Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) poukázal na to, že běloruské prezidentské volby nebyly svobodné a že se Minsk vzdaluje od Evropské unie. Řešení by viděl v dialogu, přičemž by ale neměl dlouholetý prezident Běloruska nadále potlačovat protesty.
"Černínský palác zvažuje pozvání opoziční kandidátky Svjatlany Cichanouské do Prahy," informoval Petříček v rozhovoru pro ČT24. Jeho americký protějšek Mike Pompeo si během své diplomatické návštěvy všiml potenciálu českých firem.
Šéf resortu zahraničí také uvedl, že diplomaté počítali se snahou Minsku rozvíjet vztahy s Bruselem a vylepšit si image v zahraničí. "To, co se poslední týden odehrává, ukazuje, že jeden z posledních autoritářů v Evropě se rozhodl jít jinou cestou a Evropské unii se vzdaluje,“ podotkl s tím, že si Washington myslí víceméně totéž.
Petříček rovněž vyjádřil výhrady vůči slovům běloruského prezidenta, že se Česko podílí na organizaci protivládních demonstracím. Je-li o tom skálopevně přesvědčen, nechť předloží důkazy. "Tato vyjádření jsou naprosto nemístná. Česká vláda se na organizaci demonstrací nijak nepodílela. My se dlouhodobě snažíme podporovat občanskou společnost, lidé v Bělorusku mají právo promlouvat do veřejného dění. Svoboda slova a shromažďování by měly být v Evropě standardem,“ nechal se slyšet.
Z tohoto důvodu si také česká diplomacie rozhodla předvolat běloruského velvyslance. Černínskému paláci se slovy ministra zahraničí nelíbí, co se momentálně v Bělorusku odehrává, ať už jde o protesty, průběh předvolební kampaně, zatýkání opozičních kandidátů či zamezení vstupu mezinárodních pozorovatelů do země. "To je jasný důkaz, že volby nebyly svobodné a nesplňovaly standardy demokratických voleb," řekl Petříček.
"Věřím, že situace může být řešena dialogem. Velmi negativně vnímáme, že opoziční kandidátka byla donucena opustit území Běloruska a je v Litvě. To dialog znemožňuje. Chtěl bych, abychom jako Evropané podpořili dialog mezi opozicí a režimem Lukašenka, aby se hledala cesta z této krize. Především je ale potřeba, aby režim zastavil násilí vůči demonstrantům,“ zdůraznil Petříček s tím, že se hovoří i o pozvání opoziční kandidátky na běloruskou prezidentku do Čech.
Diskuze se pak následně přesunula k návštěvě amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, která byla sice v jistém smyslu symbolem, ale zároveň měla i praktický aspekt. "Chceme posilovat vazby mezi českými a americkými podniky a hledat příležitosti pro nové investice, zejména do nových technologií. Mike Pompeo se setkal se zástupci techno firem, které působí v ČR, viděl jasně, jaký je jejich potenciál,“ bilancoval ministr zahraničí s tím, že Česko usiluje o spolupráci v oblasti zdravotní péče nebo výpočetní techniky.
Šéf americké diplomacie zároveň také poukázal na nebezpečí rostoucího vlivu Pekingu. Petříčkovými slovy EU sice usiluje o partnerství s Čínou, ale nečiní jí problém řešit s USA problematiku duševního vlastnictví i jiných sporů v bilaterálních vztazích s Čínou.
"Oceňuji zkušenosti Mikea Pompea, kdy pracoval ve zpravodajských službách, působil v Kongresu a věnoval se zahraniční politice. Ukazuje se, že zná a rozumí detailům problémů, které se řeší už několik let,“ řekl český ministr zahraničí.
Pokud jde o chystanou cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, tak tu Petříčkovými slovy nemůže jeho úřad doporučit, jelikož je v rozporu s koncepcí české zahraniční politiky z 90. let, kterou nevidí důvod měnit.
"Skutečně nevidím výrazný přínos, je to spíše symbolická záležitost. Respektuji rozhodnutí pana Vystrčila, ale česká zahraniční politika respektuje to, co jsme si sami v 90. letech nastavili, a to je politika jedné Číny. S Tchaj-wanem jsme si vyhradili právo rozvíjet vztahy v oblastech jako investice, obchod a další,“ objasnil příčiny svého postoje.
V závěru svého interview ještě také poukázal na to, že by Brusel měl být vůči Pekingu více asertivní. "Společně můžeme dosáhnout více než gesty či ad hoc kroky, které nejsou provázány s následnými diplomatickými snahami,“ dodal.
Pokud jde o vztahy s Tchaj-pejí, tak zde by se Praha měla spíše zaměřit na rozvoj na praktické a administrativní úrovni, ale ne na té politické. Ministr zahraničí tím narážel na skutečnost, že v delegaci šéfa Senátu budou i někteří náměstkové z různých resortů.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Petříček a Buzková opouští po zvolení Maláčové Sociální demokracii
ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka
Tomáš Petříček , Bělorusko , Alexandr Lukašenko , EU (Evropská unie) , Čína , Tchaj-Wan , Miloš Vystrčil (ODS) , diplomacie , ministerstvo zahraničí , Svjatlana Cichanouská
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák