I v Česku je rasismus problém. Všechno na něj ale svádět nejde, říká politolog

Americké hnutí Black Lives Matter (v překladu: Na černých životech záleží), které se momentálně nese v duchu protestů vůči policejnímu násilí, se nedávno přesunulo i do Prahy. Politolog Miroslav Mareš v této souvislosti upozornil, že se ani Česku nevyhýbá lidový rasismus. Na rozdíl od USA ale ne vůči lidem tmavé pleti, nýbrž romské komunitě.

"Aktivisté, co protestují, vidí svět jako propojený. Primárně byly protesty zaměřeny na solidaritu s Afroameričany v USA, koneckonců pochod končil před americkou ambasádou. Kritika policie jako instituce se ale netýkala jen jedné země. Řešily se i domácí otázky, čeští odpůrci rasismu to využili jako příležitost zaměřit pozornost na to, co se děje u nás, například na aktuální napadení romského politika Jozefa Mikera v Teplicích," poznamenal politolog v rozhovoru pro iDNES.

Když se diskuze stočila k účasti, tak Mareš poznamenal, že zaznamenal dvě skupiny lidí. Tou první byli cizinci upozorňující na situaci lidí jiné barvy pleti v Praze a druhou čeští aktivisté usilující o propojení hnutí Black Lives Matter s romskou otázkou. Byla však znát zmiňovaná spojitost s USA, respektive protipolicejními projevy ze strany variantních a krajně levicových subjektů.

"V Česku mi aktuálně přijde protestovat proti policejnímu násilí přehnané. Samozřejmě dochází občas k excesům policie, ale situace je nesrovnatelná s USA. U nás jsou i mnohem tvrdší předpisy pro použití síly ze strany policie. Najdeme u nás nějaké dílčí případy policejní zvůle, ale máme funkční institut Generální inspekce bezpečnostních sborů a nemyslím si, že by v Česku policie tak často zneužívala své pravomoci, jako v Americe. Navíc, právě v USA se vede další debata, proč k těmto situacím dochází, a poukazuje se v ní i na vysokou míru kriminality páchané ze strany příslušníků určitých rasových a etnických skupin. A v mnoha lokalitách je tam výrazně horší bezpečnostní situace, než je tomu u nás," vysvětlil Mareš, proč považuje protesty proti "policejnímu násilí" v Česku za zbytečné.

Na otázku týkající se posprejování sochy Winstona Churchilla na Žižkově politolog odpověděl, že když opomine přestupkové právo, které takové jednání označuje za protiprávní, tak ani on se s takovým jednáním neztotožňuje. Rozhodně jej nepovažuje za legitimní porušení zákona za účelem dosažení morálních cílů. Winstonu Churchillovi se navzdory jeho kontroverznímu vnímání v angloamerickém kulturním prostředí dostává ze strany Čechů úcty a pošpiňování jeho odkazu je spíše zneužitím situace ve Spojeném království a USA za účelem získání mediální pozornosti.

Čelí černoši v České republice předsudkům?

Poté, co se začalo mluvit o českých předsudcích vůči černochům, připustil Mareš, že rasistická gesta vůči hráčům tmavé pleti nejsou ani na českých fotbalovým stadionech raritní. To samé platí o zločinech z nenávisti. O diskuzích na internetu nemluvě. I tak ale nelze v tomto směru paušalizovat, neboť řada Čechů předsudky netrpí. 

"Myslím si, že to není výrazné celospolečenské téma, s občasnou výjimkou takzvané romské otázky. Ale existují zde stabilní a aktivní nevládní organizace bojující proti rasismu a na straně druhé i rasistická scéna," konstatoval politolog, že se převážně homogenní Češi na rozdíl od Američanů o problematiku rasismu příliš nezajímají.

Nelze všechno svádět na rasismus

"Není to zcela zapomenuté téma, ale je upozaďováno jinými problémy. Velké protesty před deseti lety byly vyvolány i skutečností, že se tehdy zhoršila situace na místech, kde do té doby nebyly s mezietnickým soužitím problémy. Přistěhování nových obyvatel, jejichž část se chovala problematicky, a nečinnost bezpečnostních složek státu proti těmto troublemakerům pak vedly k rasistickým akcím, například v Janově nebo na Šluknovsku. V současnosti už není ani tak silná neonacistická scéna, která tehdy dokázala organizovat a vytvářet nepokoje. Nicméně mezietnické napětí zde v mnoha lokalitách stále je," odpověděl Mareš na otázku týkající se romské problematiky, o níž se v souvislosti s protesty začalo znovu mluvit.

Pokud jde o Romy, tak zde má situace svá specifika, jelikož společenské postoje ovlivňují předsudky zakládající se na negativních osobních zkušenostech, které se pak přenáší na celé romské etnikum. Přitom nejsou výjimečné případy, kdy si je lidé lidé bez ohledu na pravdivost předávají mezi sebou. Výjimečné nejsou například případy Romů, kteří mají problém sehnat nájem v běžné lokalitě, ač jsou bezproblémoví.

"Nemám k tomu přesná data, ale myslím si, že nedostatek pracovních sil v posledních letech pomohl alespoň dílčím způsobem odstranit i reálné protiromské bariéry na pracovním trhu, což se nyní v souvislosti s očekávaným ekonomickým poklesem může opět zhoršit. Samozřejmě přetrvává problém s nízkým vzděláním a slabou kvalifikací v sociálně vyloučených lokalitách, kde žije mnoho Romů. Tam ovšem existuje i potřeba vlastní odpovědnosti, strukturální rasismus nelze využívat jako univerzální výmluvu. Od konce devadesátých let šlo na boj proti rasismu i proti diskriminaci množství státních i evropských prostředků. Bohužel chybí podrobná evaluace, co se osvědčilo, co ne a kdo z příjemců opravdu něco udělal," dovysvětlil Mareš.

Související

Více souvisejících

Romové rasismus projevy nenávisti

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 1 hodinou

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy