ROZHOVOR | S premiérem jsem se sešel podle zákona. Kompromitující materiály na ředitele Koudelku jsem nesháněl, říká Koten

Předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD) nesouhlasí s tvrzením poslance ODS Pavla Žáčka, podle něhož nemá žádnou pravomoc scházet se bez vědomí členů orgánů s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a jednat s ním o postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS). „S panem premiérem jsem na základě jeho žádosti řešil doplnění žádosti podle zákona o tajných službách a projednání návrhu na ředitele vládou tak, abychom se pohybovali v zákonném rámci pro svolání mimořádné schůze výboru pro bezpečnost,“ říká Radek Koten, který tak reaguje na kritiku místopředsedy orgánu Pavla Žáčka, jenž své vyjádření poskytl včera webu EuroZprávy.cz.

Koten rovněž popírá, že by na Hradě sháněl kompromitující spisy na současného ředitele BIS Michala Koudelku, jemuž příští týden skončí pětiletý mandát a není jasné, zda mu bude prodloužen. „Žádné materiály jsem nesháněl, a ani žádné dokumenty nemá výbor k dispozici,“ tvrdí v rozhovoru po EuroZprávy.cz předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten. Zákonodárce z SPD se domnívá, že Hrad pravděpodobně disponuje nějakými dokumenty ohledně ředitele Koudelky a na žádost lidoveckého poslance Jana Bartoška, který do nich chtěl nahlédnout, si je měl šéf výboru vyžádat. Nakonec od svého záměru ustoupil. „Protože nebyly splněny zákonné důvody pro svolání mimořádné schůze výboru pro bezpečnost, není o čem jednat a výbor se neuskuteční. Poslanec, který o ně formou SMS projevil zájem, nyní zřejmě nemá důvod je studovat,“ konstatuje Koten, který tvrdí, že s prezidentem Milošem Zemanem, jenž se proti Koudelkovi dlouhodobě vymezuje, ani s jeho okolím není v kontaktu.

Lídr hnutí SPD v Kraji Vysočina pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny prohlašuje, že osobně nemá žádného kandidáta na post ředitele BIS. „Vše je v plně v gesci vlády. Podle zákona nominuje ředitele BIS vláda a jmenuje kabinet po projednání příslušným výborem. Je to tedy odpovědností vlády, nikoliv mou.“ Sám nedokáže predikovat, kdy bude svolaná mimořádná schůze sněmovního výboru, která bude probírat postup výběru na šéfa BIS. “Rád bych odpověděl, ale informace by měla hodnotu věštění z křišťálové koule. Musíme tedy počkat na další jednání vlády, anebo jejich členů a na žádost podle příslušných pravidel.“

V KONTAKTU S PREZIDENTEM A JEHO OKOLÍM NENÍ

Pane předsedo Kotene, proč jste se scházel s panem premiérem Andrejem Babišem ohledně ředitele BIS Michala Koudelky a o čem jste spolu rokovali?

S panem premiérem jsem na základě jeho žádosti řešil doplnění žádosti podle zákona o tajných službách a projednání návrhu na ředitele vládou tak, abychom se pohybovali v zákonném rámci pro svolání mimořádné schůze výboru pro bezpečnost. Dalším zákonným důvodem je buď osm podpisů členů výboru, popřípadě žádost předsedy sněmovny. Tyto možnosti jsem mu navrhl a čekal jsem tedy na jejich doplnění.

Co říkáte na vyjádření pana poslance Žáčka, že jste v tomto případě překročil své kompetence, když jste jednal bez vědomí sněmovního výboru pro bezpečnost?

Pokud pan Žáček říká, že nemohu jako poslanec s osobním mandátem poslance a předseda výboru ve věci svolání výboru konat a ještě se nemám bavit s premiérem, který žádost posílá, nápadně mi to připomíná režim před rokem 89, který pan doktor tak dlouho studoval na Ústavu pro studium totalitních režimů.

Z jakého důvodu jste tvrdil, že opozice nesežene dost hlasů pro svolání mimořádné schůze, když opozice by podle tvrzení pana Žáčka dala dohromady nejméně osm hlasů?

Je to jednoduché. Po telefonátu s Janem Bartoškem (místopředseda KDU-ČSL a člen výboru pro bezpečnost – pozn. red.), který podpisy před čtrnácti dny sbíral a měl jich sedm, jsem se dozvěděl, že podpisy, které má, nedá na svolání tohoto výboru, neboť někteří podepsaní členové mu k tomu nedali souhlas. Jen spekuluji, že to mohl být i pan doktor Žáček.

Je pravdou, že jste po rokování pana předsedy Okamury s prezidentem Zemanem změnil na celou kauzu Koudelka názor?

Já nevnímám projednání ředitele jako kauzu a můj názor je stále jednoznačný. Dle zákona o tajných službách projedná výbor na návrh vlády kandidáta do čela tajné služby. Kauzu ale očividně již delší dobu využívají někteří politici pro svoje zviditelnění.

Proč jste sháněl z Hradu materiál na pana plukovníka Koudelku? Spisy údajně měly být kompromitující na stávajícího ředitele?

Žádné materiály jsem nesháněl, a ani žádné dokumenty nemá výbor k dispozici. Bezpečnostní odbor Kanceláře prezidenta republiky je na žádost členů výboru může poskytnout standardní cestou zabezpečené spisové služby na zabezpečené místo Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Tam si je poslanci, kteří by o prostudování dokumentů měli zájem, mohou proti podpisu prohlédnout.

Promiňte, ale vaší odpovědi nerozumím. Říkáte, že jste nic nesháněl, ale poslanec Žáček tvrdí, že jste nakonec od svého záměru vyžádat si dokumenty ustoupil. Co vás k tomu vedlo?

Tady musím váš dotaz uvést na pravou míru. Hrad pravděpodobně disponuje nějakými dokumenty ohledně pana ředitele Koudelky a pan poslanec Bartošek do nich chtěl nahlédnout, a proto jsem je chtěl na jeho žádost zaslat. Protože ale nebyly splněny zákonné důvody pro svolání mimořádné schůze výboru pro bezpečnost, není o čem jednat a výbor se neuskuteční. Poslanec, který o ně formou SMS projevil zájem, nyní zřejmě nemá důvod je studovat.

Jste v kontaktu s panem prezidentem Zemanem či někým z jeho okolí?

S panem prezidentem nejsem v kontaktu a na Hrad chodím obvykle ve státní svátek 28. října tak jako dalších zhruba tisíc lidí.

MÍČ JE NYNÍ NA STRANĚ VLÁDY A ŠÉFA KABINETU BABIŠE

Z jakého důvodu se proti dalšímu působení pana Koudelky v čele BIS vymezujete?

Podle zákona nominuje ředitele BIS vláda a jmenuje kabinet po projednání příslušným výborem. Je to tedy odpovědností vlády, nikoliv mou.

Koho na jeho místo prosazujete vy?

Nemám žádného svého kandidáta, je to plně v gesci vlády.

Souhlasíte s tvrzením pana poslance Žáčka, že SPD přešla na základě jednání ohledně ředitele BIS na stranu vládní koalice?

Pan doktor Žáček má poněkud zkreslené představy o fungování výboru pro bezpečnost. V jeho případě bych byl velmi opatrný na vyjádření, protože v minulosti na Českém rozhlase (ČRo) ventiloval některé skutečnosti z jednání, které měly zůstat za dveřmi výboru.

Jak si vysvětlujete formální chybu v žádosti premiéra o svolání mimořádné schůze sněmovního výboru pro bezpečnost? Právě administrativní pochybení způsobilo, že se dnes ráno výbor na téma postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) nekonal a byl zrušen.

Očekával jsem, že pan premiér svolá vládu a bude mít do pátku projednaného kandidáta na pozici ředitele BIS, což se nestalo a míč je tedy na straně vlády a pana premiéra Babiše.

Kdy si osobně myslíte, že bude svolaná mimořádná schůze, která bude probírat postup výběru na šéfa BIS?

Rád bych odpověděl, ale informace by měla hodnotu věštění z křišťálové koule. Musíme tedy počkat na další jednání vlády, anebo jejích členů a na žádost podle příslušných pravidel.

Související

Martin Exner Rozhovor

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 
Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory) Rozhovor

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

Více souvisejících

rozhovor Radek Koten (SPD) Michal Koudelka (BIS) BIS Pavel Žáček (novinář) Andrej Babiš Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy