Pro poslance pravidla neplatí? Plný plat berou, i když jsou nemocní

Běžně pracující občané pobírají v případě nemoci šedesát procent svého platu. To se ale nedá říct o poslancích, kteří jsou navzdory své pracovní neschopnosti placení, jako by normálně seděli ve Sněmovně.

"Omluven ze zdravotních důvodů." I tak častokrát začínají schůze Sněmovny, když její řídící čte jména poslanců, kteří jsou nemocní, a tudíž se nemohli dostavit. U běžných zaměstnanců by to znamenalo, že jim bude náležet pouhých 60 % mzdy. V případě politiků tomu tak není.

Ač se to může jevit jako nespravedlivé, jedná se bohužel o pravdu. Zatímco pracující občané mají během stonání výrazně menší příjem, poslanci a senátoři si nemohou zoufat. Případy, kdy se kvůli nemocem omlouvají z jednání parlamentních komor, navíc nejsou ojedinělé.

"Je to na zodpovědnosti každého poslance. Za Piráty si neschopenku bereme, když jsme nemocní. Zaměstnavatel poslance je celý národ,“ nechala se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS slyšet pirátská poslankyně Olga Richterová s tím, že i její kolegové si v případě nemoci berou klasickou neschopenku.

Předseda poslaneckého klubu České pirátské strany Jakub Michálek se toto dokonce snažil i uzákonit, ale ve Sněmovně nenašel dostatečnou podporu. 

"Není to úplně fér. Poslanci jsou volení zástupci lidu a jako takové je vnímám spíš jako zaměstnance všech občanů ČR. Proto si nemyslím, že by se na ně v případě nemocenské měla vztahovat jiná pravidla než na ostatní zaměstnance. Možná by pak i pro zrušení karenční doby hlasovali všichni poslanci a poslankyně,“ vyjádřila se šéfka resortu práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Teď jsou prioritou platy poslanců,“ konstatovala a zmínila svůj návrh snížit platy členům zákonodárných sborů, který zamýšlí prezentovat na koaliční radě.

Předsedkyně TOP 09 by však byla pro zachování statu quo. "Vychází to z vcelku jednoduchého důvodu. Poslanci nejsou zaměstnanci, jsou do funkce voleni, a tudíž nemají třeba ani něco, čemu se říká u zaměstnanců dovolená, ale ani pracovní dobu a podobně,“ nechala se slyšet.

"Jakkoliv chápu, že to lidem připadá zvláštní, tak si myslím, že to zdaleka není tak zásadní věc k řešení, na rozdíl třeba od problémů důchodové a zdravotnické reformy či jak postavit ekonomiku na nohy,“ podotkla.

Poslanci a senátoři mají základní měsíční plat ve výši 90 800 korun hrubého, k němuž ale dostávají i náhrady. Náklady na stravné a reprezentaci činí v jejich případě 13 500 korun a při cestách ve vztahu k vzdálenosti bydliště mají nárok na až 50 500 korun. V případě předsedů obou legislativních komor se jedná o částku 243 800 korun a u šéfů parlamentních výborů, komisí a delegací o 127 800 korun.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna politika mzdy / platy nemocenská

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy