Poslední krizová zima? Zásobníky LNG v EU jsou na historickém maximu, ČR je má naplněné z 95 %

Země Evropské unie zvládly před zimní topnou sezónou naplnit zásobníky zemního plynu na dostatečnou úroveň a s předstihem. Podle serveru Politico dokonce dosáhly historického maxima. Jde o důležitý úspěch nejen Evropské komise, která tento cíl vytyčila, nýbrž i členských států, jimž se podařilo vyměnit 1000 terawatthodin ruského plynu za jiný.

Společnost Gas Infrastructures Europe upřesnila, že jsou nyní naplněny z 90,12 procent, který musel Brusel ze zákona splnit do listopadu. „Dnešní potvrzení, že jsme splnili naše požadavky na skladování plynu tak daleko před plánovaným termínem, podtrhuje, že EU je na zimu dobře připravena, což přispěje k další stabilizaci trhů v nadcházejících měsících,“ poznamenala eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

Velké zásoby plynu v České republice pro EuroZprávy.cz potvrdil také mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka. „K dnešnímu ránu jsou naplněny z 95 procent,“ vyčíslil. Aktuální čísla jsou zveřejňovaná každý den na webu Energiezamene.cz.

Evropské unii se tak postupně daří vymanit ze závislosti na ruském zemním plynu. „Energetický trh EU je v mnohem stabilnější pozici, než tomu bylo loni touto dobou. V posledních týdnech jsme viděli, že trh s plynem zůstává citlivý. Komise jej bude i nadále sledovat, protože kontinent směřuje k chladnějšímu počasí,“ shrnula Simsonová.

Ruské federaci se prozatím podařilo odříznout dodávky plynovody Nord Stream a Jamal. Právě tudy proudily přes Ukrajinu. Za letošek se podíl ruského plynu na dovozu do EU snížil na 8,4 procent z loňských 23,6. „Je to rozhodně úspěch. Pro Komisi, pro energetický trh, ale ještě více pro vlády členských států, které poměrně dobře zareagovaly a během jednoho roku nahradily tisíc terawatthodin chybějícího ruského plynu,“ dodal analytik belgického think-tanku Bruegel Giovanni Sgaravatti.

Unie nyní dováží plyn zejména ze Spojených států, Ázerbájdžánu a Norska, díky čemuž se jí podařilo razantně snížit ceny oproti vrcholu v loňském roce, kdy kontinent sevřela energetická krize. „Nizozemský index cen plynu TTF dosáhl loni v srpnu 320 eur za megawatthodinu; tento týden se pohyboval kolem 38 eur,“ píše Politico.

Nicméně cena plynu je stále vyšší než před ruskou agresí proti Ukrajině, tehdy totiž dosahovala pouhých dvaceti eur za megawatthodinu. „Velkoobchodní ceny plynu jsou sice výrazně nižší než před rokem, kdy byl trh sevřen odstavením plynovodu Nord Stream, ale stále zůstávají znatelně dražší než historické ceny plynu za posledních deset let,“ upřesnil analytik Tom Marzec-Manser ze společnosti ICIS.

Obchodníci se podle něj stále obávají o budoucí dodávky. „Skutečnost, že evropské zásobníky jsou téměř plné dříve, než je obvyklé – obvykle této úrovně dosahují kolem října – bohužel nutně neznamená, že cena dále klesne. Zásoby plynu vás přes zimu mohou dostat jen do určité míry, a pokud je tato zima chladná, existuje určité riziko, a právě to zatím udržuje cenu plynu na vyšší úrovni,“ uzavřel Marzec-Manser.

Brzy se na evropský trh dostanou ještě další dodavatelé z Kataru a Spojených států, což server Politico zhodnotil tak, že letošní zima může být poslední, kdy dodávky zkapalněného zemního plynu a jejich nedostatek představují vážný problém.

Související

Více souvisejících

Zemní plyn

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 3 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 9 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy