Senát hodlá vyzvat vládu k vypovězení jedné ze smluv s Hongkongem

Senát by měl apelovat na vládu, aby vypověděla smlouvu mezi ČR a Hongkongem o předávání osob hledaných pro trestní řízení. Uvádí to návrh usnesení pro plénum Senátu, které dnes přijal senátní výbor pro zahraniční věci.

Výbor má obavu, že pokud by byl vydán český občan z ČR do Hongkongu podle této smlouvy, mohla by být ohrožena jeho základní práva i právo na spravedlivý proces. Důvodem těchto obav je nový zákon o národní bezpečnosti Hongkongu, který vstoupil v platnost od 1. července.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) by ale česká strana nevydala ke stíhání člověka, který by v Česku protestoval proti čínskému režimu. Dohodu, kterou chce výbor vypovědět, schválily obě české parlamentní komory v roce 2014. Vláda by podle výboru měla upravit i podmínky spolupráce s Hongkongem v dalších oblastech.

Nový bezpečnostní zákon pro Hongkong má mít přednost před hongkongskými zákony a má umožnit Číně zřídit v Hongkongu úřad dohlížející na národní bezpečnost. Senát má podle návrhu usnesení konstatovat, že Čína přijala tento zákon v rozporu se zásadou jedna země dva systémy a v rozporu s mezinárodními závazky.

Podle vyjádření ministra Petříčka před výborem vyslala Čína signál, že je připravena nerespektovat své historické závazky, které sama uzavřela. Poukázal na to, že Hongkong měl požívat práva autonomie až do roku 2047, což Čína svým krokem změnila o 27 let dříve.

"V tuto chvíli zjišťujeme postupy dalších evropských států. Je to krok, který by byl jasným politickým signálem, že nerespektování principu jedna země dva systémy ze strany Číny, což z našeho pohledu právě přijetí té nové bezpečnostní legislativy je, nemůžeme přejít bez reakce," řekl ČTK Petříček.

Předseda výboru senátor Pavel Fischer (nezařazený) vznesl otázku, zda někdo, kdo bude třeba v Praze demonstrovat proti čínskému režimu, mohl být vydán ke stíhání podle článku nového hongkongského zákona.

"Teoreticky by (Čína) o vydání mohla požádat. I s ohledem právě na novou legislativu, která v článku 38 právě takovouto variantu předjímá. Že by i cizinci nebo lidé, kteří se z čínského pohledu dopustí činu v rozporu s tímto zákonem, mohli být žádáni o vydání do Číny," řekl Petříček. Česká strana by ale takové žádosti nevyhověla, dodal. "Z české strany nicméně toto je žádost, které nemůže být vyhověno, protože je to politicky motivovaný krok a my neuznáváme trestnost takovýchto kroků," řekl.

Ředitelka odboru Asie a Tichomoří ministerstva zahraniční Eliška Žigová poznamenala, že pokud někdo protestoval proti čínské vládě v ČR a poté přijel do Hongkongku, pak by tam mohl být zatčen. "Právě otázka možností zneužití extradice pro politické stíhání osob, které vyjádřily svůj nesouhlasný postoj na území ČR, je něco, kvůli čemu třeba bychom měli zvážit, jestli neodstoupit od této dohody o extradici," řekl Petříček ČTK.

Senát by měl podle usnesení výbor také razantně odsoudit popírání vysoké míry autonomie Hongkongu ze strany Čína, opakované vměšování Číny do záležitostí Hongkongu a zasahování do základních práv a svobod jeho občanů a demokraticky volených zástupců.

Související

Více souvisejících

Senát ČR Pavel Fischer Tomáš Petříček Česká republika Čína Hongkong

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 47 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy