Za chaos s vakcínami může premiér Babiš. Vypracovaná studie hovoří jasně, tvrdí lidovci

Lidovci jsou přesvědčeni, že premiér Andrej Babiš nemluví pravdu, když svádí vinu za pomalou vakcinaci na Evropskou unii. KDU-ČSL si nechala v uplynulých dnech vypracovat důkladnou analýzu postupu států v Evropské unii a podle studie měla česká vláda na přípravu očkovací strategie i na nákup například stříkaček a jehel šest měsíců. „Do listopadu však kabinet žádnou strategii neměl. Nyní stále panuje ve vakcinaci lidí obrovský chaos a zmatek,“ říká stranický místopředseda a europoslanec Tomáš Zdechovský, který se svým týmem dohledal a prošel všechny dokumenty Rady a Komise týkajících se vakcín.

Ostrou rétoriku vůči ministerskému předsedovi Andreji Babišovi namířil i předseda lidovců Marian Jurečka. „Premiér Babiš namísto spolupráce s odborníky zvolil opětovně klasický postup, kdy on vše řídí a o všem rozhoduje, což v v konečném výsledku představuje komplikaci,“ je přesvědčený Jurečka, který s dalšími poslanci opakovaně na neexistenci očkovací strategie a infrastrukturu s dostatečným předstihem upozorňoval.

Zdechovský připomíná, že v otázkách vakcinace se Česká republika dobrovolně rozhodla vzájemně spolupracovat s Evropskou unií, která zajistila základní smlouvy a dala jasný návod, jak mají státy postupovat. „Na rozdíl od ostatních členských států a doporučením Komise však Česká republika nevytvořila s kraji i městy infrastrukturu a plán očkování, kvůli němuž dnes vzniká obrovský chaos,“ tvrdí europoslanec Zdechovský na základě studie, kterou se svým týmem dohledal a připravil. Lidovci se proto rozhodli zveřejnit časovou osu postupu strategie a vakcinace Evropské unie oproti počínání české vlády Andreje Babiše.

Červen 2020: Evropská komise (EK) předkládá Strategii Evropské unii (EU) pro očkovací látky a Česká republika se ke společné evropské iniciativě ohledně dodávek vakcín dobrovolně připravuje. EK tedy za nás vyjednává o dodávkách vakcín s výrobci. Přesto máme možnost sami vyjednávat o dalších dodávkách s ostatními výrobci.

Srpen 2020: Evropská komise uzavírá jménem členských států smlouvu o dodávce vakcín s firmou AstraZeneca a dál vyjednává s dalšími společnostmi.

Polovina října 2020: Evropská komise vydává doporučení členským státům, které se týká přípravy na očkování. Česká republika tak nejméně od října oficiálně ví, že je nutné mít silnou očkovací a infrastrukturní strategii. Nikdo ale s kraji a městy nejedná.

Listopad 2020: Komise uzavírá smlouvu o dodávce vakcín s další firmou, kterou je BioNTech-Pfize. Jedná se až o 300 milionů dávek. Česká republika má nejprve zájem o dvě miliony dávek, pak objednávku navyšuje na čtyři miliony. O pár dní později se lídři zemí EU dohodli na urychlení přípravy vnitrostátních plánů očkování. Předseda Evropské rady Charles Michel zdůrazňuje nutnost přípravy komunikační kampaně o očkování ze strany členských států.

3. prosince 2020: Evropská komise má uzavřené smlouvy o dodávkách více než dvou miliard vakcín pro státy EU. Přestože Evropská komise doporučuje státům připravovat se na dodání vakcín již od října, premiér Babiš 14. prosince uvádí, že „na očkování připravujeme velice podrobný plán“. - Ačkoli podle doporučení Evropské komise státy měly zajistit kapacitu očkovacích služeb včetně dostatečného zdravotnického vybavení během října a listopadu, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v polovině prosince říká: „Česká republika nakoupí zdravotnický materiál na očkování proti koronaviru.“

21. prosince 2020: Evropská komise avizuje schválení první proti covidové vakcíny a 26. prosince se rozjíždějí první dávky do všech zemí sedmadvacítky. Každá ze zemí sedmadvacítky dostává symbolických 9 750 kusů.

5. ledna 2021: Premiér Andrej Babiš ale tvrdí, že Evropská unie ve společném postupu zaspala. Evropská komise se však brání, že distribuci nestíhají především výrobci, a i kdyby Česká republika dostala více, stejně by vše nestihla využít kvůli nedotažené očkovací strategii.

7. ledna 2021: V České republice bylo podle ministerstva zdravotnictví ke zmíněnému datu doposud podáno 19 918 dávek vakcíny od Pfizeru. Ve srovnáním se zbytkem světa Česká republika ve vakcinaci zaostává.

11. ledna 2021: Očkování proti koronaviru v České republice vázne. Je zde bezmála sto tisíc dávek vakcíny od firmy Pfizer. Jenže naočkováno bylo do neděle jen 40 tisíc lidí. Kde se nachází zbytek vakcín a proč dochází k prodlevám, nikdo nedokáže objasnit.

15. ledna 2021: Česká republika právě spouští registrační systém na očkování proti covidu-19, a to pro věkovou skupinu seniorů nad 80 let. Hodinu po spuštění už byly vakcíny rozebrané. Systém byl složitý, nefungoval dobře, lidé měli problémy s přihlášením. Nemohli dokončit registraci, nechodily SMS zprávy s PIN kódy, vše trvalo dlouho, Na očkování přicházeli lidé podle rezervovaného termínu, ale nemocnice je v systému neměla. Problém byl i s registrací českých občanů polské národnosti, kteří mají jiný tvar rodného čísla.

Související

Marek Výborný

Výborný naznačil, jakým směrem povede KDU-ČSL po návratu do čela strany

Říjen přinesl změnu v čele jedné z vládních stran. Staronovým předsedou KDU-ČSL se stal Marek Výborný, který v diskuzním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct naznačil, jakým směrem lidovce povede. Vyloučil každopádně, že by strana pod jeho vedením uvažovala o personálních změnách ve vládě. 

Více souvisejících

KDU - ČSL Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Marian Jurečka (KDU-ČSL) Andrej Babiš očkování EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy