Praha - Držitel Nobelovy ceny míru a někdejší prezident Východního Timoru José Ramos Horta byl evidován jako spolupracovník československé komunistické rozvědky. Státní bezpečnost (StB) ho vedla pod krycím jménem Malvaz, komunistickému režimu v tehdejší ČSSR dodával informace proti USA. Horta však takové obvinění popírá a tvrdí, že nabídku spolupráce odmítl. Kauzu dnes otevřely servery iDnes a Echo24.
První setkání tajné služby s Hortou se uskutečnilo v listopadu 1977 v New Yorku. Spolupráci s ním navázal tajemník československé mise při OSN a pracovník československé rozvědky Jan Šturma, pravým jménem Jan Fila. Tehdy devětadvacetiletý Horta byl v OSN jako vyslanec hnutí Fretilin, což bylo Národně osvobozenecké hnutí Východního Timoru. O schůzkách Fily a Horty byl od června 1978 veden spis, který má přes 1400 stran.
Hortova ochota stýkat se s československým diplomatem měla politické pozadí, píše iDnes. Hnutí Fretilin bylo podporováno z Číny a on chtěl spíše podporu tehdejšího SSSR. Cestu k němu chtěl najít přes jeho satelity. V listopadu 1979 se pak StB pokusila Hortu oficiálně získat ke spolupráci, s čímž údajně souhlasil, ale žádný dokument nepodepsal.
Podle historika Prokopa Tomka z Vojenského historického ústavu, jehož iDnes oslovil, není vůbec jasné, zda Horta byl aktivním spolupracovníkem. O jednoznačnou vědomou spolupráce podle něj nešlo.
Z archivního spisu například vyplývá, že Horta předal Filovi na schůzce v srpnu 1980 dva materiály týkající se přímo Československa. Šlo o zprávy mezinárodní organizace právníků o situaci v ČSSR. Byly vytvořeny v režimu důvěrné pro NATO a výbor pro lidská práva, píše iDnes.
Kontakty s Hortou se narušily koncem roku 1981 po odjezdu Fily z USA, na styky měl navázat nový rozvědčík Miloslav Plášek s krycím jménem Opavský. Definitivně spolupráce skončila v roce 1987, kdy byl svazek Malvaz archivován.
Podle dokumentů mezi Hortou a českým zpravodajcem uskutečnilo celkem 83 schůzek. Šestkrát dostal Horta peníze v hotovosti a dvakrát věcný dar. Horta ale tvrdí, že to není pravda.
Už od roku 1901 se uděluje významné ocenění v podobě Nobelovy ceny. Ne všichni ocenění jsou ovšem přijati kladně. V době celosvětové hospodářské krize se objevují například výhrady k Nobelově ceně za ekonomii, která vlastně ani skutečnou Nobelovou cenou není.
Nezmiňuje se o ní totiž vědcova závěť, a finanční odměna se proto nevyplácí z původního fondu. Až v roce 1968 ji založila Švédská národní banka. "Ekonomie je věda, která má dalekosáhlé důsledky na společnost, ovlivňuje ostatní obory. Z tohoto pohledu si myslím, že je to správný počin, protože v době, kdy to Nobel zakládal, nebyla tak rozvinutá. Je dobře, že byla zavedena," vysvětlil pro Českou televizi ředitel Národohospodářského ústavu AV Štěpán Jurajda.
Nabízí se tedy otázka, jaký význam má Nobelova cena v dnešním světě. Je ještě atraktivní pro renomované odborníky a motivuje začínající vědce? Lidé z oboru se shodují, že ocenění význam stále má. "Když mluvíte s lidmi, kteří nemají s vědou nic společného, každý ví, o co se jedná," myslí si Václav Janiš z Fyzikálního ústavu AV.
Podobně to vidí i ředitel Ústavu pro českou literaturu AV Pavel Janoušek. "Samozřejmě bude cena vždycky vzbuzovat pochybnosti, ale každý autor, který ji dostane, zajásá. Můžeme to zpochybňovat, ale v okamžiku, kdy by ji dostal další Čech, tak její prestiž okamžitě stoupne," dodává.
Související
Babišova minulost se řešit nepřestává. Lipavský se kvůli ní střetl s Vondráčkem
Fiala čelí kritice ze Slovenska, protože dohodu s Babišem označil za politický handl
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
před 1 hodinou
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
před 2 hodinami
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
před 2 hodinami
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
před 3 hodinami
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
před 4 hodinami
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
před 5 hodinami
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
před 5 hodinami
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
před 6 hodinami
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
před 6 hodinami
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
před 7 hodinami
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
před 8 hodinami
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
před 8 hodinami
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
před 9 hodinami
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
před 10 hodinami
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
před 11 hodinami
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
před 12 hodinami
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
před 12 hodinami
Trump zažaloval televizní stanici CBS
před 13 hodinami
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
před 13 hodinami
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák