Ústavní činitelé se sejdou 11. března, projednají i čínský dopis

Stanovisko k dopisu čínského velvyslanectví, ve kterém varovalo před misí předsedy Senátu na Tchaj-wan, přijmou ústavní činitelé 11. března. Po dnešním setkání s prezidentem Milošem Zemanem to novinářům řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Očekává debatu, ale také to, že se na tradičním závěrečném komuniké shodnou všichni zúčastnění.

Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) by podle něj měl zvážit, zda cesta na Tchaj-wan je nejlepším způsobem, jak zlepšit ekonomickou spolupráci a není možné využít jiné mechanismy.

Vystrčil v úterý řekl, že by měl Zeman vysvětlit, jak na lednový dopis reagoval. Ambasáda v dopisu varovala Senát i české podnikatele před důsledky cesty na Tchaj-wan, který Čína pokládá za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Vystrčil označil dopis za výhrůžný až vyděračský. Hrad odmítl jeho výzvu komentovat přes média s tím, že prostor záležitost probrat bude na schůzce ústavních činitelů.

Po jednání s @TPetricek předseda Senátu @Vystrcil_Milos souhlasil, že @mzvcr připraví návrh společného kritického stanoviska 4 nejvyšších ústav. činitelů k dopisu čínské ambasády. Pokud by výsledek nebyl dostatečně razantní, Senát by v této věci mohl přijmout své vlastní usnesení pic.twitter.com/064z9fZOdI

— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) February 26, 2020

Hamáček řekl, že jednání se uskuteční 11. března. "V rámci přípravy na jednání ministerstvo zahraničních věcí připraví podklady, očekávám, že pan předseda Senátu věc otevře," uvedl dnes Hamáček. Předpokládá debatu, společné komuniké ústavních činitelů by mělo pak jako obvykle být shodou všech, dodal. Také podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) by se na stanovisku měli shodnout všichni ústavní činitelé. Vystrčil požaduje, aby bylo dostatečně razantní, v opačném případě doporučí Senátu přijmout kritičtější postoj.

Cestu na Tchaj-wan, kterou začal plánovat Vystrčilův zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera (ODS), je podle Hamáčka třeba brát v kontextu. "Pokud předseda Senátu říká, že cílem je zlepšit ekonomickou spolupráci, kladu si otázku, zda toto je nejlepší cesta, zda není možné využít současných mechanismů, které fungují velmi dobře," uvedl. Cesta totiž podle něj "nějaké náklady" pro vztahy ČR a Číny mít může.

S prezidentem probíral Hamáček i situaci kolem šíření nového typu koronaviru. Hamáček informoval Zemana o úterním jednání Bezpečnostní rady státu, odpovídal i na jeho dotazy ohledně připravenosti integrovaného záchranného systému. "Ujistil jsem prezidenta, že jsme několikrát prodiskutovali všechny plány, ČR je připravena případnou nákazu zvládnout," řekl.

Hovořili spolu i o tématech z oblasti zahraniční politiky, chystaných změnách volebního zákona či pondělním zásahu policie na ministerstvu práce a sociálních věcí. Policie obvinila dva manažery resortu z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky. "Shodli jsme se, že je třeba vyčkat na závěr vyšetřování, až bude jasné, co se stalo a co je těm dvěma dáváno za vinu. Do té doby není možné tu věc dál komentovat, a tak jsem rozuměl i postoji pana prezidenta," řekl.

Pan prezident na Pražském hradě při příležitosti pravidelného pracovního oběda přátelsky přivítal 1. místopředsedu vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka. pic.twitter.com/HDLi7odvQS

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) February 27, 2020

Zeman podle Hamáčka ve středu s ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD) vedle policejního zásahu probíral i její návrh na revizi sociálních dávek. "V tomto má paní ministryně jeho plnou podporu," uvedl Hamáček.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Jan Hamáček Miloš Vystrčil (ODS) Velvyslanectví Číny Jaroslav Kubera Senát ČR prezident čr Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy