Babiš bude v pátek v Maďarsku jednat o očkování i léku

Premiér Andrej Babiš (ANO) poletí v pátek s expertním týmem na koronavirus do Maďarska. Bude jednat se svým protějškem Viktorem Orbánem, tématy budou očkování, maďarské zkušenosti s ruskou vakcínou Sputnik V či lék bamlanivimab, který podle úterního Babišova vyjádření Česká republika nakoupí.

Předseda vlády cestu dnes avizoval na twitteru, informoval o ní též web Lidovky.cz.

Podle serveru s Babišem do Budapešti poletí tým epidemiologů, virologů a dalších expertů, včetně premiérova poradce a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Jednat v Maďarsku mají podle webu tři pracovní skupiny, a to o vakcinaci, registraci očkovacích látek a léčebném procesu onemocnění covid-19.

V pátek letím do Budapešti za Viktorem Orbánem s expertním týmem na covid-19. Témata jsou jasná: očkování, jejich zkušenosti s vakcínou Sputnik a taky nový lék Bamlan, který o 80 % snižuje riziko, že se pacient s covidem dostane na JIP.https://t.co/DaNoq44YT6

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) February 3, 2021

Babiš odpoledne novinářům řekl, že podle posledních informací je ruská vakcína velice kvalitní. "Preferujeme, aby to Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila velice rychle, pokud o schválení požádá," uvedl. Do Maďarska míří, aby si země vyměnily informace. "Je třeba se podívat, jak jsou bezpečné z hlediska zdraví, je jedno, jaký mají původ," řekl k vakcínám a lékům.

Do Maďarska v úterý dorazilo prvních 40.000 dávek ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Podle smlouvy z ledna má Rusko Maďarsku dodat během tří měsíců dva miliony dávek, což bude stačit k vakcinaci milionu lidí. Agentura Reuters uvedla, že na rozdíl od jiných zemí Evropské unie, které jsou závislé hlavně na očkovací látce od společností Pfizer/BioNTech, maďarský úřad pro kontrolu léčiv v lednu schválil ruský Sputnik V. Podmínečnou registraci v této zemi získala také vakcína čínské firmy Sinopharm.

V Maďarsku, Německu, USA či Kanadě už nasadili lék bamlanivimab od společnosti Eli Lilly, který má omezit množství viru v těle a zamezit těžšímu průběhu nemoci. Babiš v úterý řekl, že Česko vyjednalo první dodávku. Neupřesnil ale, kdy by měl lék do ČR dorazit ani v jakém množství. "Pomůže pacientům v prvním stádiu nákazy covid-19, aby se nedostali na JIP. Snižuje to riziko až o 80 procent," uvedl premiér.

Lék funguje na bázi monoklonálních protilátek, které se vyrábějí v laboratoři a mají virus zneškodnit tím, že ho napadnou na pevně definovaném cíli. Česko také jedná o nákupu jiného přípravku od farmaceutické firmy Regeneron.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Maďarsko Viktor Orbán Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Sociální síť X

"Bezpečný prostor pro svobodu projevu." DSA po roce zveřejnila hodnocení Muskovy sítě X

Sociální síť X, vlastněná Elonem Muskem, se představila Evropské komisi jako „bezpečný prostor pro svobodu projevu“. V rámci povinného hodnocení rizik podle nařízení o digitálních službách (DSA) platforma zdůraznila své úsilí o moderaci obsahu a podporu otevřené diskuze. Toto hodnocení, datované do září 2023, bylo zveřejněno ve zkrácené podobě až nyní, uvedl server Politico.

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Situace v Pásmu Gazy se dramaticky zhoršuje. Při bombardování zemřely stovky lidí

Situace v Pásmu Gazy se dále zhoršila poté, co izraelské letecké útoky na severní část oblasti zabily podle místních zdravotnických úřadů nejméně 200 lidí. Současně Organizace spojených národů oznámila, že pozastaví dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy poté, co byly znovu ukradeny kamiony s potravinami a dalšími zásobami.

před 3 hodinami

Bašár Asad

Asadovi jde o všechno. Povstání rebelů může ukončit jeho vládu nad Sýrií

Režim Bašára Asada, který po desetiletí ovládal Sýrii, čelí nečekaným zkouškám, jež odhalují jeho dlouhodobou křehkost. Od počátku občanské války v roce 2011 byl Asadův režim zachráněn pouze díky zásadní podpoře od Íránu, Hizballáhu a Ruska. Nyní se však situace dramaticky změnila a podle CNN čelí Asad existenční hrozbě.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Přehledně: Co se právě teď odehrává v Sýrii?

Konflikt v Sýrii se znovu rozhořel kvůli nové ofenzivě, kterou zahájila koalice rebelů známá jako "Vojenské operační velení". Ta uskutečnila překvapivý útok a podařilo se jí získat kontrolu nad částmi Aleppa, uvedl server CNN.

před 9 hodinami

Călin Georgescu

Rumunsko balancuje nad propastí. V dusné proruské atmosféře volí parlament

Rumunsko dnes prochází klíčovými parlamentními volbami, které přicházejí v bouřlivé politické atmosféře. Výsledek minulého týdne, kdy v prvním kole prezidentských voleb šokoval vítězstvím ultrapravicový kandidát Călin Georgescu, vyvolal masové protesty a obvinění z volebních manipulací i zahraničního vměšování. Uvedl to The Guardian.

před 10 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

První krok nově zvolených lídrů EU: Vyrazili do Kyjeva podpořit Ukrajinu

Prezident Evropské rady António Costa a šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallasová dnes ráno dorazili do Kyjeva. Jejich návštěva symbolizuje pevnou podporu Ukrajině ze strany Evropské unie, a to v době, kdy se blíží nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu. Uvedl to server The Guardian.

před 10 hodinami

Válka v Sýrii

Krize v Sýrii: Kdo jsou povstalci, kteří ovládli Aleppo?

V posledních dnech došlo k dramatickým událostem v Sýrii, kde povstalecké síly ovládly značnou část města Aleppo, druhého největšího města v zemi. Tato ofenzíva, kterou vedla islamistická militantní skupina Hayat Tahrir al-Sham (HTS), představuje největší útok proti syrskému režimu za poslední roky. Útok překvapil nejen vládu prezidenta Bašára al-Asada, ale také jeho spojence, jako jsou Rusko, Írán a libanonský Hizballáh.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Donald Trump

Trump nasadí proti Číně tým jestřábů. Jak zareaguje peking?

Druhé prezidentské období Donalda Trumpa začíná s týmem, který se zaměřuje na tvrdý postoj vůči Číně. Trumpovy nominace do klíčových funkcí, například do pozice ministra zahraničí či národní bezpečnosti, jsou plné takzvaných „jestřábů“, kteří považují Čínu za zásadní hrozbu a volají po intenzivním soupeření s ní na ekonomické, diplomatické i vojenské úrovni. Tento přístup slibuje další komplikace v již tak napjatých vztazích mezi Spojenými státy a Čínou.

Aktualizováno včera

včera

Aleppo v plamenech. Syrští povstalci obsadili většinu města, útočí proti nim ruské stíhačky

Syrská válka zažila další zásadní zvrat, když povstalci převzali kontrolu nad většinou druhého největšího města Aleppa. Podle britské monitorovací skupiny Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) došlo k intenzivnímu střetu mezi povstalci a vládními silami, přičemž ruské letectvo zareagovalo nálety na vybrané oblasti města. Tyto letecké útoky představují první takovou akci od roku 2016.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy