Před 70 lety o Vánocích došlo k tragédii na železnici u Šakvic. Zahynulo více než 100 lidí

O Vánocích roku 1953, tedy před 70 lety, došlo na železniční trati Brno-Břeclav k jedné z nejhorších tragédií na železnici v dějinách Česka a Československa. Nedaleko stanice Šakvice narazil rychlík do stojícího osobního vlaku. Nehodu nepřežilo 103 osob, přes 80 dalších lidí utrpělo zranění. Při neštěstí hrál roli alkohol. 

V noci na Štědrý den roku 1953, krátce po jedné hodině po půlnoci, se odehrála do té doby největší tragédie na československé železnici. Na trati Brno-Břeclav tehdy jely dvě vlakové soupravy – rychlík z Brna do Bratislavy a osobní vlak z Brna do Břeclavi. Osobák zastavil ve stanici Šakvice, aby počkal na uvolnění koleje. Byla noc před Štědrým dnem, a proto ve vlaku cestovalo mnoho lidí, kteří zaplnili nejenom všechna sedadla, ale také se tísnili v uličkách. Většina z nich jela domů z práce a těšila se do postele i na nadcházející vánoční svátky. Do svých domovů však už nedojeli a Vánoce pro jejich příbuzné rozhodně nebyly šťastné a veselé. 
 
Osobní vlak stál pár minut, když do něj v plné rychlosti zezadu najel rychlík. Náraz zdemoloval tři vagóny rychlíku a prakticky celý osobní vlak. Nastala panika. Do černé noci se ozýval křik, nářek a pláč desítek zraněných lidí. Za chvíli se v blízkých obcích rozezněly sirény a na místo neštěstí mířily hasičské jednotky a záchranné služby. Záchranné práce probíhaly až do bílého rána Štědrého dne. U Šakvic zemřelo několik desítek lidí okamžitě, mnozí podlehli těžkým zraněním v nemocnici. Celkový počet obětí se vyšplhal na číslo 103. Zraněných osob zůstalo přes osmdesát, některé z nich si nesly z nehody následky po zbytek života. 
 
Dle svědectví zasahujících záchranářů, hasičů nebo přeživších vypadalo místo bezprostředně po tragédii přímo děsivě. Vlaky byly zničené na třísky, na zemi ležela mrtvá zakrvácená těla, mezi nimi strachem i bolestí křičeli zranění. Ačkoliv mrzlo, většina lidí byla lehce oblečena, kabáty jim zůstaly v troskách vlaku. Někteří nešťastníci do rána zmrzli. 
 
O tragédii na železnici prakticky nebyla informována veřejnost. To mělo několik důvodů. Byly Vánoce, o nichž se zkrátka nehodilo přinášet nešťastné zprávy. Nehoda navíc byla následně několik měsíců pečlivě prošetřována, než se došlo ke konečným výsledkům. Dne 27. prosince 1953, tedy po vánočních svátcích, se nicméně objevilo pár řádků o železniční nehodě u Šakvic v Rudém právu.

Pod nadpisem „Úřední zpráva ministerstva dopravy“ stálo: „Dne 24. prosince 1953 se událo železniční neštěstí na trati Brno-Břeclav. K neštěstí došlo v noční době, o 1 hodině v noci, kdy rychlík jedoucí z Prahy přes Brno a Břeclav do Bratislavy najel u stanice Šakvice na osobní vlak. Je větší počet mrtvých a raněných. (…)“
 
Dlouhé vyšetřování prokázalo, že na neštěstí měl výraznou roli alkohol. Ten totiž před jízdou popíjela obsluha rychlíku, konkrétně strojvůdce, vlakvedoucí a topič. Viníci nehodu přežili a byli odsouzeni k několika letům vězení – strojvedoucí k pěti, topič ke čtyřem a vlakvedoucí ke třem. Od roku 2011 se v železniční stanici Šakvice nachází pamětní deska připomínající tragédii, ke které zde před 70 lety došlo. 

Související

Více souvisejících

Nehody vlaků historie Vlaky

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

před 49 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 7 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 8 hodinami

Donald Trump

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

před 8 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje. Podle nejnovější zprávy pod záštitou OSN čelí každý pátý obyvatel Gazy akutnímu hladovění, přičemž celý region směřuje k plnohodnotnému hladomoru. Tato varování přicházejí téměř tři měsíce po izraelském zablokování přístupu k humanitární pomoci, která je pro přežití více než dvou milionů Palestinců naprosto klíčová.

před 9 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

V Pásmu Gazy může zemřít hlady do 48 hodin 14 tisíc dětí

Situace v Gaze se dramaticky zhoršuje a humanitární pracovníci varují, že bez okamžité pomoci může dojít ke katastrofě nevídaných rozměrů. Podle Toma Fletchera, britského diplomata a hlavního koordinátora humanitární pomoci OSN, může během příštích 48 hodin zemřít až 14 000 novorozenců, pokud se k nim nedostane potřebná výživa.

před 10 hodinami

"Úroveň lidského utrpení v Gaze je nesnesitelná." Březnový zlom poštval Západ proti Izraeli

Podpora, kterou Izrael od začátku války v Gaze po útocích hnutí Hamás 7. října 2023 získával od svých západních spojenců, se nyní výrazně ztenčuje. Francie, Velká Británie a Kanada vydaly dosud nejsilnější společné prohlášení odsuzující pokračující izraelskou vojenskou ofenzivu, kterou premiér Benjamin Netanjahu označuje za nezbytnou k likvidaci Hamásu, záchraně zbývajících rukojmích a plnému ovládnutí Pásma Gazy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy