Před 70 lety komunisté ve vykonstruovaném procesu se Slánským odsoudili k trestu smrti 11 svých soudruhů

Před 70 lety, na konci listopadu roku 1952, proběhl vykonstruovaný monstrproces s několika představiteli komunistické strany, který je v úředních záznamech označován jako „proces s vedením protistátního spikleneckého centra v čele s Rudolfem Slánským“. Jeho příprava trvala více než rok, vyústil na začátku prosince 1952 jedenácti popravami a třemi doživotními tresty. Z hlediska uděleného počtu nejvyšších trestů se jednalo o nejkrutější politický proces za hranicemi Sovětského svazu.

Vykonstruované politické procesy probíhaly v komunistických zemích na popud Sovětského svazu. Stalin si nařízením takovýchto akcí hodlal upevnit vliv v podřízených státech východního bloku. Neváhal při tom ani páchat čistky mezi členy komunistické strany na vysokých pozicích. Šlo o velice promyšlený záměr. V těchto kruzích se mělo varování všem odpůrcům režimu ukázat nejvýrazněji.

Tak vznikl i tzv. proces se Slánským. Již na podzim roku 1949 byl zatčen první soudruh, a to náměstek ministra zahraničního obchodu jménem Eugen Löbl. O rok později putoval k výslechu brněnský tajemník Komunistické strany Otto Šling. Velká vlna zatýkání probíhala od začátku roku 1951, kdy byl zadržen ministr zahraničních věcí Vladimír Clementis i se svým náměstkem Arturem Londonem nebo náměstek ministra národní bezpečnosti Karel Šváb. Samotný Rudolf Slánský, po němž je celý monstrproces nazván, skončil ve vězení až na konci listopadu 1951. Pokyn k jeho zatčení vydal sám Stalin, ten se také podílel na vybírání jiných konkrétních osob „vhodných“ do zapojení do vykonstruovaného procesu.

Soud s obžalovanými, kteří se měli dopustit přípravy „protistátního spiknutí“, probíhal od 20. do 27. listopadu 1952. Před ním museli „zločinci“ absolvovat dlouhé měsíce krutých výslechů i fyzického násilí. U soudu pak nemohli vypovídat ze své vlastní vůle, ale dostali přesný text, který hovořil jasně proti nim, a museli se ho naučit. Před výpovědí v soudní síni byli z doslovného znění těchto lživých řádků přezkoušeni. Výsledkem soudního procesu se stalo jedenáct verdiktů trestu smrti a tři doživotní žaláře. Poprava byla vykonána v noci z 2. na 3. prosince 1952 v areálu Pankrácké věznice. 

Proces nese pojmenování po Rudolfu Slánském, generálním tajemníkovi Ústředního výboru Komunistické strany. Ten byl zatčen v noci 23. listopadu 1951, poté následovala série výslechů. Celá situace dohnala zoufalého Slánského k pokusům o sebevraždu. Počátkem roku 1952 se hodlal oběsit, později si rozbil hlavu o radiátor ve snaze se zabít. Těžké úrazy utrpěl také při mučení během vyslýchání, kdy se pod vlivem násilí ke špionáži a velezradě přiznal. Slánský byl (stejně jako většina obviněných) židovského původu. Jeho rodiče, sourozenci, strýc i teta za druhé světové války zahynuli v koncentračním táboře. Sám Slánský přečkal druhou světovou válku již coby člen Komunistické strany v exilu v Moskvě. Zde působil v odboji, zažil zde i mnohé nepříjemnosti. Ztratil tu svou dceru Naděždu, kterou někdo unesl. Dostal se zde však také na samotný stranický vrchol, kde se pak udržel až do svého zatčení v roce 1951. Jeho slibnou kariéru přerušila zrada strany, které sám sloužil, a to včetně zapojení se do příprav předchozích vykonstruovaných procesů. Během svého věznění měl tedy poměrně jasnou představu o tom, co ho čeká.

Z reprezentantů vysoké politiky si u soudu vyslechl ortel smrti také ministr zahraničních věcí Vladimír Clemetis, zástupce generálního tajemníka Komunistické strany Josef Frank, přednosta národohospodářského výboru Kanceláře prezidenta republiky Ludvík Frejka, vedoucí mezinárodního oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Bedřich Geminder, brněnský tajemník Otto Šling nebo náměstci ministrů Otto Fischl, Karel Šváb, Vavro Hajdů, Eugen Löbl, Artur London, Rudolf Margolius nebo Bedřich Reicin, dále redaktor Rudého práva André Simone. Posledně jmenovaný muž byl nejstarší obětí vykonstruovaného procesu, zemřel ve věku 57 let. Rudolf Margolius nebo Karel Šváb kupříkladu přežili věznění v koncentračních táborech. Zatímco nacistům se nepodařilo je zavraždit, povedlo se to jejich spolusoudruhům z Komunistické strany. Karel Šváb straně přesto zůstal věrný do poslední chvíle. Před vykonáním popravy zazněla z jeho úst slova: „Ať žije Sovětský svaz, ať žije Komunistická strana Československa“. Všichni popravení muži byli v roce 1963 posmrtně rehabilitováni, někteří z nich obdrželi in memoriam státní ocenění. 

Související

Rudolf Slánský (třetí zleva) po boku Antonína Zápotockého a Klementa Gottwalda. Komentář

Před 70 lety byl zatčen Slánský. Pomáhal rozpoutat komunistický teror, aby se stal jeho obětí, skončil na popravišti

Pomáhal rozpoutat komunistický teror, aby se později stal sám jeho obětí. Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Rudolf Slánský byl přesně před 70 lety, 23. listopadu 1951, zatčen v pozdních hodinách, když se vracel z večírku, který tehdejší předseda vlády Antonín Zápotocký pořádal pro sovětské poradce. Sovětský vůdce Josif Stalin se nesmířil se skutečností, že Izrael změnil svoji politiku, nešel levicovou cestou a místo toho se přeorientoval na Západ. Slánský, který byl židovského původu, se jako člen KSČ stal dokonalou obětí. Ve vykonstruovaném procesu byl odsouzen k trestu smrti a 3. prosince 1952 skončil na popravišti. Jeho příběh inspiroval i zahraniční filmaře.
Knihovna, ilustrační foto

Tahanice o proces se Slánským skončila, záznamy převzal Národní archiv

Praha - Audiovizuální záznamy z procesu s Rudolfem Slánským nebude spravovat Národní filmový archiv (NFA), nýbrž Národní archiv (NA). V roce 1952 bylo vyneseno 11 rozsudků smrti a tři doživotní tresty. Bývalý generální tajemník komunistické strany Slánský byl popraven. Soud patřil k tzv. monstrprocesům, které byly řízené z Moskvy. O vině a trestech bylo rozhodnuto předem.

Více souvisejících

Rudolf Slánský komunisté Komunismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy