Opozice chce, aby se vláda zaměřila na úspory. Výhrady k rozpočtu má i ČSSD

Část opozičních stran chce, aby se vláda zaměřila na úspory ve výdajích státního rozpočtu. Své návrhy v tomto směru chtějí opoziční poslanci vložit do projednávané novely letošního rozpočtu, která navyšuje jeho schodek až na 500 miliard korun. Výhrady mají ale i někteří poslanci ČSSD.

Sněmovna se novelou zabývá dnes ve druhém čtení, kdy poslanci můžou své návrhy předkládat. Rozhodovat o nich budou ve třetím čtení v příštím týdnu. Ve sněmovním systému se k dnešnímu dopolední objevily tři desítky návrhů.

Z dnešní schůze nebo její části se omluvilo šest desítek poslanců. V jednacím sále jich bylo v úvodu schůze kolem 110. Omluvenku poslalo také devět členů vlády včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Nad tím se pozastavil předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Účast dvou členů vlády na projednávání novely rozpočtu označil za opovrhování Sněmovnou.

Předseda opoziční SPD Tomio Okamura poznamenal, že vládní koalice má ke schválení schodku zajištěnou svoji většinu, takže debata poslanců je od počátku zcela formální a bez praktického dopadu na vládou prosazované zadlužení. Poslanci SPD předložili několik pozměňovacích návrhů, které by podle Okamury přinesly úspory v řádu desítek miliard korun. Chce zrušit například inkluzi ve školství nebo nákupy zahraniční vojenské techniky, případně příspěvky do EU.

Navrhovaný deficit dává vládě bianco šek, jak utrácet peníze občanů podle libosti, uvedl. Dodal, že vláda ani netuší, kam většina peněz půjde, a vyjádřil obavu, že se v zákulisí odehrává souboj lobbistů o peníze.

Kalousek varoval před takovým projednáváním novely rozpočtu, kdy na rozdíl od standardního procesu Sněmovna v prvním čtení nestanovila pevné příjmy, výdaje a saldo rozpočtu. Je to nesmírně riskantní, varoval. Už minulý týden upozornil na to, že se může stát, že výsledný schodek tak nakonec může být i vyšší než navržených 500 miliard, pokud budou poslanci navrhovat přidání peněz na různé účely, ale neuvedou jejich zdroj. Při standardním projednávání návrhu státního rozpočtu musí poslanec takový zdroj uvést, aby se o jeho návrhu dalo hlasovat.

Občanští demokraté chtějí kromě jiného vyzvat vládu k tomu, aby do konce července předložila audit výdajů státu. "Stávající výdaje spojené s provozem státu nekorespondují s možnostmi rozpočtu na straně příjmů a je potřeba identifikovat výdaje, které lze omezit," uvedla ODS.

Poslanec vládní ČSSD a bývalý předseda rozpočtového výboru Václav Votava prohlásil, že pumpováním peněz do ekonomiky vláda také vytváří obrovské zadlužení a nelze před tím strkat hlavu do písku. "Kladu si otázku, zda je skutečně možné peníze smysluplně a efektivně využít, zda je možné je proinvestovat," řekl. Očekával by, že vláda zreviduje původně schválený rozpočet a bude hledat úspory v jednotlivých kapitolách. "Nemluvím o tupých škrtech, ale o posouzení, zda některé provozní výdaje kapitol jsou opravdu v této době nezbytné," řekl Votava.

Votavu za jeho slova ocenil poslanec ODS Jan Skopeček. "Projednáváme začátek rozvratu veřejných financí," řekl. Dodal, že ho těší, když s tím má problém i zástupce tradičně levicové strany.

Související

Více souvisejících

státní rozpočet Poslanecká sněmovna Miroslav Kalousek Tomio Okamura Jan Skopeček (ODS) Václav Votava (ČSSD) ODS Vláda ČR ČSSD

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy