ROZHOVOR | Čína bude své aktivity v Česku zřejmě stupňovat, říká sledovaná Černochová

ROZHOVOR – Byla dost zaskočena. Předsedkyně výboru pro obranu v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky Jana Černochová z ODS neměla nejmenší tušení, že ji sleduje čínská firma Zhenhua Data Technology. „Když jsem se o zprávě dozvěděla, byla jsem překvapena. Je evidentní, že zpravodajská činnost Číny ve světě je velmi aktivní a čínský režim k ní nevyužívá pouze standardní zpravodajské služby, ale i čínské firmy, a to nejen z oblasti moderních technologií,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jana Černochová. Kromě ní společnost špiclovala i dalších sedm set prominentních Čechů, včetně prezidenta Miloše Zemana.

Číňany může dráždit tím, jak se ostře vymezuje proti komunistickému režimu, který ovládá asijskou velmoc. Podle starostky Prahy 2 Jany Černochové ji právě její zmíněná aktivita mohla dostat na seznam čínské firmy Zhenhua Data Technology. „Pro nás je to jednoznačně signál, mít se na pozoru, být obezřetní a nepouštět čínské firmy do prvků kritické infrastruktury, jelikož jsou poplatné tamnímu režimu a jeho zájmům. Nesmíme proto hledět při budoucím výběru zhotovitelů nejen na cenu, ale i vážit bezpečnostně strategickou rovinu. Naše bezpečnost něco stojí a nesmí se omezit jen na ušetřené finance,“ tvrdí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jana Černochová, předsedkyně výboru pro obranu v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.

Držitelka osvědčení fyzické osoby pro stupeň utajení „tajné“ a certifikátu NATO Secret dostala varování od Bezpečnostní informační služby, v jejímž čele stojí ředitel Michal Koudelka, podle něhož monitorování osobností dokazuje, že se čínské zpravodajské služby snaží získat informace jakoukoliv formou. Černochová upozorňuje, že se šéfem Koudelkou je v kontaktu v souvisloti s pravidelnou kontrolou činnosti všech našich zpravodajských služeb. „Jako poslanci provádíme, v mezích zákona, pravidelnou kontrolu činnosti všech našich zpravodajských služeb. S panem ředitelem Koudelkou jsem proto v přirozeném pracovním kontaktu při příslušných jednáních na parlamentní půdě,“ konstatuje poslankyně ODS.

Firma Zhenhua Data Technology se sídlem v Pekingu se na svém už vypnutém webu označovala za pionýra ve využítí dat pro hybridní válku. Server Aktuálně.cz zjistil, že monitorovala i české politiky, diplomaty, pracovníky bezpečnostních institucí, akademiky i jejich děti. Databáze čínské firmy je součástí rozsáhlého souboru informací o západních činitelích, který z čínské firmy unikl. V hledáčku se tak ocitlo sedm set prominentních Čechů, mezi nimiž je i prezident České republiky Miloš Zeman, šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, ministr obrany Lubomír Metnar, ministr kultury a bývalý šéf diplomacie Lubomír Zaorálek či také místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Ze zahraničních osobností jsou v uniklé databázi například členové bitské královské rodiny či britský premiér Boris Johnson.

Jana Černochová figurující rovněž na seznamu predikuje, že čínské zpravodajské služby po nedávné návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu budou nyní své aktivity v České republice stupňovat. „Je to pravděpodobné. Slova čínského ministra zahraničí Wanga I o zaplacení vysoké ceny za oficiální návštěvu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu mluví asi za vše,“ upozorňuje členka Správní rady Univerzity Karlovy.

ZPRAVODAJSKÉ SLUŽBY PO VYSTRČILOVĚ MISI ZVÝŠÍ AKTIVITU

Paní poslankyně Černochová, překvapilo vás jako předsedkyni poslaneckého výboru pro obranu, že jste byla čínskou firmou Zhenhua Data Technology monitorována a ocitla jste se tak na seznamu monitorovaných? Kdy a od koho jste se dozvěděla, že o vás asijská společnost stejně jako na dalších sedm set prominentních Čechů shromažďovala data?

Znepokojující informace jsem se dozvěděla z médií v úterý 15. září, kdy došlo k úniku informací zmíněné čínské společnosti. Ano, překvapilo mě to. Je evidentní, že zpravodajská činnost Číny ve světě je velmi aktivní a čínský režim k ní nevyužívá pouze standardní zpravodajské služby, ale i čínské firmy, a to nejen z oblasti moderních technologií. Čína se tak snaží získat maximum informací, které by mohla v budoucnu použít pro prosazování svých zájmů a posilování vlivu. Čím si vysvětlujete, že jste Číňany zaujala? Může to být tím, že se proti komunistickému režimu ostře vymezujete?

Je to jedna z možností, ale velmi pravděpodobně v tom hraje roli fakt, že jsem předsedkyní výboru pro obranu v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky a v oblasti obrany i bezpečnosti dlouhodobě není mé jméno úplně neznámé. Stejně jako můj kritický postoj k činnosti Číny a jejich zpravodajských služeb na našem území. Jste v kontaktu s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou, podle něhož je monitorování osobností dalším důkazem toho, že se čínské zpravodajské služby snaží získat informace jakoukoliv formou?

Jako poslanci provádíme, v mezích zákona, pravidelnou kontrolu činnosti všech našich zpravodajských služeb. S panem ředitelem Koudelkou jsem proto v přirozeném pracovním kontaktu při příslušných jednáních na parlamentní půdě. 

Kdo jiný kromě Bezpečnostní informační služby vás ještě varoval, že jste Čínou sledována?

Varování skutečně nepřicházelo jen ze strany BIS, ale v minulosti vydal v podobném vyznění zprávu i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). V ní poukazoval na fakt, že čínské společnosti jsou s komunistickým režimem, který v Číně panuje, úzce propojeny a mají povinnost poskytovat mu informace získané v rámci své obchodní činnosti. Pro nás je to jednoznačně signál, mít se na pozoru, být obezřetní a nepouštět čínské firmy do prvků kritické infrastruktury, jelikož jsou poplatné tamnímu režimu a jeho zájmům. Nesmíme proto hledět při budoucím výběru zhotovitelů nejen na cenu, ale i vážit bezpečnostně strategickou rovinu. Naše bezpečnost něco stojí a nesmí se omezit jen na ušetřené finance.

Myslíte si, že čínské zpravodajské služby po návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu budou nyní své aktivity v České republice stupňovat?

Je to pravděpodobné. Slova čínského ministra zahraničí Wanga I o „zaplacení vysoké ceny“ za oficiální návštěvu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu mluví asi za vše.

Související

Patrik Šváb Rozhovor

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.
Šárka Shoup Rozhovor

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech

Výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, na co americký prezident Donald Trump může cílit vysokými celními tarify, které uvalil na dovoz z téměř celého světa. Primárním cílem je zřejmě Čína. „Záměrně šel cestou plošného zacílení, aby Čína nemohla jednoduše reagovat protiopatřením. Je to chytrá, i když velmi tvrdá strategie. Otázkou ale zůstává, co to udělá s důvěrou partnerů i s globální ekonomikou,“ nastínila.

Více souvisejících

rozhovor Jana Černochová Čína ODS Kybernetická bezpečnost BIS Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

včera

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

včera

včera

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

včera

včera

Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil

Policie od úterního večera vyšetřuje loupežné přepadení benzinky nedaleko Plzně, kdy si pachatel odnesl blíže nespecifikovaný finanční obnos. Dlouho si ho ale neužil. Přibližně po dvou hodinách od trestného činu byl totiž zadržen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy