Zeman se kvůli čínskému dopisu Kuberovi setká s jeho nástupcem Vystrčilem

Prezident Miloš Zeman se kvůli takzvanému čínskému dopisu bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi setká s jeho nástupcem Milošem Vystrčilem (ODS). Záležitost kolem dokumentu považuje za "nafouknutou bublinu". Prezident Miloš Zeman to dnes řekl v rozhovoru ČTK. Vystrčil k tomu řekl ČTK, že před schůzkou nebude na Zemanův postoj reagovat. Šéf Senátu již dříve označil dopis za výhrůžný a od Zemana požaduje od poloviny března vysvětlení vzniku dokumentu.

Schůzka obou politiků by se měla uskutečnit na počátku příštího týdne. Zeman ČTK řekl, že Vystrčil požádal o setkání a on mu rád vyhoví. "Nicméně tady není co vysvětlovat," dodal prezident.

Čínské velvyslanectví podle dřívějších informací Aktuálně.cz předalo v lednu Hradu dopis, kde hrozilo trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se uskuteční jeho plánovaná návštěva Tchaj-wanu. Podle informací Deníku N požádal o vypracování dopisu čínské velvyslanectví prezidentův kancléř Vratislav Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. Mynář informaci Deníku N již dříve popřel. Dokument z čínského velvyslanectví byl nalezen v Kuberově pozůstalosti. Proti Kuberově cestě na Tchaj-wan se postavili kromě Zemana i další ústavní činitelé.

Zeman zastává názor, že pokud Čína proti Kuberově cestě protestovala, tak vysocí ústavní činitelé varováním zesnulého šéfa Senátu před touto návštěvou splnili svoji povinnost. "A čínský dopis v tom nehrál jakoukoli významnější roli," řekl. Cestu mu podle něj rozmlouvali ne na základě dopisu, ale na základě vlastního přesvědčení. "Kdyby tento dopis neexistoval, postupovali bychom naprosto stejně," dodal. Vystrčilovi se chce pokusit vysvětlit, že záležitost kolem čínského dokumentu je "nafouknutá bublina hodná bulvárních novinářů, ale nehodná politiků".

Předseda Senátu uvedl, že si počká na vyjádření prezidenta při schůzce, na níž ho chce seznámit se svými argumenty. "Bude lepší s tím hodnocením a s tím vyjádřením počkat až poté, co se setkáme," uvedl Vystrčil. "Třeba oba nemáme všechny informace nebo interpretace některých těch věcí není přesná," dodal.

Zeman neplánuje řešit kritiku sněmovního zahraničního výboru, kterému vadí, jak s ním v záležitosti dopisu komunikuje Mynář. Dopis byl podle Zemana zveřejněn a všichni věděli, že je Čína ostře proti návštěvám vysokých představitelů na Tchaj-wanu. "Tady není co řešit a ti, co nafukují tyto bubliny, v podstatě melou prázdnou slámu," poznamenal.

S čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, se kterým si nedávno Zeman telefonoval, záležitost kolem dopisu neřešil. "Já myslím, že pan prezident o tom dopisu pravděpodobně vůbec neví. On mě citoval čínské přísloví orel mouchy nelapá. Mimochodem, toto přísloví existuje i v češtině," řekl Zeman.

Pražský hrad již dříve uvedl, že oba prezidenti spolu mluvili například o pandemii nového koronaviru. Dnes dodal, že dalším tématem byla ekonomická spolupráce. "Málokdo ví, že v minulém roce měřeno paritou kupní síly se Čína stala největší ekonomikou světa, těsně předstihla Spojené státy," řekl prezident. Zeman, kterého oponenti za zaměření na Čínu kritizují, poukázal na časté čínské cesty například německé kancléřky Angely Merkelové. "Myslím si, že taková ta antičínská hysterie, kterou tady rozdmýchávají například neúspěšní komunální politici, je naprosto zbytečná. Že je potřeba, abychom měli rovnoprávné ekonomické vztahy, které budou výhodné pro obě země," dodal.

Související

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

Více souvisejících

Miloš Zeman Miloš Vystrčil (ODS) Čína Velvyslanectví Číny Jaroslav Kubera

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

před 4 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy