ROZHOVOR | Volby ukázaly, že lidé touží po změně, říká pro EZ Rakušan

ROZHOVOR - Od sobotního večera už měl dostatek času na to, aby si zanalyzoval výsledky krajských a senátních voleb. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan je přesvědčen, že voliči touží po změně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz uvedl, že jako vítězové nejspíš obsadí post hejtmana ve Středočeském kraji. On jím navzdory vysokému počtu preferenčních hlasů nebude.

Jak byste zhodnotil výsledky krajských a senátních voleb?

Za nás je to obrovský úspěch. Pokud počítáme mandáty z krajských voleb včetně těch, které jsme získali v koaličních formátech, tak jsme se dostali na nějakých devadesát tři mandátů. Předtím jsme měli něco málo přes padesát, takže pro nás je to obrovský nárůst. Do toho ve všech krajích, kde se povedlo porazit ANO, tak u toho byl STAN, ve dvou samostatně, v Královéhradeckém kraji v koalici s ODS. Výborný výsledek jsme zaznamenali s Piráty v Olomouckém kraji, kde máme bezmála 20 procent. Je to obrovský úspěch, STAN se jednoznačně zapsal, a to třeba i v regionech, kde jsme doteď vůbec nebyli, v Ústeckém kraji jsme šli v podstatě z nuly na dvojciferný výsledek, takže i ty kraje, kde jsme třeba nezvítězili, považuji za pozitivní.

Můžete tedy okomentovat i senátní volby?

To je v podstatě zázrak. Povedlo se nám s jedním senátorem uspět už v prvním kole, což je jediný z celé republiky, Zbyněk Linhart, a povedlo se nám, aby všichni, kteří obhajují, postoupili do druhého kola. Máme tam sedm kandidátů. Je to také obrovský úspěch, nicméně Senát se počítá až po druhém kole.

Sám jste to už zmínil, že jste ve třech krajích byli první na pásce. Dokážete už odhadnout, kolik hejtmanů může nakonec vaše hnutí mít?

Já nechci nikomu kazit lokální vyjednávání. Za mě si myslím, že ty dva hejtmany, kde jsme vyhráli, budeme mít skutečně jistě, troufám si říct, že by to nakonec mohli být tři, ale nechci předbíhat.

Předpokládám, že především u Martina Půty je to hotová věc, že bude pokračovat ve funkci hejtmana Libereckého kraje. Co říkáte jeho výsledku, protože jemu voliči vyjadřují důvěru opakovaně?

Já jsem dokonce uzavřel jedinou politickou sázku před těmito volbami, kterou jsem vyhrál, že jsem se vsadil, že Martin Půta bude mít přes 35 procent hlasů. Já o tom byl přesvědčen, minule měl 32 procent a předvedl tam skvělou práci.  Nezůstal jenom u toho, že dává stará osvědčená jména na kandidátky, ale pustil do první dvacítky i tři mladé lidi pocházející z prostředí Milionu chvilek pro demokracii, ukázal, že to starostenské hnutí není nějakou profesní organizací, ale skutečně politickým hnutím. Hlavně tam ale předvedl skvělou práci a výborně zvládl v celorepublikovém srovnání koronavirovou krizi.

Vy sám jste kandidoval ve Středočeském kraji, kde jste vyhráli. Souhlasíte s tím, že Středočeši u voleb dali najevo, že prahnou po změně po letech vlády hejtmanky Pokorné Jermanové, kterou provázela řada skandálů?

Určitě to byl ten hlavní důvod. ANO skončilo na třetím místě, já bych býval byl radši, kdyby mělo ještě o něco méně hlasů, než mělo, na druhou stranu dvě opoziční síly (STAN a ODS) se dostaly ve výsledcích před hnutí ANO, což prostě ukazuje, že vůle po změně je. Tady je i vůle po změně koalice, protože koaliční partneři (ANO a hejtmanky Jermanové – pozn. red.) ČSSD a KSČM se vůbec nedostali do zastupitelstva, posílili tady Piráti, které člověk taky může vnímat jako stranu, která chtěla přinést změnu. Ten výsledek pro změnu vlády ve Středočeském kraji je absolutně jednoznačný.

Měl jste více preferenčních hlasů než lídryně vaší kandidátky Petra Pecková. Můžete vyloučit, že byste se stal hejtmanem?

Mohu to zcela vyloučit, o hejtmanský post rozhodně nebudu usilovat. Přece jen jsem celostátně známější, Petra Pecková měla pouze lokální známost, takže ten počet jejích preferenčních hlasů je skvělý. Já jí gratuluji, ona je lídryně, ona je kandidátkou na hejtmanku a ona hejtmankou bude.

Budete alespoň krajským zastupitelem?

Budu řadovým krajským zastupitelem, žádnou funkci v krajské radě nechci, žádný výbor, nic takového. Není to žádný trik na voliče, já to říkal jasně před volbami, že nemám žádnou ambici dostat funkci, že na kandidátce jsem proto, abych kryl Petře Peckové záda, abych pomohl svými zkušenostmi a přinesl nějaké hlasy.

Co vám výsledky voleb ukázaly vstříc možnosti spolupráce opozičních stran v parlamentních volbách v příštím roce? Ve vašem případě se mluví především o možné předvolební koalice s Piráty, kterou jste teď poměrně úspěšně vyzkoušeli v Olomouckém kraji.

V Olomouckém kraji to funugovalo velmi dobře, přineslo to hezký výsledek, ale fungovalo to dobře i lidsky. Když jsem tam byl na kampani, nebyl jsem schopen rozlišit, kdo z jakého týmu je, protože tam prostě vytvořili jeden tým. Myslím, že i pro Piráty to může být celkem zajímavý signál, že ta spolupráce s hnutím STAN jim může přinést nějaké výhody.

Pokud se na výsledky voleb podíváme podrobněji, byť ta mapa republiky je zbarvená především do barev hnutí ANO, tak výrazně klesli komunisté a sociální demokraté, tedy tradiční partneři hnutí ANO, a demokratická parlamentní opozice má v podstatě v každém kraji v republice – snad jen s výjimkou toho Moravskoslezského – většinu, což je docela zajímavý signál. Myslím si, že je to i signál toho, že vůle po změně tady určitě je.

Byl jsem včera ve štábu TOP 09, kde mi poslanec Dominik Feri ještě během sčítání výsledků řekl, že volby ukážou, že Andrej Babiš není neporazitelný. Jste toho názoru, že se to ukázalo?

Určitě se to ukázalo. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby to symbolizovalo vítězství ve větším počtu krajů, na druhou stranu opozice je v současné době složená z celé řady stran, ten opoziční volič má zkrátka mnohem větší volbu než ten, kdo chce podpořit vládu. Tady se ukazuje, že kdo chce podpořit vládní politiku, tak se prostě přiklonil i od sociální demokracie a komunistů k hnutí ANO. V součtu se jednoznačně ukázalo, že Andrej Babiš skutečně neporazitelný není, ale aby se dal porazit, tak to nesmí být politika založená jenom na tom, aby byl Andrej Babiš poražen, musí to být silná programová alternativa.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Vít Rakušan (STAN) Starostové a nezávislí (STAN) krajské a senátní volby 2020 Středočeský kraj politika Andrej Babiš Volby

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy