Projde zvýšení daní a státní rozpočet? Poslance čeká náročný týden

Poslanci se začnou příští týden zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok. Předlohu přijde do Sněmovny ve středu podpořit prezident Miloš Zeman. Na mimořádné schůzi budou poslanci v pátek pokračovat ve schvalování sporného zvýšení některých daní, zejména z tabákových výrobků, lihu a hazardu. Ve čtvrtek by se měli vrátit ke sledovanému projednávání výročních zpráv České televize.

Řádná schůze pokračuje od úterního odpoledne.

V případě státního rozpočtu schvaluje dolní komora v prvním čtení jeho základní parametry, tedy příjmy, výdaje a výši schodku. Deficit vláda navrhla 40miliardový, tedy stejný jako je letošní.

Rozpočtový výbor doporučil hlasy členů za ANO, ČSSD a KSČM plénu, aby základní rozpočtové údaje schválilo. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek neprosadil ve výboru doporučení, podle kterého by Sněmovna měla návrh rozpočtu vrátit vládě, aby snížila výdaje a schodek o 20 miliard korun. Pokud dolní komora základní údaje rozpočtu schválí, poslanci už budou moci navrhovat pouze přesuny peněz uvnitř rozpočtu.

Páteční mimořádnou schůzi k vládnímu daňovému balíčku nechali svolat vládní poslanci ANO a ČSSD, a také KSČM kvůli zdržovací taktice opozice. Kabinet se zvýšenými příjmy z některých daní v rozpočtu na příští rok počítá. Zvýšení daní obhajuje tvrzením, že vyšší ceny alkoholu a cigaret povedou k omezení jejich spotřeby. Podle opozice ale jde jen o vyšší přísun peněz do rozpočtu.

Zřejmě nejspornějším bodem předlohy je navrhované zdanění technických rezerv pojišťoven. Zejména opoziční poslanci podali desítky pozměňovacích návrhů, norma bude čelit i zamítnutí.

Návrh programu mimořádné schůze zahrnuje také zvýšení rodičovského příspěvku z 220.000 korun na 300.000 korun. Novelu podporuje i opozice, byť prosazuje například rozšíření okruhu rodin, které by měly od ledna na vyšší příspěvek nárok.

Odklady a průtahy v projednávání výročních zpráv České televize budí pozornost zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává ředitele. Některým poslanců se nelíbí zejména hospodaření veřejnoprávní televize, která se proti výtkám ohradila. Zastánci schválení zpráv mluví v souvislosti s průtahy o politickém tlaku na televizi a o snaze o její "normalizaci".

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu dnes Sněmovnu vyzval, aby splnila svou zákonnou povinnost a o zprávách rozhodla v nejkratším možném termínu. Veřejnoprávní média čelí podle něj v poslední době kritice a tlaku z různých i politických stran. "Je třeba, aby zákonodárci neposilovali tento trend a naopak projednáním předložených zpráv jim umožnili fungovat v atmosféře právní předvídatelnosti a svobody," uvedl předseda správní rady výboru Michal Klíma.

V úterý by měli poslanci projednat z iniciativy opoziční KDU-ČSL stanovisko na podporu Izraele, proti aktivitám k bojkotu tohoto blízkovýchodního státu a proti antisemitismu. Pokračovat budou také v diskusi o situaci ve zdravotnictví, kterou si vyžádali komunisté.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nedávno domluvil s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem na tom, že do zdravotnictví půjde příští rok prostřednictvím úhradové vyhlášky dalších 4,9 miliard korun navíc. Komunisté, kteří ve Sněmovně tolerují menšinovou vládu ANO a ČSSD, díky tomu ve středu zřejmě zvednou ruku pro schválení základních parametrů státního rozpočtu.

Na programu jsou i předlohy v prvním čtení. Jde například o vládní návrh ústavních změn na zakotvení pevných volebních obvodů pro senátní volby a také pevného termínu voleb do horní komory a do obecních a krajských zastupitelstev. V prvním čtení je také třeba novela, jež by zakázala tzv. množírny zvířat a zpřísnila by chov šelem, a dále poslanecká předloha k uzákonění 21. srpna jako významného dne k připomínce obětí invaze a okupace Československa vojsky bývalé Varšavské smlouvy v roce 1968.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Daně státní rozpočet Zdravotnictví Miroslav Kalousek Andrej Babiš Vojtěch Filip (KSČM)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy