ROZHOVOR | Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě začne zlobit, říká Němcová z ODS

Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na Úřadu vlády ČR v červnu 2013, po němž se Andrej Babiš dostal k moci, byl útokem na politický systém. Po osm let starém ataku padl kabinet jejího bývalého stranického kolegy Petra Nečase. „Jednoznačně se tehdy jednalo o puč. Naprosto tedy souhlasím s rétorikou Petra Nečase, který tak celou akci správně pojmenoval,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Miroslava Němcová, která jako první žena v historii země měla na dosah post premiérky.

I když do nadcházejících sněmovních voleb nekandiduje, předvolební kampaní pochopitelně žije. Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Miroslava Němcová přiznává, že se občas rozzlobí, když slyší, jak občanské demokraty šéf ČSSD Jan Hamáček či partajní kolegyně Jana Maláčová společně s předsedou SPD Tomiem Okamarou osočují, že už nyní vyjednávají s hnutím ANO o společné vládě. „Krátce se naštvu, ale pak si řeknu, že se z jejich strany jedná o čirý projev zoufalství, protože sami nemají ani program. Zejména rozložená ČSSD už neví, čeho se chytit. Jejich neustálé narážky zkrátka beru tak, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci.“ Případným námluvám by ale mohla nahrávat skutečnost, že premiér Andrej Babiš na koalici Spolu doposud v kampani výrazně nezaútočil. „Jsem ale přesvědčena, že nás ještě před volbami začne zlobit a vymezovat se proti nám,“ má jasno.

Bývalá I. místopředsedkyně ODS míní, že některých lidí z komunity LGBT se mohl dotknout výrok předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky, když prohlásil, že pokud by koalice Spolu i druhá aliance složená z Pirátů a STAN schválili manželství pro všechny, pak by se lidovci na takové vládě nepodíleli. Pak sice svůj výrok korigoval, ale jisté rozpaky zůstaly, neboť řada lidí z této skupiny je pravicově založená a vykonává vysoké manažerské i ředitelské posty ve firmách. „Souhlasím, že vyjádření pana předsedy Jurečky je opravdu mohlo zasáhnout. Domnívám se ale, že jako vzdělaní lidé vývoj této kauzy pečlivě sledovali, včetně následné názorové úpravy, a tak si vše, jak se lidově říká, zase sedlo.“ Členka Horní komory, v níž zastupuje obvod Prahy 1, nezakrývá lítost, že po šestnácti letech končí kancléřka Spolkové republiky Německo Angela Merkelová. „Byla pro nás oporou. Měla Českou republiku upřímně ráda a své sympatie k ní nikterak neskrývala. Zkrátka si k nám vybudovala vřelý vztah, což se pravděpodobně o jejím nástupci nebude moci říct,“ tvrdí Miroslava Němcová v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

ROZLOŽENÁ ČSSD UŽ NEVÍ, ČEHO SE CHYTIT

Paní senátorko Němcová, je už ODS alergická na věčné obviňování a osočování, že strana vyjednává s hnutím ANO o povolební spolupráci ve vládě, jak neustále tvrdí šéf ČSSD Jan Hamáček, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová či šéf SPD Tomio Okamura?

Nemohu hovořit za celou ODS, osobně na zmíněné podezírání senzitivní nejsem, i když občas mě tato stereotypní rétorika krátce naštve. Ale pak si řeknu, že se z jejich strany jedná o čirý projev zoufalství, protože sami nemají ani program. Zejména rozložená ČSSD už neví, čeho se chytit. Jejich neustálé narážky zkrátka beru tak, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci.

Jak si ale tedy vysvětlujete, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš vůbec neútočí na koalici Spolu, respektive na ODS? Premiér je totiž známý svými až jedovatými poznámkami na své konkurenty, ale vaši alianci doposud nechává téměř bez povšimnutí, což může zavdávat opravdu určité náznaky ohledně možných námluv.

Nejsem psychoanalytičkou Andreje Babiše, ani si na ni nebudu hrát. Jsem ale přesvědčena, že nás ještě před volbami začne zlobit a vymezovat se proti nám. Pro nás je primární a dominantní, abychom se soustředili výhradně na sebe i své voliče a nenechali se ničím a někým rozhodit. Kdybychom ale tvrdili, že Babiše vůbec nesledujeme, znělo by to nabubřele. Vše ale musí mít nějakou rozumnou míru.

Ministerský předseda Andrej Babiš se dostal k moci po zásahu tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), v jehož čele v červnu 2013 stál Robert Šlachta, současný lídr Přísahy. Následoval pád Nečasovy vlády a vás prezident Miloš Zeman při vyjednávání o dalším kabinetu nejmenoval premiérkou, ačkoli jste měla většinovou podporu 101 poslanců a upřednostnil úřednickou sestavu Jiřího Rusnoka. Souhlasíte s vyjádřením někdejšího premiéra Petra Nečase, který v minulosti řekl, že zásah na Úřadu vlády ČR byl puč a pokusem svrhnout kabinet? Podle něj šlo o útok na politický systém.

S rétorikou Petra Nečase naprosto souhlasím. Jednoznačně se tehdy jednalo o puč. Tehdejší akci správně pojmenoval a znovu opakuji, že s ním souzním.

Vraťme se k současnosti, prosím. Nedávno rozbouřil politickou scénu předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který prohlásil, že pokud by koalice Spolu i druhá aliance složená z Pirátů a STAN schválili manželství pro všechny, pak by se lidovci na takové vládě nepodíleli. Pak sice svůj výrok korigoval s tím, že jsou zde závažnější témata a byla by škoda zahazovat či bourat šanci na změnu, přesto nezarazila vás jeho rétorika? Nehněváte se na něj za jeho prohlášení?

Vůbec se na něj nezlobím, opravdu. V každé koalici, což už ukázala historie i současnost, se vždy objeví někdo s nějakým názorem a je jen na členech dané aliance, aby si daný výrok vyříkali.

JUREČKŮV VÝROK MOHL KOMUNITU LGBT ZASÁHNOUT

Dobře, ale nemůže takové prohlášení koalici Spolu ublížit, poškodit ji? Musíme si totiž uvědomit, že i lidé z komunity LGBT jsou manažery, ředitelkami velkých firem a mají pravicové smýšlejí. Koalice Spolu jim je tak blízká. Po Jurečkově rozhodnutí se na sociálních platformách hned objevily poznámky, že aliance složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL je pro tuto skupinu nevolitelná. Nemyslíte si, že vzpomínaný výrok se jich právem mohl dotknout?

Souhlasím, že vyjádření pana předsedy Jurečky je opravdu mohlo zasáhnout. Domnívám se ale, že jako vzdělaní lidé vývoj této kauzy pečlivě sledovali, včetně následné názorové úpravy, a tak si vše, jak se lidově říká, zase sedlo. O tom jsem přesvědčená.

Jak jste spokojená s výsledky předvolebních průzkumů, i když pochopitelně za koalici Spolu nekandidujete?

Zveřejňované preference člověk vždy bere s určitou mírou rezervy, neboť jako politický pamětník si moc dobře pamatuji, že téměř žádné volby nedopadly tak, jak průzkumy ukazovaly a predikovaly. Pokud některé modely nejsou pro koalici Spolu příznivé, tak se z nich opravdu nehroutím. Pro mě je mnohem klíčovějším ukazovatelem loňský podzim, během něhož ODS výrazně uspěla v senátních i krajských volbách. Nemohu opomenout ani náš zdar v předloňských volbách do Evropského parlamentu. Dobře si  vedeme i v komunálních volbách. A to vše nám dává velkou sílu i optimismus. Musím také zmínit, že jsem byla mile překvapená obrovským zájmem veřejnosti o start závěrečné předvolební kampaně koalice Spolu v pondělí v pražském Slovanském domě. Zatím jsem s jejím průběhem velmi spokojena.

Jako dámy, která působí dlouho ve vrcholné politice se vás musím zeptat i na končící kancléřku Spolkové republiky Německo Angelu Merkelovou, která po šestnácti letech opustí svůj úřad. Co její odchod po nedělních volbách do Spolkového sněmu, v nichž už nekandiduje, bude znamenat pro Evropskou unii i Českou republiku, kde si v roce 1982 dodělávala doktorát na pražském Ústavu organické chemie a biochemie? Jak její vládnutí hodnotíte, a to i z pohledu ženy?

Jsem opravdu pamětnicí a skutečně si moc dobře vybavuji 22. listopad 2005, kdy Angela Merkelová vstupovala do funkce kancléřky. Když do úřadu zamířila, tak byly znát obavy, jak svoji roli zvládne. Dnes už můžeme říci, že mnozí ji tehdy podcenili. A jako by v podtextu před šestnácti lety znělo takové, nic moc od ní nečekejme, neboť její působení bude jen jakousi mezihrou a teprve potom najdeme někoho pořádného, kdo se do úřadu ujme a bude se umět v něm orientovat. Vzpomínám si, že jsem tenkrát byla pozvána do nějaké televizní debaty a tam jsem ji obhajovala, když jsem říkala, že Merkelová využije svoji šanci i potenciál, který se jí naskýtá. Velice Merkelovou uznávám, a to i přes chyby, kterých se dopustila. Mám na mysli například migrační krizi v roce 2015. Ona ale byla tím, kdo Německu přinesl politickou stabilitu i prosperitu, protože nikdo nemůže popřít, že ta země jede dopředu. Je ale otázkou, co bude nyní dál, neboť Angela Merkelová byla pro nás i přes všechny naše přešlapy, vady, chyby oporou. Měla Českou republiku upřímně ráda a své sympatie k ní nikterak neskrývala. Zkrátka si k nám vybudovala vřelý vztah, což se pravděpodobně o jejím nástupci nebude moci říct.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor Miroslava Němcová ODS Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy