klimatická změna. Expert ze Slovenska proto nyní nabádá, aby se změnila optika na problematiku velké vody. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy