Sněmovna souhlasila navzdory odporu opozice s tím, že projedná spornou vládní novelu o snížení červnového růstu důchodů zkráceně. Koalice navíc prosadila, že po dvou dnech debat nepovede k návrhu obecnou rozpravu. Zkrácené jednání znamená, že se nebude konat první čtení a finální třetí kolo se uskuteční hned po druhém čtení, v němž chtějí poslanci podávat k předloze pozměňovací návrhy. Postup umožňuje vyhlášený stav legislativní nouze, jehož trvání potvrdila dolní komora ve středu. Zrušení obecné rozpravy k novele, do které se přihlásilo rekordních 70 poslanců, vyvolalo protesty lídrů opozice. Poslanci ANO si kvůli tomu vyžádali dvouhodinovou pauzu na své jednání. Schůze tak bude znovu pokračovat až od 22:35.
Po vystoupení řečníků s přednostním právem se řadoví poslanci dostali k vystoupením až zhruba v 17:00, na své projevy tak mají celkem jen tři hodiny. Za půl hodiny se ale ke slovu kvůli další sérii dvouminutových slovních přestřelek dostali ke slovu jen tři z 61 poslanců přihlášených do debaty.
Koalice si podle předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové souhlasem s delší lhůtou na debatu chce jen vylepšit postavení u Ústavního soudu, na který se hodlá opozice v případě přijetí vládní penzijní předlohy obrátit.
Poslanci o vládní důchodové novele debatovali zatím s několika přestávkami přibližně 42 hodin, dnes bez pauzy od 07:00. Od úterního zahájení schůze Sněmovny uplynulo více než 55 hodin.
Radek Vondráček za klub ANO opět zpochybnil schvalování penzijní novely zkráceně ve stavu legislativní nouze i zdůvodnění takového postupu hrozbou značných hospodářských škod. Míní, že když je valorizace daná zákonem, o žádné škodě nemůže být řeč a vláda by tak mohla označit za škodu i důchody jako takové. K opatrnému a výjimečnému využívání legislativní nouze nabádal šéf poslanců SPD Radim Fiala. Míní, že předpoklady lednové inflace byly už dříve zřejmé a kabinet měl úpravu valorizace předložit už na podzim do řádného schvalování. "Byl by to od vlády férový postup a férová hra," uvedl.
Odpolední termín hlasování navrhl předseda lidoveckých poslanců Marek Výborný s poukazem na "košatící se" diskusi a opakující se argumentaci. Opoziční poslanci k tomu podali 24 protinávrhů. Nacher svůj požadavek na odklad hlasování až na dnešní večer zdůvodnil slovy, že se dostane na vystoupení významné části z šesti desítek řádně přihlášených poslanců. "Je to vypočteno tak, aby se umožnilo vystoupit řadovým poslancům," uvedl. Koalice nechala už dříve omezit dobu pro vystoupení na nejvýše dvakrát pět minut, což se ale nevztahovalo na řečníky s přednostním právem.
Nacherův protinávrh patřil mezi nejbližší ke koaličnímu návrhu. Jeho schválení rozhořčilo předsedu SPD Tomia Okamuru, který chtěl, aby Sněmovna hlasovala o souhlasu se zkráceným projednáváním novely s vynecháním prvního čtení v neděli ve 20:00. Tázal se, zda existuje dohoda mezi ANO a koalicí. "Potvrzuje to, že hnutí SPD je tady podle všeho jedinou opoziční stranou," řekl. Zástupci ANO se vůči Okamurově názoru ohradili, Poukazovali na to, že pro dnešních 20:00 hlasovali i všichni přítomní poslanci SPD včetně Okamury. "Pane Okamuro, nebuďte demagog, tady žádná dohoda nebyla," prohlásil Robert Králíček (ANO).
Poslanec STAN Josef Flek vzkázal Okamurovi, že "kdyby sobecky nevysosával čas ve Sněmovně, dostalo by se i na druhou stranu v opozici". Okamura přednesl od úterního zahájení sněmovního jednání zatím tři obstrukční projevy, dohromady trvaly více než 11,5 hodiny. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek uvedl, že opozice konečně dostala rozum a že je cílem vytvořit reprezentativní prostor pro představení názorů.
Schillerová se domnívá, že koalice Nacherova protinávrhu zneužila a podpořila ho z racionálních důvodů, nikoli "z lásky k opozici". "Za mě je to jasné. Teče vám do bot. Víte, že jste to přepískli a snažíte se vylepšit si pozici u Ústavního soudu," uvedla.
Obdobně jako dnes koalice postupovala ve snaze překonat opoziční obstrukce už ve středu. Sněmovnu nechala rozhodnout o určení pevného času pro hlasování o potvrzení trvání stavu legislativní nouze. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) tehdy rozhořčila opozici tím, že umožnila jejím zástupcům přednést desítku protinávrhů, další zájemce už k řečništi nepřipustila.
Jurečka odmítl, že by vláda odkládala změny kvůli volbě prezidenta
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se ohradil dnes ve Sněmovně vůči opozičním výtkám, že vláda mohla předložit úpravu ke snížení růstu důchodů dřív a že čekala až na dobu po volbě prezidenta. Zopakoval, že mimořádná červnová valorizace penzí podle nynějších pravidel by znamenala v příštích deseti letech rozpočtový výdaj dohromady skoro 600 miliard korun a tento dopad by už nebylo možné žádným způsobem omezit. Trvalý zákonem daný výdaj by ohrožoval udržitelnost důchodového systému v budoucnu, řekl ministr.
Souvislost mezi dobou předložení novely o snížení červnového růstu penzí a lednovými prezidentskými volbami Jurečka odmítl slovy, že o potřebě změny valorizace mluví už řadu měsíců. "Na podzim i v lednu jsem jasně deklaroval, že musíme upravit dlouhodobě valorizační mechanismus, protože není dlouhodobě udržitelný," poznamenal. V prezidentském finále se utkal předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš s vítězným generálem ve výslužbě Petrem Pavlem podporovaným koalicí. Poslanci ANO v dosavadní sněmovní debatě několikrát poukazovali na to, že dřívější předložení nynější novely by mohlo výsledek volby ovlivnit.
Jurečka také řekl, že vláda mimořádnou valorizaci důchodů letos očekávala, ale s dopady na rozpočet pro tento rok do 20 miliard korun. Že by měly být mnohem vyšší, přes 35 miliard korun, podle něho způsobil až skokový nárost inflace mezi prosincem a lednem. Díky jednorázovému snížení červnové valorizace stát letos ušetří zhruba 20 miliard korun. Snížení výdajů v dalších deseti letech ministr odhadl na 316,4 miliardy korun.
Jurečka nesouhlasil ani s opozičními tvrzeními o zpětné účinnosti novely a o tom, že porušuje legitimní očekávání penzistů. Znovu zdůraznil, že nárok se odvíjí až od příslušného nařízení vlády, které musí vydat v tomto případě do 22. března. Ministr pak hájil s využitím pasáží jednoho z nálezů Ústavního soudu také koaliční postup proti opozičním obstrukcím ve Sněmovně. Spočívá ve zkrácení řečnické doby a ve stanovení pevného času hlasování.
Poslankyně ANO Berenika Peštová v reakci na ministrovo vystoupení uvedla, že podle rozhodnutí Ústavního soudu je vláda povinna se připravit na naplňování platných zákonů v rámci státního rozpočtu. Její kolegyně z hnutí Margita Balaštíková řekla, že 400.000 důchodců je pod hranicí příjmové chudoby. "Většina lidí si nepřijde pro sociální dávky, které tak rádi rozhazujete," uvedla poslankyně ANO, které bylo kritizováno za štědrou sociální politiku a dotace při koronavirové krizi. Jaroslav Foldyna (SPD) ironicky poznamenal, že se kabinetu Petra Fialy (ODS) podařilo "snížit" inflaci z konce Babišovy vlády z pěti procent na nynějších 15 procent.
Dnešní sněmovní debatu provázely i spory ohledně poměru průměrného důchodu vůči průměrné mzdě a ohledně důchodové reformy. Martin Kukla (ANO) koalici nabádal, aby přestala "páchat politickou sebevraždu".
Okamura zahájil ve Sněmovně třetí obstrukční projev za tři dny
Předseda SPD Tomio Okamura přednesl dnes po poledni ve Sněmovně třetí obstrukční projev k vládnímu návrhu na snížení červnové valorizace důchodů. Oznámil, že chystá další. Jeho předchozí projevy od úterního zahájení schůze trvaly devět hodin a 22 minut, jeho nynější vystoupení trvalo podobně jako ve středu dvě hodiny a 18 minut. Poslanci o návrhu zatím debatovali přibližně 39 hodin. Počet přihlášených do debaty se od rána vrátil nad hranici šesti desítek. Sněmovna se zatím k projednávání vlastního návrhu nedostala. Poslanci od noci debatují o tom, zda jsou splněny podmínky pro jeho schvalování ve zkráceném režimu.
Okamura podobně jako v předchozích vystoupeních obviňoval vládu Petra Fialy (ODS) ze zadlužování země nebo z rozhazování peněz do zahraničí na úkor sociálně potřebných. "Jste lídry v zasílání peněz Ukrajině a Ukrajincům," prohlašoval předseda SPD. Standardně označil současný kabinet za nejhorší v historii země a podobně jako ve středu pokračoval v citacích a komentování z bakalářské práce o důchodových systémech.
Při detailním popisu slovenského důchodového systému byl Okamura předsedající schůze Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) napomínán, aby mluvil k věci. Předseda SPD namítal, že při předchozích vystoupeních toto porovnávání jiným předsedajícím nevadilo. "Nevykládejte si to po svém," řekl šéfce Sněmovny.
V příštím vystoupení se chce Okamura v rámci debaty o vlastním návrhu věnovat podrobně českému důchodovému systému. Připomenul, že poslanci SPD chtějí k vládní předloze předložit 102 pozměňovacích návrhů, které hodlají patřičně zdůvodnit. "My na tom trváme," dodal.
Vystoupení předsedy SPD předcházela opětovná slovní přestřelka mezi zástupci vládní koalice o to, jestli jsou splněny podmínky pro zkrácené projednání a jestli vláda neměla návrh předložit dříve. Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová opakovaně vyzývala vládu, aby návrh stáhla a dohodla se s opozicí na standardním projednání reformy penzijního systému. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poznamenal, že předseda ANO Andrej Babiš už v roce 2014 tvrdil, že má návrh na důchodovou reformu připravenou a že ji představí, což nikdy neudělal. "Pane ministře Jurečko, prosím vás, vy přizvěte nás a pojďme se o tom bavit. Já vám tady také nevyčítám, v kterých různých vládách jste byli a neprosadili jste vůbec nic," kontrovala Schillerová.
Aleš Juchelka (ANO) "gratuloval" ODS k tomu, že Česko za ministra financí z ODS mělo v únoru dosud nejvyšší rozpočtový schodek. Poslanci ANO se opět dožadovali přítomnosti ministra pro legislativu Michala Šalomouna (za Piráty), který se omluvil kvůli jednání Legislativní rady vlády. Hubert Lang (ANO) poukázal na to, že ministr se omluvil i z nočního jednání, protože na rozdíl od poslanců "spinkal". Vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš se proti takovému slovníku ohradil jako nemístnému a paternalistickému.
Sněmovna rozhodla, že projedná spornou penzijní novelu zkráceně
"Je to nehorázné, že jste zamázli obecnou rozpravu," uvedl předseda SPD Tomio Okamura. Podle něj chce koalice cenzurovat opozici. Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová označila rozhodnutí dolní komory za neuvěřitelné a za absolutní pošlapání práv opozičních poslanců. "Budete sbírat plody tohoto svého počínání," vzkázala koalici. Okamura varoval před omezováním řečnické doby pro poslance svého klubu při načítání pozměňovacích návrhů. Poukazoval na to, že 20 poslanců SPD podalo celkem 102 návrhů úprav. Okamura také nevyloučil, že si i klub SPD vyžádá přestávku na své jednání.
Opozice zrychlené schvalování penzijní novely v legislativní nouzi zpochybňuje stejně jako zdůvodnění takového postupu hrozbou značných hospodářských škod. Sněmovní debatu provázejí rozsáhlé obstrukce, dosud trvala asi 45 hodin. K nynějšímu hlasování se dolní komora propracovala po 58 hodinách od úterního začátku jednání. Rozhodovala hned dvakrát, když první hlasování zpochybnila Schillerová. Uvedla, že byla proti a na záznamu měla uvedeno kladné stanovisko. Konečný výsledek to ale příliš neovlivnilo.
Pro hlasování určila Sněmovna už odpoledne pevný čas na 20:00, a to podle návrhu opozičního poslance Patrika Nachera (ANO). Koalice původně navrhovala hlasování o souhlasu ze zkráceným projednáváním novely na dnešních 15:30. Navzdory prodloužení času pro poslanecká vystoupení a omezení řečnické doby na nejvýše deset minut se na 43 zákonodárců v diskusi nedostalo.
Začalo tak projednávání penzijní novely ve druhém čtení. Do podrobné diskuse se přihlásilo 60 poslanců, do sněmovního systému vložili kolem 350 pozměňovacích návrhů. Vedle výše mimořádné červnové valorizace penzí se týkají i stanovení inflační doložky u peněžitých náhrad pro církve v takzvaných církevních restitucích vzhledem k nynější vyšší míře růstu cen. Další čtyři desítky poslaneckých přihlášek do debaty systém eviduje pro třetí čtení, tedy závěrečné schvalování novely.
Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun, úspory se projeví i do budoucna. Snížení rozpočtových výdajů v dalších deseti letech odhadl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na 316,4 miliardy korun.
"Jsem přesvědčen, že tady nedochází k tomu, že bychom bourali legitimní očekávání příjemců starobních důchodů či jiných důchodů," prohlásil Jurečka. Uvedl, že když se domlouval s opozicí, zda by umožnila projednávání v řádném procesu, ale se zkrácením lhůt, dozvěděl se, že by takový postup opozice vetovala. Řekl také, že vzhledem k růstu důchodů v poslední době a růstu jejich poměru k hrubé a čisté mzdě se začíná narušovat mezigenerační solidarita. Zopakoval také, že pokud by vláda ke změně nesáhla, představovalo by to v příštích deseti letech zátěž pro státní rozpočet v objemu kolem 600 miliard. Označil to za extrémně vysoký dopad v době, kdy tyto výdaje nejsou kryty ani výběrem pojistného, ani přebytkem z minulosti.
Opozice poukazuje na údajnou zpětnou platnost předlohy, protiústavní je podle ní i proces jejího schvalování. V případě přijetí novely ji hodlá napadnout u Ústavního soudu. Poslanec ODS Karel Haas, který vystoupil jako poslední řečník v debatě o posouzení podmínek pro zkrácené projednání novely, míní. že vláda návrh zdůvodnila správně a že Sněmovna jedná v souladu s ústavními principy. "Jako právník věřím, že zákon projde testem ústavnosti," řekl.
Související
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
Poslanecká sněmovna , důchody , Marian Jurečka (KDU-ČSL) , Tomio Okamura
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě