Jurečka chce snížit důchody komunistickým pohlavárům. Na postavení komunistů mimo zákon je prý pozdě

Předseda lidovců Marian Jurečka si od návrhu zákona, aby vrcholným pohlavárům komunistického režimu byly sníženy penze, slibuje alespoň částečné napravení křivd, jež minulý režim napáchal. „Není přece možné, aby lidé, kteří proti systému bojovali, byli vězněni, doslova živořili, zatímco čelní představitelé si užívali nadstandardních důchodů,“ říká pro EuroZprávy.cz šéf KDU-ČSL Marian Jurečka, který ale přiznává, že strana neusiluje o to, aby komunistická strana byla postavena mimo zákon. „Na tento krok je už pozdě. Věřím, že voliči ji letos pošlou mimo Sněmovnu.“

Ponížení důchodů by se mělo týkat lidí, kteří se podíleli na perzekucích totalitní Komunistické strany Československa (KSČ), a to v období od 25. února 1948 do 9. prosince 1989. Návrh zákona, který vychází z dílny KDU-ČSL, by měl postihnout představitele bývalých vlád, exposlance, členy i zaměstnance ÚV KSČ, příslušníky Státní tajné bezpečnosti (StB). Nižší peníze by měly být vypláceny také pracovníkům zpravodajské správy Generálního štábu Československé lidové armády či velitelům jednotek Pohraniční stráže. „Dost by nám měl pomoci Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který má přehled, kdo a kdy v jaké funkci přesně působil,“ podotýká stranický šéf Marian Jurečka.

Nepochybuje o tom, že ve snaze prosadit návrh na zákon jej podpoří ODS i TOP 09, s nimž lidovci tvoří koalici SPOLU. „Myslím, že v této otázce naprosto souzníme. Uvidíme, zda se k nám přidá i někdo z vládní koalice složené z hnutí ANO a ČSSD,“ konstatuje zákonodárce. Ještě tento týden by se k návrhu podle Jurečky měl vyjádřit sněmovní Výbor pro sociální politiku. „Příští týden bude předložen ve druhém čtení.“

Bývalý ministr zemědělství v Sobotkově kabinetu potvrzuje, že se nechal inspirovat slovenským parlamentem, který v červnu schválil zákon o snížení penzí představitelům komunismu. „Ano, jejich úspěch mě inspiroval. Byli jsme jeden stát, a tak máme stejné dějiny. Když ke krácení penzí může dojít u sousedů, proč bychom shodný zákon nemohli mít u nás?“

Členové bezpečnostních složek si užívají ještě výsluhy

Opoziční politik nezná konkrétní případy, na nichž by demonstroval nespravedlnost, kdy si zarytý komunistický funkcionář užívá movitou penzi, zatímco odpůrce a kritik režimu živoří. „Ale každému je jasné, že takové případy existují. Bývalí členové bezpečnostních složek navíc ještě pobírají výsluhu, zatímco disidenti, kteří byli ve vězení, z penze ani nevyžijí. Realita je prostě neakceptovatelná,“ durdí se.

Jurečka s lidovci neusiluje, aby komunistická strana byla postavena mimo zákon. „Domnívám se, že zmíněné téma se mělo řešit hned na počátku devadesátých let. Věřím, že voliči letos KSČM pošlou mimo Poslaneckou sněmovnu. Snížením důchodů bývalým komunistickým pohlavárům chceme přispět alespoň k částečné nápravě některých příkoří, které se za jednačtyřicet let totality u nás odehrály. Všechny křivdy bohužel už odčinit nelze.“

Zastupitel Olomouckého kraje tvrdí, jak moc mu vadí, že v justici stále působí soudci či bývalí prokurátoři, kteří byli členy KSČ. Hromadný odchod všech, kteří měli rudou knížku, však Jurečka nechystá. „Pochopitelně, že členové justice, kteří cíleně ubližovali disentu a stále oblékají talár, by neměli být aktivní. Ale zase nemůžeme říci, že všichni členové KSČ byli automaticky přisluhovači režimu. Například po roce 1968 spousta bývalých kádrů ze strany vystoupila, anebo byla vyloučena. Mnozí z nich dokonce podepsali Chartu 77 a proti režimu bojovali,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz Marian Jurečka, který varuje před bagatelizací.

Související

Více souvisejících

Marian Jurečka (KDU-ČSL) komunisté důchody

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy