ROZHOVOR | Babiš kritizuje koalice, přitom sám o ně usiloval. Premiér se bojí lidí, proto mezi ně chodí s ochrankou, říká Jurečka

Předseda lidovců Marian Jurečka se ostře vymezuje proti tvrzení premiéra Andreje Babiše, podle něhož jsou koalice podvodem na voličích. „Osobně si pamatuji, jak v roce 2013 například v Královéhradeckém kraji kandidoval za sdružení a hnutí Východočeši a pokud mě paměť neklame, pak i v dalších krajích usiloval o podobné sloučení či spolupráci. Andrej Babiš je člověk, který vždy říká to, co se mu v danou chvíli právě hodí,“ míní lídr kandidátky Spolu v Olomouckém kraji Marian Jurečka v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Detailně se už příliš nechce vracet ke svému kontroverznímu výroku, že lidovci se nebudou podílet na vládě, pokud jejich partneři z ODS, TOP 09 i druhé aliance složené z Pirátů a STAN schválí manželství pro všechny. Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka se i s časovým odstupem odkazuje na prohlášení s tím, že jsou zde závažnější témata a byla by škoda zahazovat či bourat šanci na změnu. „Od nikoho z ODS či TOP 09 jsem za původní výrok žádnou sodu, jak se lidově říká, nedostal. K této kauze už vlastně nemám co dodávat, vše jsme si vyříkali. U lidovců i poslanců z koalice Spolu prostě platí, že každý zákonodárce hlasuje vždy podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a za své postoje tak nese vlastní zodpovědnost.“ Ohledně případné velké vládní koalice je optimistou, i když Piráti mají na řadu témat odlišné pohledy. „Nemám strach, že bychom se s nimi neshodli, protože v zásadních věcech či klíčových principech souzníme s Piráty už nyní. Například mám na mysli vymezování se vůči diktátorským režimům v Číně a Rusku.“

Bývalý ministr zemědělství v Sobotkově kabinetu nesouhlasí s názorem experta na reklamu Jakuba Hussara, který prohlásil, že koalice Spolu v předvolební marketingové kampani silně zaostává za svými konkurenty, a to hnutím ANO, SPD i Přísahy. „Dokonce bych řekl, že v osobním přístupu k voličům jsme na čele pelotonu, který vedeme. Na rozdíl od premiéra Andreje Babiše nechodíme na náměstí s ochrankou, mě, Petra Fialu i Markétu Pekarovou-Adamovou mohou lidé běžně potkat v ulicích, my se lidí nebojíme, umíme si s nimi popovídat a nebráníme se ani kritice. Faktem je, že my nevlastníme třicet procent mediálního prostoru v České republice, a tak nemůžeme být pořád na očích jako pan premiér.“ Jurečka si velmi pochvaluje i akci od dveří ke dveřím (door to door), kdy lídři ODS, TOP 09 i KDU-ČSL zvoní na domy a byty voličů. „Už se mně několikrát stalo, že mně otevřel pán čí paní a zeptali se mě, zda nechci jít dovnitř na panáka či kávu. A to je důkaz, že ti lidé vás vidí rádi, protože jinak by vás do svého soukromí nezvali.“ Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva se v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjádřil i k ekologické katastrofě na toku, v němž loni 20. září kvůli vypuštěným jedům uhynulo přes 40 tun ryb. „ Nejenom Česká inspekce životního prostředí, ale i další složky neodvedly při vyšetřování svoji práci dobře,“ je přesvědčený Marian Jurečka.

ZA VÝROK O MANŽELSTVÍ PRO VŠECHNY NEDOSTAL VYNADÁNO

Pane předsedo Jurečko, už jste si v koalici Spolu definitivně vyříkali váš výrok, podle něhož by se lidovci nepodíleli na vládě, pokud by vaši partneři z ODS a TOP 09, stejně jako kolegové z druhé aliance složené z Pirátů a STAN, schválili manželství pro všechny? Vzápětí jste sice vaše prohlášení korigoval s tím, že jsou zde závažnější témata a byla by škoda zahazovat či bourat šanci na změnu, přesto někteří lidé z komunity LGBT mohou být stále rozčarováni.

Vše jsme si vyříkali a výměna názorů proběhla v naprostém klidu. Lidově řečeno, od nikoho jsem žádnou sodu nedostal. Navíc, jak už jste zmínil, následující den jsem vše vysvětlil na Twitteru, a tak už k této kauze vlastně nemám co dodávat. U lidovců i poslanců z koalice Spolu prostě platí, že každý zákonodárce hlasuje vždy podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a za své postoje tak nese vlastní zodpovědnost. Věřím, že i lidé z komunity LGBT moji korekci přijali. Všichni si snad uvědomujeme, že naše země má v současné době mnohem vážnější a hlubší problémy, než byla zmíněná kauza, ačkoli pro jiné je velice citlivá, což uznávám. Klíčové ale je, že se v rámci koalice Spolu dokážeme shodnout na podstatných věcech, a to mně dává naději, že s partnery z ODS, TOP O9 a kolegy z druhé aliance složené z Pirátů a STAN vytvoříme po volbách vládní koalici. Cítím, že jsme na dobré cesta a je znát, že máme i velkou podporu od voličů.

Právě jste zmínil možnou velkou povolební vládní koalici. Nemáte v tomto kontextu obavy ze spolupráce s Piráty, kteří mají na řadu témat odlišné názory?

Nemám strach, že bychom se s nimi neshodli, protože v zásadních věcech či klíčových principech souzníme s Piráty už nyní. Mám tím na mysli témata typu, jak má být spravována tato země, jakým směrem jako členové Evropské unie a NATO máme kráčet, vymezujeme se proti vlivu čínské i ruské diktatury a všem nám záleží, aby Česká republika nebyla zadlužená, rozvíjela se, řešila palčivé problémy, jako je systém školního vzdělávání, podpora rodin či přístup k životnímu prostředí. A pokud bychom na něco měli jiný postoj či odlišné názorové pohledy, tak by se svět nezhroutil. Podobné neshody jsem zažil i v koaliční vládě Bohuslava Sobotky a vždy jsme se dohodli. Proto věřím, že i tady bychom našli odpovídající kompromisy.

Premiér Andrej Babiš na předvolebních kampaních neustále tvrdí, že koalice jsou podvodem na voličích. Co si o jeho rétorice myslíte?

Osobně si pamatuji, jak v roce 2013 například v Královéhradeckém kraji kandidoval za sdružení a hnutí Východočeši a pokud mě paměť neklame, pak i v dalších krajích usiloval o podobné sloučení či spolupráci. Andrej Babiš je člověk, který vždy říká to, co se mu v danou chvíli právě hodí. Podívejme se do minulosti. Rozhodně ani čtyřkoalice (KDU-ČSL, Unie svobody, Demokratická unie a Občanské demokratická aliance - pozn. red.) či dvojkoalice (KDU-ČSL a US-DEU), které měly na přelomu tisíciletí fenomenální úspěch, nebyly žádným podvodem na voličích. Tehdy šlo o reakci na hnusnou opoziční smlouvu, proti níž se ostatní vymezovali. Jednalo se o protest.

Expert na reklamu i režisér Jakub Hussar se nedávno v rozhovoru pro CNN Prima News pozastavil nad tím, že obě koalice v marketingu výrazně zaostávají za svými konkurenty jako je hnutí ANO, SPD a Přísaha. Předpokládám, že s jeho hodnocením nebudete souhlasit...

Ano, predikujete dobře a vůbec si nemyslím, že bychom v této oblasti byli v něčem pozadu. Když se podíváme na naši kampaň koalice Spolu, tak nám vyjde, jak moc jsme vidět, nikdo nám nemůže upřít naši aktivitu v kontaktní kampani, skvěle si vedeme i v akci nazvané od dveří ke dveřím (door to door). Pak je je tedy jasné a logické, že s panem Hussarem nemohou souhlasit. Dokonce bych řekl, že v osobním přístupu k voličům jsme na čele pelotonu, který vedeme. Na rozdíl od premiéra Andreje Babiše nechodíme na náměstí s ochrankou, mě, Petra Fialu i Markétu Pekarovou-Adamovou mohou lidé běžně potkat v ulicích, my se lidí nebojíme, umíme si s nimi popovídat a nebráníme se ani kritice. Před nikým neutíkáme, jsme pro konstruktivní dialog. Zkrátka se neobáváme zpětné vazby. My máme totiž vůči veřejnosti čistý štít. Je ale faktem, že koalice Spolu nevlastní třicet procent mediálního prostoru v České republice, a tak nemůžeme být pořád na očích jako pan premiér.

POJĎTE, PROSÍM, NA PANÁKA ANEBO NA KÁVU, ZVOU VOLIČI

Jak vlastně probíhá návštěva politiků v domácnostech v rámci kampaně od dveří ke dveřím? S jakými reakcemi se setkáváte, protože u nás stále není obvyklé, aby čelní představitelé zazvonili u někoho doma?

Musím na rovinu říci, že reakce občanů jsou na 98 procent pozitivní. Když zazvoníme, anebo zaklepeme na dveře, tak jsou lidé překvapení, ale zároveň jsou otevření debatě. Už se mně několikrát stalo, že mně otevřel pán čí paní a zeptali se mě, zda nechci jít dovnitř na panáka či kávu. A to je důkaz, že ti lidé vás vidí rádi, protože jinak by vás do svého soukromí nezvali. Opravdu jsem mile překvapený, jakého přivítání se nám dostává.

Dovolil bych se vrátit k tvrdé realitě. Minulé pondělí byla zveřejněna mimořádná zpráva sněmovní komise k loňské otravě řeky Bečva. Vy jste místopředsedou parlamentní vyšetřovací komise k ekologické katastrofě, při níž 20. září 2020 uhynulo přes 40 tun ryb a jedy byl kontaminován čtyřicetikilometrový úsek od Valašského Meziříčí až po Přerov. Co se bude ohledně havárie nyní dít dále? Jen připomenu, že původní podezření z vypuštění kyanidu do toku padlo na chemičku Dezu, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše, ale soudní znalec Jiří Klicpera považuje za viníka rožnovskou společnost Energoaqua a jejího jednatele Oldřicha Havelku, který byl obviněn. Letní pokus hydrochemika Jakuba Hrušky ale vyvrátil, že by jmenovaná firma za zkázou stála.

Ze zprávy jednoznačně vyplývá, že došlo k pochybení při odběru vzorků. Vždyť Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) přišla loni v pondělí 21. září do Dezy a provedla jen senzorickou kontrolu, ale neodebrali žádný vzorek, a to ani z výustě. To znamená, že inspekce stoprocentně nevyvrátila, zda kontaminace nemohla pocházet odsud. Řada nejasností stále zůstává. Až po dvou a půl dnech došlo k vyhodnocení vzorku, ale už v pátek obdržel soudní znalec Jiří Klicpera zadání, jak má posudek napsat. Jedná se opravdu o zvláštní souhry okolností. Z mého pohledu bylo zajištěno špatné dostatečné množství důkazů, které by potvrzovaly, anebo by jednoznačně vyvracely, kdo je původcem havárie. Nejenom Česká inspekce životního prostředí, ale i další složky neodvedly při vyšetřování svoji práci dobře. Trestní spis nyní míří na přezkum na Krajské státní zastupitelství v Ostravě, a tak je složité predikovat, jak se kauza bude vyvíjet dál. (Podnět vyřizuje olomoucká pobočka Krajského státního zastupitelství v Ostravě - pozn. red.). Na finální verdikt si ale budeme muset ještě dlouho počkat. Svůj názor jsem ale právě prezentoval.

Příští pátek a sobotu se uskuteční sněmovní volby. Jak jste spokojený s předvolebními preferencemi, které koalici Spolu přisuzují druhé místo za hnutím ANO, a to někdy s větší a jindy zase s menší ztrátou?

Poslední čtyři měsíce jdeme jako koalice Spolu výrazně nahoru. I když se termín voleb blíží, přesto věřím, že v komunikaci s lidmi ještě uděláme kus práce. Je nutné také zdůraznit, že máme největší potenciál ze všech stran, a to jak vůči hnutí Ano, tak i k druhé koalici Pirátů a STAN. Proto doufám, že nerozhodnuté voliče ještě dokážeme přesvědčit.

Související

Robert Kennedy Rozhovor

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 
Veronika Bílková Rozhovor

15 let po zákazu kazetová munice dál zabíjí civilisty. Expertka na humanitární právo popsala důvody

Uplynulo více než 15 let od chvíle, kdy se více než stovka zemí z celého světa, včetně České republiky, na konferenci v irském Dublinu dohodla na přijetí Úmluvy o zákazu použití kazetové munice. Důvod, proč se v centru pozornosti ocitl tento typ zbraní, který do okolí rozptyluje velké množství menších náloží, spočívá v ničivých dopadech jejich užití na civilisty, vysvětluje profesorka Veronika Bílková v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že navzdory rychlému sjednání a přijetí dohody zůstávají stranou hlavní vojenské mocnosti, což představuje hlavní důvod, proč je kazetová munice nadále používána v ozbrojených konfliktech, včetně toho na Ukrajině, kde ji masivně využívá ruská armáda.      

Více souvisejících

rozhovor Marian Jurečka (KDU-ČSL) Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) KDU - ČSL volby 2021 Andrej Babiš LGBT+ úhyn ryb v řece Bečvě

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy