Babiš odletěl do Slovinska, na fóru chce s Orbánem řešit uzavření maďarských hranic

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce při dnešní návštěvě Slovinska apelovat na maďarského premiéra Viktora Orbána, aby zmírnil rozhodnutí o uzavření hranic pro cizince alespoň vůči turistům se zaplacenými pobyty. Řekl to novinářům před odletem na Bledské strategické fórum.

Maďarsko od 1. září nejméně na měsíc uzavře hranice pro cizince, aby zabránilo šíření koronaviru. Výjimku budou mít vojenské konvoje, humanitární tranzit či obchodní nebo diplomatické cesty.

"My využijeme to setkání na to, abychom se hlavně dozvěděli (informace) od maďarského premiéra ohledně toho opatření, které nás teda překvapilo. Budeme na něj apelovat, aby aspoň zmírnil rozhodnutí vůči našim turistům, kteří tam mají již zaplacené pobyty," uvedl Babiš, se kterým na fórum odletěl také ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Také on chce záležitost řešit se svým maďarským protějškem.

Premiér @AndrejBabis a ministr zahraničních věcí @TPetricek odlétají do Slovinska na @BledStratForum, kde budou s partnery ze střední a jihovýchodní Evropy diskutovat o budoucnosti Evropy po brexitu a covid-19 → https://t.co/2AlYarkd28 pic.twitter.com/tKmLCsOQLE

— Úřad vlády ČR (@strakovka) August 31, 2020

Uzavření maďarských hranic nejméně na jeden měsíc pro cizince od 1. září nebude platit pro občany jiných států, kteří mají v Maďarsku trvalý pobyt nebo minimálně 90 dní platné povolení k pobytu. Podle úředního věstníku budou smět do Maďarska přijíždět i sportovci, sportovní experti, podnikatelé v oblasti nákladní dopravy a osoby, které mají zvláštní povolení úřadů k obchodním aktivitám v zemi. Výjimku budou mít i studenti a osoby přijíždějící kvůli rodinným událostem, jako jsou křtiny, svatby nebo pohřby.

Babiš se v Bledu zúčastní panelu vedoucích představitelů, kteří budou diskutovat o Evropě po brexitu a covidu-19. Chce mimo jiné hovořit o komunikaci mezi epidemiology jednotlivých států. "Neustále se překvapujeme a já myslím, že není role premiérů, aby řešili tyto věci. Já bych očekával, jak se nám stalo s Řeckem nebo Slovinskem, že řecký nebo slovinský epidemiolog zavolá naší paní (hlavní hygieničce Jarmile) Rážové a bude s ní diskutovat o situaci. Toto se zatím neděje, chci o tom mluvit i na Evropské radě," poznamenal.

Zmíněné Řecko například původně avizovalo zařazení Česka spolu s dalšími státy mezi rizikové od 17. srpna, což by vedlo k zavedení povinnosti předkládat negativní test na covid-19 při letu z České republiky. Po jednání Babiše a české diplomacie ale změnilo názor.

Diskuse ve Slovinsku by se podle premiéra měla vést i o evropské soběstačnosti z hlediska zdravotnických ochranných prostředků a o ekonomických dopadech koronavirové pandemie. Bilaterální jednání bude mít Babiš nejen s Orbánem, ale též s předsedou slovinské vlády Janezem Janšou.

Petříček bude s dalšími ministry zahraničí diskutovat o možnostech regionální spolupráce, geostrategické otázce na ose Evropa-USA-Čína nebo o problematice Trojmoří, které je polskou iniciativou rozšířené spolupráce zemí ve východní části EU. V panelu s Petříčkem by měli vystoupit šéf unijní diplomacie Josep Borrell a ministři zahraničí Chorvatska, Maďarska, Slovenska a Slovinska.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Viktor Orbán Maďarsko hranice Slovinsko

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy