O Vánocích roku 1953, tedy před 70 lety, došlo na železniční trati Brno-Břeclav k jedné z nejhorších tragédií na železnici v dějinách Česka a Československa. Nedaleko stanice Šakvice narazil rychlík do stojícího osobního vlaku. Nehodu nepřežilo 103 osob, přes 80 dalších lidí utrpělo zranění. Při neštěstí hrál roli alkohol.
V noci na Štědrý den roku 1953, krátce po jedné hodině po půlnoci, se odehrála do té doby největší tragédie na československé železnici. Na trati Brno-Břeclav tehdy jely dvě vlakové soupravy – rychlík z Brna do Bratislavy a osobní vlak z Brna do Břeclavi. Osobák zastavil ve stanici Šakvice, aby počkal na uvolnění koleje. Byla noc před Štědrým dnem, a proto ve vlaku cestovalo mnoho lidí, kteří zaplnili nejenom všechna sedadla, ale také se tísnili v uličkách. Většina z nich jela domů z práce a těšila se do postele i na nadcházející vánoční svátky. Do svých domovů však už nedojeli a Vánoce pro jejich příbuzné rozhodně nebyly šťastné a veselé.
Osobní vlak stál pár minut, když do něj v plné rychlosti zezadu najel rychlík. Náraz zdemoloval tři vagóny rychlíku a prakticky celý osobní vlak. Nastala panika. Do černé noci se ozýval křik, nářek a pláč desítek zraněných lidí. Za chvíli se v blízkých obcích rozezněly sirény a na místo neštěstí mířily hasičské jednotky a záchranné služby. Záchranné práce probíhaly až do bílého rána Štědrého dne. U Šakvic zemřelo několik desítek lidí okamžitě, mnozí podlehli těžkým zraněním v nemocnici. Celkový počet obětí se vyšplhal na číslo 103. Zraněných osob zůstalo přes osmdesát, některé z nich si nesly z nehody následky po zbytek života.
Dle svědectví zasahujících záchranářů, hasičů nebo přeživších vypadalo místo bezprostředně po tragédii přímo děsivě. Vlaky byly zničené na třísky, na zemi ležela mrtvá zakrvácená těla, mezi nimi strachem i bolestí křičeli zranění. Ačkoliv mrzlo, většina lidí byla lehce oblečena, kabáty jim zůstaly v troskách vlaku. Někteří nešťastníci do rána zmrzli.
O tragédii na železnici prakticky nebyla informována veřejnost. To mělo několik důvodů. Byly Vánoce, o nichž se zkrátka nehodilo přinášet nešťastné zprávy. Nehoda navíc byla následně několik měsíců pečlivě prošetřována, než se došlo ke konečným výsledkům. Dne 27. prosince 1953, tedy po vánočních svátcích, se nicméně objevilo pár řádků o železniční nehodě u Šakvic v Rudém právu.
Pod nadpisem „Úřední zpráva ministerstva dopravy“ stálo: „Dne 24. prosince 1953 se událo železniční neštěstí na trati Brno-Břeclav. K neštěstí došlo v noční době, o 1 hodině v noci, kdy rychlík jedoucí z Prahy přes Brno a Břeclav do Bratislavy najel u stanice Šakvice na osobní vlak. Je větší počet mrtvých a raněných. (…)“
Dlouhé vyšetřování prokázalo, že na neštěstí měl výraznou roli alkohol. Ten totiž před jízdou popíjela obsluha rychlíku, konkrétně strojvůdce, vlakvedoucí a topič. Viníci nehodu přežili a byli odsouzeni k několika letům vězení – strojvedoucí k pěti, topič ke čtyřem a vlakvedoucí ke třem. Od roku 2011 se v železniční stanici Šakvice nachází pamětní deska připomínající tragédii, ke které zde před 70 lety došlo.
Související

V Ústí nad Orlicí hořel vlak se dřevem. Železničáři museli omezit provoz

Smrtelná nehoda na přejezdu v Poděbradech. Řidič auta nepřežil srážku
Nehody vlaků , historie , Vlaky
Aktuálně se děje
před 4 minutami

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
před 49 minutami

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno před 1 hodinou

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
před 1 hodinou

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
před 2 hodinami

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
před 3 hodinami

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno před 3 hodinami

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
před 3 hodinami

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
před 4 hodinami

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
před 4 hodinami

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
před 5 hodinami

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
před 6 hodinami

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
před 6 hodinami

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
před 7 hodinami

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
před 7 hodinami

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
před 7 hodinami

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
před 8 hodinami

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
před 8 hodinami

Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN
před 9 hodinami

V Pásmu Gazy může zemřít hlady do 48 hodin 14 tisíc dětí
před 10 hodinami
"Úroveň lidského utrpení v Gaze je nesnesitelná." Březnový zlom poštval Západ proti Izraeli
Podpora, kterou Izrael od začátku války v Gaze po útocích hnutí Hamás 7. října 2023 získával od svých západních spojenců, se nyní výrazně ztenčuje. Francie, Velká Británie a Kanada vydaly dosud nejsilnější společné prohlášení odsuzující pokračující izraelskou vojenskou ofenzivu, kterou premiér Benjamin Netanjahu označuje za nezbytnou k likvidaci Hamásu, záchraně zbývajících rukojmích a plnému ovládnutí Pásma Gazy.
Zdroj: Libor Novák