ROZHOVOR | Vláda vůbec není na skutečné krize připravená. Vojtěch už měl být odvolán, říká politolog Mrklas pro EZ

ROZHOVOR - Jak si česká vláda poradila s epidemií koronaviru? Výkon kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) i opozičních stran zhodnotil v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politolog, komentátor a prorektor Vysoké školy CEVRO Institut Mgr. Ladislav Mrklas, Ph.D. Podle jeho názoru měl být přinejmenším jeden z ministrů během koronavirové krize odvolán.

Jak obecně hodnotíte postoj vlády na začátku pandemie? Bylo správné tehdy přijímat drastická opatření? Jak se to projevilo na preferencích stran zastoupených v Poslanecké sněmovně?

O tom se budou vést polemiky ještě dlouho. Zatím vlastně vůbec není jasné, jestli celou pandemií lépe prošly země, které zvolily tvrdší, nebo naopak liberálnější přístup. To ukáže teprve čas, další epidemiologický, ale i ekonomický vývoj. Vládní opatření byla každopádně přijata velkou částí společnosti a upevnilo to postavení premiéra a jeho strany ANO. Jinak to zatím větší vliv na preference, zdá se, nemělo. To horší náš ale patrně čeká, takže vyčkejme.

Mohla se vláda na pandemii lépe připravit? Ačkoliv má existovat pandemický plán, vypadalo to spíš na čirou improvizaci.

Zejména se ukázalo, že vláda rozhodně není sborem krizových manažerů. Především fungování Andreje Babiše všechny, kdo chtějí vidět a vnímat, přesvědčilo, že žádným takovým manažerem není. V mnoha ohledech to byla čirá improvizace. Ze začátku navíc notně podceněná jako něco, co rychle přejde a dají se na tom skoro zdarma získat body. Když bylo jasné, že to tak není, vláda se začala chovat racionálněji. Co se ekonomicky týče, je to ale opět návrat k čirému populismu a improvizaci.

Co si myslíte o vystupování prezidenta Zemana a premiéra Babiše během nouzového stavu? Narážím teď například na doporučení hlavy státu českým hercům, aby rozveselovali důchodce v sociálních zařízení, ačkoliv byly návštěvy v nich zcela zakázané. Velkého ohlasu se dostalo i Velikonocům u premiéra Babiše, který svojí drahou polovičku šupal dvoumetrovou pomlázkou, aby ukázal lidem, jak lze během koledy dodržet povinné rozestupy.

Skoro bych řekl, že to ani nestojí za komentář. Radši.

Jak hodnotíte aktivitu opozice během koronavirové krize? Podařilo se některému z jejích představitelů na sebe upozornit a zlepšit si své postavení na politickém trhu?

Opozice pořád doplácí na to, že je roztříštěná, a to se zkrátka nezmění až do konce volebního období. Vnímány mohou být dílčí nápady, ale žádná z opozičních stran nemá sílu se prezentovat jako reálná alternativa. A není tak ani vnímána médii. Mimochodem, když jsme u médií, myslím, že ta mají největší máslo na hlavě. Byla, a pořád jsou, to totiž právě ona, která pomáhají šířit nejistotu, strach, přispívají k panice a ochotnému sklonění hlavy před vládními opatřeními.

Jak nahlížíte na informování veřejnosti? Kterým politikům se v tomhle směru dařilo? Komu se naopak moc dobře nevedlo?

Samozřejmě vládě, protože dostávala neskonale více prostoru, zejména pokud jde o ministry zdravotnictví, financí, případně školství. Své hvězdné chvíle měl i ministr vnitra, který ale svou příležitost trochu prohospodařil.

Hrozilo podle Vašeho názoru některému z členů vlády odvolání? Mluvilo se kupříkladu o Romanu Prymulovi, že by mohl nahradit ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Má epidemiolog výhledově nakročeno ke kariéře v politice?

Ministr Vojtěch samozřejmě už dávno neměl být ministrem. Jenže to platí o mnoha dalších členech vlády, v čele s premiérem Babišem. Roman Prymula je nepochybně zdatný populista, který se ovšem občas nebojí jít proti proudu. Do dnešní doby ideální politik. Záleží jen na něm, zda bude chtít.

Jak byste zhodnotil spolupráci vlády a opozice během koronakrize? Myslíte, že politici bez ohledu na stranickou příslušnost táhli za jeden provaz, anebo si dělali zbytečné "naschvály"?

Dost často to vypadalo tak, že vláda nevěděla kudy kam. Z opozice přišel nápad, který byl nejprve odmítnut. A následně si jej bezradná vláda přisvojila, lehce ho upravila a prodala jako svůj.

Co říkáte na skutečnost, že navzdory všemu má Státní správa hmotných rezerv nulové zásoby zdravotnických prostředků? Selhala vláda v tomto případě?

Už jsem to říkal, Babišova vláda ukázala, že je absolutně nepřipravená na skutečnou krizi. Proto se velmi obávám toho, co přijde dál. Zejména, kdyby se – nedejbože – situace ještě více vyhrotila, kulminovala, nebo se spojila s jinými katastrofami, neřku-li bezpečnostními incidenty většího významu.

Jaký máte názor na to, že český premiér Andrej Babiš doporučuje lidem dovolenou v Česku, ale sám si jede na řeckou Krétu?

Pokrytectví pana premiéra nebere konce. Je opravdu neskutečné, co mu všechno prochází a co jsou lidé ochotni přijmout.

Jak hodnotíte dění kolem projektu chytré karantény? Ačkoliv by mělo jít především o záležitost hygieniků, v posledních dnech jde o velké politické téma.

Aby ne, když se ukazuje, že to byla jen hra, marketingový tah, slupka, pod níž se ukrývá dost nahnilá dužnina.

Co říkáte na rekordní půlbilionový schodek státního rozpočtu? Někteří ekonomové říkají, že nejde ani tak o jeho výši, jako spíš schopnost se proinvestovat z nadcházející krize. Je toho současná vláda schopná, anebo ho spíše "projí"?

Zatím to vypadá, že vláda jen připraví další a další předvolební balíčky a ty bude distribuovat tam, kde to bude voličsky perspektivní. K tomu bude, co to jen půjde, uměle udržovat pracovní místa, která již dávno neexistují a tvářit se, jak skvěle zvládá krizi. Více od ní opravdu neočekávejme. Nedokázala to v čase růstu, proč by to měla změnit krize?

Až premiér Babiš odejde z politiky, nebude rekordní schodek největším dědictvím jeho působení v politice? Snad ani není nutné připomínat, že předseda vlády kvůli předchozímu rekordnímu deficitu neustále kritizoval Miroslava Kalouska.

Bez komentáře. Ale velké části veřejnosti to nevysvětlíte. Za prvé, nemáte jak, a za druhé, i kdybyste měli, nebude to poslouchat.

Na podzim nás čekají krajské volby. Myslíte si, že třeba v Moravskoslezském kraji, konkrétně pak na Karvinsku, se ve výsledcích odrazí, jak tam úřady zasáhly v době, kdy zde bylo největší ohnisko koronaviru v republice?

Pevně a asi i naivně doufám, že ano. Ale moc tomu sám nevěřím.

Máte už nějakou predikci, jak koronavirus a vše, co s ním přišlo, ovlivní výsledek voleb v roce 2021? V Polsku pomohl k dobrému výsledku v prezidentských volbách Rafalu Trzaskowskému, v USA nejspíš také ovlivní listopadové volby. V Česku to ale zatím na velkou změnu nevypadá.

Je rok do voleb. Z minulých období máme zkušenost, že teprve poslední rok bývá opravdu dynamický. Nás navíc čeká recese. A to je vždycky velice nevyzpytatelné období –někdy pozitivně, jindy negativně až tragicky.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Ladislav Mrklas Adam Vojtěch (ANO) Andrej Babiš politika Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 42 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 50 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy