Zemanovo zdraví vyvolává otazníky. Co se stane, pokud nedokončí mandát?

Rekondiční pobyt ve střešovické nemocnici opět vyvolal debatu o možném předčasném konci prezidenta Miloše Zemana ve funkci. Co by se stalo, pokud by se hlava státu rozhodla rezignovat?

Zdraví prezidenta Miloše Zemana, který nastoupil do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích (ÚVN) na čtyřdenní rekondiční pobyt, opět vyvolává otázku, co by se dělo, pokud by hlava státu z nejrůznějších důvodů nemohla pokračovat ve funkci a rezignovala.

Česká ústava samozřejmě s takovou možností počítá, ačkoliv dějiny samostatného státu – na rozdíl od těch československých – takový případ nepamatují. Zemanovi předchůdci svá funkční období dokončili. Václav Havel sice jednou abdikoval, ale učinil tak ještě jako poslední československý prezident v roce 1992.

Jak uvádí server reflex.cz, prezident musí na svou funkci dle ústavy rezignovat do rukou předsedy Senátu, kterým je v současnosti Jaroslav Kubera (ODS). Ten musí následně do 10 dnů vypsat volby s datem konání nejpozději za 80 dní. Případní kandidáti mají v tu chvíli kampaň velice omezený čas.

Navíc je výrazně omezuje samotný zákon o volbě prezidenta republiky, který stanovuje, že kandidatura musí být podána nejpozději 66 dnů před volbou. Zvýhodněni by v tu chvíli byli kandidáti navržení zákonodárci. Nasbírat potřebných 50 tisíc podpisů občanů za necelý měsíc se totiž zdá být nemožné.

Co by se dělo v době „bezvládí“ na Hradě? Pravomoci se dělí mezi jednotlivé ústavní činitele. Premiér, kterým je nyní Andrej Babiš (ANO), by dostal za úkol zastupování státu navenek, stal by se velitelem ozbrojených sil, mohl by však také jmenovat soudce či vyhlásit amnestii. Naopak abolici udělit nesmí.

Předsedou sněmovny je momentálně premiérův stranický kolega Radek Vondráček. Tomu by připadlo např. jmenování premiéra a vlády nebo soudců a členů rady ČNB. Mohl by rovněž rozpustit sněmovnu či jí vracet zákony k opětovnému projednání.

Šéfovi Senátu by náležela pravomoc vyhlásit sněmovní volby. V případě, že by prezident odstoupil v době, kdy je Poslanecká sněmovna rozpuštěna, dostal by na starosti i agendu předsedy sněmovny.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman prezident čr Pražský Hrad Jaroslav Kubera Andrej Babiš Radek Vondráček (ANO) Volby

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy