ROZHOVOR | S premiérem jsem se sešel podle zákona. Kompromitující materiály na ředitele Koudelku jsem nesháněl, říká Koten

Předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD) nesouhlasí s tvrzením poslance ODS Pavla Žáčka, podle něhož nemá žádnou pravomoc scházet se bez vědomí členů orgánů s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a jednat s ním o postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS). „S panem premiérem jsem na základě jeho žádosti řešil doplnění žádosti podle zákona o tajných službách a projednání návrhu na ředitele vládou tak, abychom se pohybovali v zákonném rámci pro svolání mimořádné schůze výboru pro bezpečnost,“ říká Radek Koten, který tak reaguje na kritiku místopředsedy orgánu Pavla Žáčka, jenž své vyjádření poskytl včera webu EuroZprávy.cz.

Koten rovněž popírá, že by na Hradě sháněl kompromitující spisy na současného ředitele BIS Michala Koudelku, jemuž příští týden skončí pětiletý mandát a není jasné, zda mu bude prodloužen. „Žádné materiály jsem nesháněl, a ani žádné dokumenty nemá výbor k dispozici,“ tvrdí v rozhovoru po EuroZprávy.cz předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten. Zákonodárce z SPD se domnívá, že Hrad pravděpodobně disponuje nějakými dokumenty ohledně ředitele Koudelky a na žádost lidoveckého poslance Jana Bartoška, který do nich chtěl nahlédnout, si je měl šéf výboru vyžádat. Nakonec od svého záměru ustoupil. „Protože nebyly splněny zákonné důvody pro svolání mimořádné schůze výboru pro bezpečnost, není o čem jednat a výbor se neuskuteční. Poslanec, který o ně formou SMS projevil zájem, nyní zřejmě nemá důvod je studovat,“ konstatuje Koten, který tvrdí, že s prezidentem Milošem Zemanem, jenž se proti Koudelkovi dlouhodobě vymezuje, ani s jeho okolím není v kontaktu.

Lídr hnutí SPD v Kraji Vysočina pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny prohlašuje, že osobně nemá žádného kandidáta na post ředitele BIS. „Vše je v plně v gesci vlády. Podle zákona nominuje ředitele BIS vláda a jmenuje kabinet po projednání příslušným výborem. Je to tedy odpovědností vlády, nikoliv mou.“ Sám nedokáže predikovat, kdy bude svolaná mimořádná schůze sněmovního výboru, která bude probírat postup výběru na šéfa BIS. “Rád bych odpověděl, ale informace by měla hodnotu věštění z křišťálové koule. Musíme tedy počkat na další jednání vlády, anebo jejich členů a na žádost podle příslušných pravidel.“

V KONTAKTU S PREZIDENTEM A JEHO OKOLÍM NENÍ

Pane předsedo Kotene, proč jste se scházel s panem premiérem Andrejem Babišem ohledně ředitele BIS Michala Koudelky a o čem jste spolu rokovali?

S panem premiérem jsem na základě jeho žádosti řešil doplnění žádosti podle zákona o tajných službách a projednání návrhu na ředitele vládou tak, abychom se pohybovali v zákonném rámci pro svolání mimořádné schůze výboru pro bezpečnost. Dalším zákonným důvodem je buď osm podpisů členů výboru, popřípadě žádost předsedy sněmovny. Tyto možnosti jsem mu navrhl a čekal jsem tedy na jejich doplnění.

Co říkáte na vyjádření pana poslance Žáčka, že jste v tomto případě překročil své kompetence, když jste jednal bez vědomí sněmovního výboru pro bezpečnost?

Pokud pan Žáček říká, že nemohu jako poslanec s osobním mandátem poslance a předseda výboru ve věci svolání výboru konat a ještě se nemám bavit s premiérem, který žádost posílá, nápadně mi to připomíná režim před rokem 89, který pan doktor tak dlouho studoval na Ústavu pro studium totalitních režimů.

Z jakého důvodu jste tvrdil, že opozice nesežene dost hlasů pro svolání mimořádné schůze, když opozice by podle tvrzení pana Žáčka dala dohromady nejméně osm hlasů?

Je to jednoduché. Po telefonátu s Janem Bartoškem (místopředseda KDU-ČSL a člen výboru pro bezpečnost – pozn. red.), který podpisy před čtrnácti dny sbíral a měl jich sedm, jsem se dozvěděl, že podpisy, které má, nedá na svolání tohoto výboru, neboť někteří podepsaní členové mu k tomu nedali souhlas. Jen spekuluji, že to mohl být i pan doktor Žáček.

Je pravdou, že jste po rokování pana předsedy Okamury s prezidentem Zemanem změnil na celou kauzu Koudelka názor?

Já nevnímám projednání ředitele jako kauzu a můj názor je stále jednoznačný. Dle zákona o tajných službách projedná výbor na návrh vlády kandidáta do čela tajné služby. Kauzu ale očividně již delší dobu využívají někteří politici pro svoje zviditelnění.

Proč jste sháněl z Hradu materiál na pana plukovníka Koudelku? Spisy údajně měly být kompromitující na stávajícího ředitele?

Žádné materiály jsem nesháněl, a ani žádné dokumenty nemá výbor k dispozici. Bezpečnostní odbor Kanceláře prezidenta republiky je na žádost členů výboru může poskytnout standardní cestou zabezpečené spisové služby na zabezpečené místo Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Tam si je poslanci, kteří by o prostudování dokumentů měli zájem, mohou proti podpisu prohlédnout.

Promiňte, ale vaší odpovědi nerozumím. Říkáte, že jste nic nesháněl, ale poslanec Žáček tvrdí, že jste nakonec od svého záměru vyžádat si dokumenty ustoupil. Co vás k tomu vedlo?

Tady musím váš dotaz uvést na pravou míru. Hrad pravděpodobně disponuje nějakými dokumenty ohledně pana ředitele Koudelky a pan poslanec Bartošek do nich chtěl nahlédnout, a proto jsem je chtěl na jeho žádost zaslat. Protože ale nebyly splněny zákonné důvody pro svolání mimořádné schůze výboru pro bezpečnost, není o čem jednat a výbor se neuskuteční. Poslanec, který o ně formou SMS projevil zájem, nyní zřejmě nemá důvod je studovat.

Jste v kontaktu s panem prezidentem Zemanem či někým z jeho okolí?

S panem prezidentem nejsem v kontaktu a na Hrad chodím obvykle ve státní svátek 28. října tak jako dalších zhruba tisíc lidí.

MÍČ JE NYNÍ NA STRANĚ VLÁDY A ŠÉFA KABINETU BABIŠE

Z jakého důvodu se proti dalšímu působení pana Koudelky v čele BIS vymezujete?

Podle zákona nominuje ředitele BIS vláda a jmenuje kabinet po projednání příslušným výborem. Je to tedy odpovědností vlády, nikoliv mou.

Koho na jeho místo prosazujete vy?

Nemám žádného svého kandidáta, je to plně v gesci vlády.

Souhlasíte s tvrzením pana poslance Žáčka, že SPD přešla na základě jednání ohledně ředitele BIS na stranu vládní koalice?

Pan doktor Žáček má poněkud zkreslené představy o fungování výboru pro bezpečnost. V jeho případě bych byl velmi opatrný na vyjádření, protože v minulosti na Českém rozhlase (ČRo) ventiloval některé skutečnosti z jednání, které měly zůstat za dveřmi výboru.

Jak si vysvětlujete formální chybu v žádosti premiéra o svolání mimořádné schůze sněmovního výboru pro bezpečnost? Právě administrativní pochybení způsobilo, že se dnes ráno výbor na téma postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) nekonal a byl zrušen.

Očekával jsem, že pan premiér svolá vládu a bude mít do pátku projednaného kandidáta na pozici ředitele BIS, což se nestalo a míč je tedy na straně vlády a pana premiéra Babiše.

Kdy si osobně myslíte, že bude svolaná mimořádná schůze, která bude probírat postup výběru na šéfa BIS?

Rád bych odpověděl, ale informace by měla hodnotu věštění z křišťálové koule. Musíme tedy počkat na další jednání vlády, anebo jejích členů a na žádost podle příslušných pravidel.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Radek Koten (SPD) Michal Koudelka (BIS) BIS Pavel Žáček (novinář) Andrej Babiš Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy