Před 70 lety o Vánocích došlo k tragédii na železnici u Šakvic. Zahynulo více než 100 lidí

O Vánocích roku 1953, tedy před 70 lety, došlo na železniční trati Brno-Břeclav k jedné z nejhorších tragédií na železnici v dějinách Česka a Československa. Nedaleko stanice Šakvice narazil rychlík do stojícího osobního vlaku. Nehodu nepřežilo 103 osob, přes 80 dalších lidí utrpělo zranění. Při neštěstí hrál roli alkohol. 

V noci na Štědrý den roku 1953, krátce po jedné hodině po půlnoci, se odehrála do té doby největší tragédie na československé železnici. Na trati Brno-Břeclav tehdy jely dvě vlakové soupravy – rychlík z Brna do Bratislavy a osobní vlak z Brna do Břeclavi. Osobák zastavil ve stanici Šakvice, aby počkal na uvolnění koleje. Byla noc před Štědrým dnem, a proto ve vlaku cestovalo mnoho lidí, kteří zaplnili nejenom všechna sedadla, ale také se tísnili v uličkách. Většina z nich jela domů z práce a těšila se do postele i na nadcházející vánoční svátky. Do svých domovů však už nedojeli a Vánoce pro jejich příbuzné rozhodně nebyly šťastné a veselé. 
 
Osobní vlak stál pár minut, když do něj v plné rychlosti zezadu najel rychlík. Náraz zdemoloval tři vagóny rychlíku a prakticky celý osobní vlak. Nastala panika. Do černé noci se ozýval křik, nářek a pláč desítek zraněných lidí. Za chvíli se v blízkých obcích rozezněly sirény a na místo neštěstí mířily hasičské jednotky a záchranné služby. Záchranné práce probíhaly až do bílého rána Štědrého dne. U Šakvic zemřelo několik desítek lidí okamžitě, mnozí podlehli těžkým zraněním v nemocnici. Celkový počet obětí se vyšplhal na číslo 103. Zraněných osob zůstalo přes osmdesát, některé z nich si nesly z nehody následky po zbytek života. 
 
Dle svědectví zasahujících záchranářů, hasičů nebo přeživších vypadalo místo bezprostředně po tragédii přímo děsivě. Vlaky byly zničené na třísky, na zemi ležela mrtvá zakrvácená těla, mezi nimi strachem i bolestí křičeli zranění. Ačkoliv mrzlo, většina lidí byla lehce oblečena, kabáty jim zůstaly v troskách vlaku. Někteří nešťastníci do rána zmrzli. 
 
O tragédii na železnici prakticky nebyla informována veřejnost. To mělo několik důvodů. Byly Vánoce, o nichž se zkrátka nehodilo přinášet nešťastné zprávy. Nehoda navíc byla následně několik měsíců pečlivě prošetřována, než se došlo ke konečným výsledkům. Dne 27. prosince 1953, tedy po vánočních svátcích, se nicméně objevilo pár řádků o železniční nehodě u Šakvic v Rudém právu.

Pod nadpisem „Úřední zpráva ministerstva dopravy“ stálo: „Dne 24. prosince 1953 se událo železniční neštěstí na trati Brno-Břeclav. K neštěstí došlo v noční době, o 1 hodině v noci, kdy rychlík jedoucí z Prahy přes Brno a Břeclav do Bratislavy najel u stanice Šakvice na osobní vlak. Je větší počet mrtvých a raněných. (…)“
 
Dlouhé vyšetřování prokázalo, že na neštěstí měl výraznou roli alkohol. Ten totiž před jízdou popíjela obsluha rychlíku, konkrétně strojvůdce, vlakvedoucí a topič. Viníci nehodu přežili a byli odsouzeni k několika letům vězení – strojvedoucí k pěti, topič ke čtyřem a vlakvedoucí ke třem. Od roku 2011 se v železniční stanici Šakvice nachází pamětní deska připomínající tragédii, ke které zde před 70 lety došlo. 

Související

U Nových Zámků na Slovensku se srazil vlak jedoucí z ČR s autobusem. (27.6.2024) Prohlédněte si galerii

Tragická nehoda autobusu a vlaku na Slovensku: Dopravce se zastal strojvedoucího

Slovenský železniční dopravce ZSSK se zastal strojvedoucího vlaku, který ve čtvrtek smetl autobus u Nových Zámků. Firma vyloučila jeho pochybení, podle mluvčího spolupracuje s vyšetřovacími orgány na objasnění příčin tragické události. Nehodu nepřežilo sedm lidí, dalších pět osob utrpělo zranění. 

Více souvisejících

Nehody vlaků historie Vlaky

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 48 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy