Prezidentští kandidáti by řešili energetickou krizi úsporami i investicemi

Úsporami, investicemi do nových technologií nebo zbavením se závislosti na ruském plynu a ropě by prezidentští kandidáti řešili současnou energetickou krizi. Někteří by také podpořili komunitní energetiku. Uchazeči o post prezidenta to uvedli v anketě ČTK.

Odborový předák Josef Středula by krizi řešil investicemi do nových technologií, které sníží závislost na ropě a plynu, tedy snadno zneužitelných komodit. "A také investicemi do infrastruktury se spolehlivými partnery," uvedl. Smysl mají podle něj i projekty podobné náhradě plynové teplárny v Brně teplovodem z dukovanské jaderné elektrárny. Dodal, že na investice a technologický přechod by mělo být využito bezezbytku 1200 miliard korun dostupných z fondů EU.

"Zasadila bych se o to, abychom ve spolupráci s evropskými partnery zajistili naši nezávislost na ruské ropě a plynu," popsala své řešení bývalá rektorka Danuše Nerudová. Podporovala by také ekonomickou diplomacii, výstavbu infrastruktury i zajištění udržitelného energetického mixu, a to včetně jádra a investic do zdrojů budoucnosti. Za správnou cestu považuje i podporu nových úsporných technologií a rozvoj komunitní energetiky, v rámci které si lidé a obce budou moci prodávat elektřinu ze svých solárních panelů umístěných například na střechách domů a škol.

Podle bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové je potřeba racionálně analyzovat příčiny energetické krize. Přehodnotila by evropskou energetickou politiku a vrátila se k upřednostnění té národní, dále by přehodnotila liberalizaci trhu s energiemi a emisních povolenek nebo podporu obnovitelných zdrojů. "Vrátit se k pragmatickým dohodám s producenty jak zemního plynu, tak ropy na bázi dlouhodobých kontraktů a oboustranně výhodných obchodních vztahů," dodala.

Senátor Pavel Fischer poznamenal, že po sabotáži na plynovodech Nord Stream už nejde počítat s ruským plynem. "Dnes je především potřeba zajistit dodávky z alternativních zdrojů - nejen prostřednictvím terminálů LNG, ale i další," napsal. Ocenil rychlost, s jakou vláda vyjednala účast pro ČR v nových projektech a například také zajistila navýšení kapacity pro dovoz ropovodem TAL z jihu. "Na prvním místě je ale třeba klást důraz na úspory: nejlepší energie je ta, kterou nespotřebujeme," dodal.

Podle bývalého vysokého představitele NATO a české armády Petra Pavla je potřeba ukončit roky ignorovanou závislost na jednom dominantním dodavateli, tedy Rusku. "Naším hlavním cílem by měla být diverzifikace zdrojů energií na všech úrovních," uvedl. Řešení krize podle něj musí vycházet z odborného hodnocení, být podloženo argumenty expertů na ekonomiku, energetiku i sociální politiku. Tyto návrhy pak musí podle Pavla všichni relevantní aktéři jedním hlasem komunikovat veřejnosti, zdůrazňovat princip solidarity a pamatovat na ty, které krize postihla nejvíc.

Senátor Marek Hilšer považuje za nejdůležitější ochránit domácnosti před energetickou chudobou a přiměřeně pomoci byznysu v krizi, dále na přechodnou dobu zastropovat ceny a zdanit nadměrné zisky energetických firem. "Ve střednědobém horizontu se musíme zaměřit na úspory a rozvoj fotovoltaiky a komunitní energetiky, a to tak, aby byly dostupné i lidem s nízkými příjmy," napsal ČTK. Rozvoj obnovitelných zdrojů podle něj zlevní energie, demokratizuje energetiku a postupně sníží závislost nejen na Rusku, ale na fosilních palivech vůbec.

"Otázka energetické bezpečnosti České republiky se měla řešit již dávno," je přesvědčen podnikatel Karel Janeček. Energetickou závislost na Rusku v dnešní době považuje za zcela nepřijatelnou. Vláda podle něj zaspala, ale snaží se již situaci aktivně řešit. Podporuje její kroky, které směřují ke zbavení se energetické závislosti na Rusku. Doplnil, že země 21. století musí směřovat k větší diverzifikaci a přechodu k obnovitelným zdrojům energie. "Když to nešlo kvůli environmentálním důvodům, bude to muset jít kvůli geostrategické stabilitě Česka," dodal.

ČTK anketou oslovila prezidentské kandidáty, kteří potvrdili zájem zúčastnit se prezidentské volby a v předvolebních průzkumech agentur začleněných ve Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění SIMAR získali minimálně tříprocentní podporu oslovených lidí.

Související

Pavel Fischer

Kandidáti na prezidenta od dárců dostávají miliony. Kolik mají na transparentních účtech?

Kandidát na prezidenta Petr Pavel již vybral na svou kampaň přes 35 milionů korun. Blíží se tak k dosažení potřebné částky, kterou může maximálně investovat před prvním kolem prezidentské volby. Danuši Nerudové dosud na její transparentní účet doputovalo přes 23 milionů korun, peníze nyní vybírá i přes dárcovskou kampaň. Andreji Babišovi kampaň platí jeho hnutí, na příslušný účet zatím poslalo deset milionů korun. Vyplývá to z transparentních účtů jednotlivých kandidátů.

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Karel Janeček Marek Hilšer (kandidát na prezidenta) Pavel Fischer Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Ursula von der Leyenová

Šéfka EK navrhuje další sankce: Nutíme Rusko, aby za svou krutost zaplatilo

Evropská komise navrhuje rozšířit protiruské sankce o 200 lidí a firem, včetně tři ruských bank. Žádá také nové kontroly a omezení vývozu chemikálií, nervově paralytických látek, elektroniky a IT komponentů, které by mohly být použity Ruskem ve válce proti Ukrajině. Návrh devátého sankčního balíku dnes představila předsedkyně EK Ursula von den Leyenová.

před 42 minutami

Ilustrační foto

Maďaři dnes u benzinek nevěřili svým očím. Pohonné hmoty přes noc zdražily o více než 10 korun

Pohonné hmoty na čerpacích stanicích v Maďarsku po úterním zrušení cenového stropu výrazně zdražily. Maďarská ropná společnost MOL doporučila prodávat litr benzinu za 641 forintů (téměř 38 Kč) a litr nafty za 699 forintů (přes 41 Kč). Podle maďarských médií však dnes byly ceny na některých čerpacích stanicích ještě vyšší. Cenový strop, který vláda zavedla zhruba před rokem, přitom činil 480 forintů (zhruba 28 Kč) za litr benzinu i nafty.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Úřad práce

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto podporu pro téměř 1,18 milionu dětí. Úředníci dosud vyřídili 705.800 žádostí. Výsledky na jednání sněmovního sociálního výboru představil náměstek ministra práce pro informační technologie Karel Trpkoš. Někteří rodiče si stěžují, že peníze od státu ani po týdnech nedostali. Podle Trpkoše případů, které se zpracovávají delší dobu, ubývá. Ministerstvo evidovalo k 6. prosinci 7226 nevyřízených žádostí, které lidé podali před víc než dvěma měsíci.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Glasgow, Skotsko.

Více než polovina Skotů si přeje nezávislost na Spojeném království

Až 56 procent Skotů si nyní přeje nezávislost Skotska na Spojeném království, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos publikovaného Reuters. Podíl je o šest procentních bodů vyšší oproti podobnému průzkumu z května. Britský nejvyšší soud před dvěma týdny rozhodl, že Skotsko nemůže bez souhlasu Londýna uspořádat druhé referendum o nezávislosti.

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Při ruském ostřelování města Kurachove v Doněcké oblasti zemřelo osm lidí

Při ruském ostřelování města Kurachove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny zemřelo osm lidí, oznámil dnes na sociální síti telegram zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Pod palbou se podle něj ocitla tržnice, autobusové nádraží, čerpací stanice i obytné domy. Dalších pět lidí utrpělo zranění, podotkl.

Aktualizováno před 3 hodinami

Vladimír Putin

Putin: Rusko je připraveno bránit své zájmy všemi prostředky

Rusko dává přednost mírovým mechanismům, v případě potřeby je ale připraveno bránit své zájmy všemi dostupnými prostředky, prohlásil podle agentury TASS na dnešním jednání ruské rady pro lidská práva prezident Vladimir Putin. Další vlna mobilizace podle něj zatím není potřeba, protože do "zóny speciální operace", tedy do bojů na Ukrajinu, byla zatím vyslána jen asi polovina z přibližně 300.000 v Rusku mobilizovaných mužů.

před 3 hodinami

Senát ČR

Senát pravděpodobně schválí zvýšení přídavků na děti o 200 korun

Senát pravděpodobně schválí zvýšení přídavků na děti od ledna příštího roku o 200 korun. Zvednout se mají na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Senátní ústavně-právní výbor to dnes jednomyslně podpořil. Horní parlamentní komora o novele, která také například srovnává podmínky příspěvku na bydlení, bude rozhodovat za týden.

před 4 hodinami

Česká televize

Českou televizi čeká od roku 2024 omezování vysílání a propouštění. Novým předsedou Rady je Novák

Českou televizi čeká od roku 2024 omezování výroby a vysílání a propouštění zaměstnanců, pokud se do té doby nezvýší koncesionářský poplatek ze stávajících 135 korun. Letos přijatá úsporná opatření nebudou po roce 2024 pro stávající rozsah činností stačit. Při projednávání aktualizace dlouhodobých plánů na roky 2023 až 2027 se na tom usnesla Rada ČT.

Aktualizováno před 4 hodinami

Vít Rakušan

Vláda opět prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem

Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, skončit by měly k 27. prosinci. Bez prodloužení by skončily 12. prosince. Po dnešním jednání vlády to uvedl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Počty běženců podle něj klesají a vláda bude dál sledovat, jak se situace v migraci bude vyvíjet během zimy.

před 4 hodinami

sport

Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se současné mistrovství světa ve fotbale koná v Kataru

Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se současné mistrovství světa ve fotbalu koná v Kataru. Naopak 13 procent se vyslovilo pro pořádání v této zemi, 43 procent na to nemá názor. Jako důvody, proč by se šampionát neměl v Kataru konat, lidé nejčastěji uváděli vojenský útok pořadatelské země na jiný stát, porušování lidských práv či korupci při rozhodování o pořádání turnaje. Vyplynulo to z průzkumu agentury NMS Market Research, která jej provedla v listopadu mezi zhruba 1300 lidmi a jeho výsledky dnes poskytla ČTK.

před 5 hodinami

Lubomír Volný

Volný dostal u soudu za šíření poplašné zprávy o ivermektinu podmínku

Obvodní soud pro Prahu 7 dnes uložil bývalému poslanci Lubomíru Volnému (Volný blok) dvouletý podmíněný trest za šíření poplašné zprávy. Podle obžaloby na sociálních sítích uvedl, že kvůli diskriminační kampani proti léku ivermektin mohou zemřít lidé. Volný vinu odmítá. V závěrečné řeči prohlásil, že je nadále přesvědčen o pravdivosti informace. Proti verdiktu se na místě odvolal.

před 5 hodinami

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Fialova vláda se na dnešním jednání zabývala termínem přijetí eura

Vláda zatím nestanovila termín přijetí společné evropské měny. Na dnešním jednání podpořila doporučení ministerstva financí a České národní banky zatím takový krok nedělat. Minstr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v tiskové zprávě uvedl, že debata o zavedení eura v Česku je předčasná, dokud se nepodaří snížit inflaci a narovnat strukturální nerovnováhu rozpočtů.

Aktualizováno před 5 hodinami

Senát ČR

Senátní výbory podpořily zrušení EET ke konci roku

Elektronická evidence tržeb (EET) pravděpodobně bude ke konci letošního roku zrušena bez náhrady. Senátní hospodářský výbor to dnes podpořil hlasy většiny zástupců stran vládní koalice. Ze sedmi přítomných členů výboru byli proti jen Ondřej Feber (ANO) a Hana Žáková (za STAN). Ústavně-právní výbor doporučil zrušení jednomyslně. Horní parlamentní komora bude o zrušení rozhodovat za týden.

před 5 hodinami

Angela Merkelová

Merkelová připustila chyby ve své politice vůči Rusku

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová připustila chyby ve své politice vůči Rusku. "Měli jsme na ruskou agresivitu reagovat rychleji," řekla dlouholetá šéfka spolkové vlády týdeníku Die Zeit s odkazem na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym. Stavbu plynovodního projektu Nord Stream 2 ani zpětně nepovažuje za chybu, informovala agentura DPA.

před 6 hodinami

V bezpečnostních sborech a u profesionálních vojáků se od ledna zvednou tarify

Příslušníkům bezpečnostních sborů se příští rok zvednou tarify o deset procent, u prvních dvou tarifních tříd o 17 procent. Návrh nařízení vlády dnes kabinet schválil, řekl na tiskové konferenci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). O desetinu se od ledna zvednou také platy vojáků z povolání na tarifech.

Zdroj: ČTK

Další zprávy