ROZHOVOR | Už se nedozvíme, co přesně Kubera u čínského velvyslance dělal, říká pro EZ Sobotka

ROZHOVOR - Neměl nejmenší tušení, pod jak obrovským tlakem byl několik dní před svou smrtí. Zesnulý předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) se kvůli výhružnému dopisu z Číny, které se nelíbila jeho plánovaná návštěva na Tchaj-wanu, neskutečně trápil, což řekla politikova žena Věra Kuberová. V pořadu ČT 168 hodin i naznačila, že se během dvacetiminutové schůzky s čínským velvyslancem za zavřenými dveřmi něco muselo stát, když za tři dny zemřel na infarkt. Kuberův nejlepší přítel Přemysl Sobotka se ale nechce pouštět do spekulací. „Už se od čínské strany nedozvíme, zda při schůzce Jarda pil vodu či kávu nebo něco jiného. Zřejmě se tam ale rozčílil,“ říká pro EuroZprávy.cz Přemysl Sobotka, exšéf horní komory.

Má vážné obavy o demokracii. Současný náměstek hejtmana Libereckého kraje pro zdravotnictví Přemysl Sobotka nemůže uvěřit, že je ve svrchované zemi, jakou je Česká republika, možné, aby si čínský velvyslanec Čang Ťien-min pozval na dvacetiminutový kobereček druhého nejvyššího ústavního činitele Jaroslava Kuberu, jehož za zavřenými dveřmi ostře kritizoval za plánovanou návštěvu do Tchaj-wanu. „Zatraceně, kde to jsme? To nemá s demokracií nic společného, ale zavání to totalitou! Komunistická země nám znovu bude vyhrožovat, je to šílené,“ čílí se pro EuroZprávy.cz Sobotka z ODS. Čínský velvyslanec Čang Ťien-min tehdy hrál o svoji budoucnost, kdyby cestě do Tchaj-wanu nezabránil a Kuberu nepřesvědčil, byl by ze svého postu odvolán. Schůzka se odehrála 17. ledna, Kubera o tři dny zemřel na infarkt.

Sobotkovi rovněž silně vadí, že Jaroslav Kubera na novoročním obědě 14. ledna u prezidenta Miloše Zemana kromě čínského výhrůžného dopisu obdržel i přípis z Pražského hradu. „A když nyní současný šéf Senátu Miloš Vystrčil napíše tři dopisy panu prezidentu Zemanovi, aby roli Hradu v celé kauze vysvětlil, neodpoví ani na jeden. Tady se opravdu vytrácejí rysy demokracie a já bych byl hrozně nerad, abychom museli znovu do ulic a museli udělat nový Listopad,“ naráží Sobotka na podivné jednání Hradu. „Celá kauza se mně zdá podivná,“ dodává.

Údajně si výhrůžný dopis pro Jaroslava Kuberu, jehož obsah Věra Kuberová objevila v manželově pozůstalosti, měl objednat kancléř prezidenta Vratislav Mynář, který to však popírá. Tvrdí, že s předsedou Senátu měli výborné vztahy a kdyby mu něco vadilo, sdělil by mu to do očí a nemusel by si objednávat nějaký dopis. Mynářovo tvrzení, že měl s Kuberou dobré vztahy rozporuje nejen Věra Kuberová, ale i Přemysl Sobotka. „Není to pravda. Když jsme se s Jardou o Mynářovi bavili, tak jsme shodně říkali, že je to člověk, který nepatří mezi seriózní lidi. Ale protože jsme diplomaté, dovedeme vyjít i s lidmi, kteří nám nejsou sympatičtí. Takový názor měl i Jaroslav Kubera,“ má jasno bývalý předseda Senátu Parlamentu České republiky Přemysl Sobotka.

Věra Kuberová v pořadu České televize 168 hodin zmínila, že po předání výhružného dopisu od čínské strany i přípisu z Hradu změnil její muž své chování, poprvé během 52letého manželství na něm zpozorovala nervozitu. „Věra nyní dokonce uvedla, že kvůli obrovskému napětí doma křičel z okna, aby si ulevil,“ říká Sobotka. Neskutečná proměna u Jaroslava Kubery ale nastala po dvacetiminutové schůzce s čínským velvyslancem Čang Ťien-min, kdy téměř přestal mluvit. O víkendu se ještě zúčastnil kongresu ODS a v pondělí 20. ledna podlehl infarktu.

Pane Sobotko, manželka Jaroslava Kubery Věra v pořadu České televize 168 hodin naznačila, že když její muž dvacet minut jednal s čínským velvyslancem Čang Ťien-min a tlumočníkem za zavřenými dveřmi, tak se tam podle ní prostě něco muselo stát, zvláště, když tři dny poté zemřel. Vím, že nemáte rád konspirační teorie, ale jste zkušený lékař, proto se zeptám diplomaticky: mohlo se na zmiňované schůzce opravdu něco odehrát, co by souviselo s pozdějším úmrtím vašeho dobrého kamaráda?

Opravdu se nechci pouštět do žádných spekulací, protože nemám v ruce žádné důkazy, a to by bylo chození po hodně tenkém ledě. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že my se už nikdy nedozvíme, zda při té schůzce Jaroslav něco pil, jestli to byla voda, káva nebo něco jiného. To už nám čínská strana v životě neřekne. Co se asi jeví jako velice pravděpodobné, je, že se Jarda u čínského velvyslance velice rozčílil a hlavně vnitřně. Když dá člověk své emoce najevo, je to vždy lepší, on je asi v sobě tutlal, a to pak mohlo vyústit v infarkt. Údajně ho měl prodělat už v pátek, tedy v den schůzky, ale podlehl mu až v pondělí.

Vy jste věděl, pod jak obrovským tlakem Jaroslav Kubera byl v souvislosti s chystanou cestou na Tchaj-wan? Byli jste dobří přátelé, často se stýkali.

Netušil jsem to. Stýkali jsme se sice často, ale pořád jsme spolu nebyli. Víte, člověk se jinak chová v práci, odlišně před svými přáteli, ale úplně jinak vystupuje před svou nejbližší rodinou. Navíc Jarda uměl skvěle blafovat, takže jsem nic nepoznal. Ale co jsem se dozvěděl nyní od Věry, byl v hrozné tenzi, tedy napětí, a to takovém, že doma křičel i z okna, aby si ulevil. Muselo to být hrozné, my si asi ani neumíme představit, jak hrozně trpěl.

DEMOKRACIE ZAČÍNÁ ZE ZEMĚ POTICHU ODCHÁZET

Co si vlastně o celé kauze s výhružným čínským dopisem myslíte?

Můj názor je jednoduchý, a to, že se z naší země začíná pomalu a potichounku vytrácet demokracie. Zatraceně, kde to jsme, když si čínský velvyslanec ve svrchované zemi dovolí pozvat na dvacetiminutový kobereček druhého nejvyššího ústavního činitele a tam ho ostře krituzuje, že chce jet na Tchaj-wan. To je přece šílené, neslýchané a urážející!

A k tomu na Jaroslava Kuberu ještě tlačil Pražský hrad, kdy na novoročním obědě s prezidentem Milošem Zemanem 14. ledna kromě výhružného dopisu dostal i přípis z Hradu. A když se současný předseda Senátu Miloš Vystrčil snaží celou kauzu objasnit a napíše hlavě státu tři dopisy, nedostane se mu ani jedné odpovědi. O čem to podle vás vypovídá?

O vrcholné neslušnosti. Takové jednání skutečně ztrácí demokratické rysy. A já mám 31 let po sametové revoluci skutečně strach o naši svobodu. Byl bych hrozně nerad, abychom museli znovu do ulic a museli udělat nový Listopad. Celé mně to přijde podivné, včetně mlčení Hradu. Je dobře, že Miloš Vystrčil za Jardu bojuje a chce znát pravdu. Jarda si zaslouží, aby všichni věděli, jak to celé bylo.

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář je údajně podezírán, že si výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu měl z čínské strany nechat objednat on. Mynář to ale rezolutně popírá a tvrdí, že s Jaroslavem Kuberou měl dobré vztahy a kdyby mu něco vadilo, sdělil by mu to osobně a nemusel by si na to objednávat čínský výhružný dopis. Věra Kuberová ale naznačila, že její muž Mynáře nemusel. Jaký je váš názor, když jste pana Kuberu tak dobře znal?

Paní Věra má skutečně pravdu. My jsme s Jardou o Mynářovi dost často debatovali a vždy jsme dospěli k názoru, že je to člověk, který nepatří mezi seriózní lidi. Ale protože jsme diplomaté, dovedeme vyjít i s lidmi, kteří nám nejsou sympatičtí, takový měl názor i Jaroslav Kubera. Občas o něm říkal, že je intrikán, což i nyní Věra ve zmiňovaném pořadu potvrdila.

Jak už několikrát během rozhovoru zaznělo, s Jaroslavem Kuberou vás pojilo úzké přátelství, na jeho pohřbu v pražském Rudolfině jste dokonce měl smuteční řeč. Už jste se po čtvrt roce nějakým způsobem vyrovnal se smrtí vašeho kamaráda?

Bohužel jsem se ani trochu s tím ještě nevyrovnal. Pořád mám v sobě ten obrovský žal, a když je mně nejhůře, vzpomínám na náš černý humor. V něm byl Jarda naprostý přeborník. Často si v obývacím pokoji vezmu do ruky jeho plaketu, na níž je vyobrazen s neodmyslitelnou cigaretou v ústech a řeknu nahlas nespisovnou větu: Ty vole, to si mně neměl dělat! Snad mně odpustíte ono slůvko, ale já to tak prostě cítím.

Komunistická země rozpoutala peklo, politik neposlouchal

Předseda Senátu Parlamentu České republiky Jaroslav Kubera se do sporu s komunistickou zemí dostal poté, co chtěl navštívit Tchaj-wan. Svůj záměr oznámil už v roce 2019. Číňané ale plánovanou cestu označili za porušení prohlášení o navázání strategického partnerství, které prezident Miloš Zeman podepsal při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze v roce 2016. Čína vyhrožovala, že pokud Kubera do země odjede, potrestá české firmy podnikající v Číně a zlobě neunikne ani šéf Horní komory. Nyní vyšlo najevo, že čínský velvyslanec hrál o vše. Pokud by Kuberu nepřesvědčil, ze svého postu v Praze by byl odvolán. Proto si v pátek 17. ledna pozval českého politika na dvacetiminutový ostrý rozhovor, tři dny po této schůzce Jaroslav Kubera umírá na infarkt. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Související

Alexandr Vondra si z velké osobnosti tuzemské politiky Jaroslava Kubery často dělal legraci, že na veřejnosti hájí zájmy kuřáků, ale doma se nikotinové zálibě musel věnovat ve sklepě.

Dva roky od Kuberova úmrtí. Byl originální a hájil svobodu, tvrdí politici ODS. Jeho náhlý odchod nebyl detailně vyšetřen

Neustále jej postrádají a moc jim v jejich životech chybí jeho nadhled i břitký vtip. Na někdejšího předsedu Senátu Jaroslava Kuberu, který přesně před dvěma lety 20. ledna 2020 náhle zemřel na infarkt myokardu, vzpomínají politici ODS s úsměvem i obdivem. „Určitě by mě nyní politicky nekorektně oslovoval: Černoško, ty moje nejoblíbenější ministryně války, byl vtipně chytrý,“ tvrdí exkluzivně pro EuroZprávy.cz ministryně obrany Jana Černochová. Europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra na parťákovi, s nímž ho pojila vášeň k nikotinu, oceňuje jeho touhu po svobodném projevu. „Vždy byl autentický, prostě originální. Hájil svobodu projevu,“ pomyslně tleská Vondra a jeho kolegové přikyvují.
Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

Osobu pod ochranou policie bych nikdy neosočoval, říká Novotný pro EZ o sporu se Zahradilem

Je zaskočen, jak ostře se do něj pustil jeho stranický kolega, a to v době, kdy je pod policejní ochranou. Starosta pražských Řeporyj Pavel Novotný nechápe, proč europoslanec ODS Jan Zahradil načasoval invektivy vůči němu, když on a jeho rodina právě prožívají krizové chvíle kvůli výhrůžkám ze strany Rusů za postavení pamatníku vlasovcům. „Nikdy bych neosočoval člověka, jehož hlídá policie. Zahradil je nic a bojí se mě. Někomu v ODS asi vadí, že chci kandidovat do Sněmovny,“ říká pro EZ Pavel Novotný. „Nevím, kdo ho zastrašuje, pan Novotný má bujnou fantazii v kombinaci s nějakými povzbuzovadly,“ napsal v sms zprávě Jan Zahradil pro redakci EuroZprávy.cz.

Více souvisejících

Přemysl Sobotka rozhovor Jaroslav Kubera ODS Čína Velvyslanectví Číny Tchaj-Wan Senát ČR

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy