Prezidentskou debatu na Primě vyhrál Pavel, míní politolog Mlejnek

Boxerskou terminologií vyjádřeno ve středeční předvolební debatě na TV Prima a CNN Prima News vyhrál generál Petr Pavel na body nad ekonomkou Danuší Nerudovou. Na dotaz ČTK to dnes uvedl politolog Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy. Podle mediálního experta Jana Potůčka byla debata vyrovnaná a až překvapivě klidná.

Pavel v úvodu řekl, že ho mrzí vlna z posledních dnů ohledně dezinterpretace jeho výroku na adresu Nerudové jako expertky na účetnictví. Jako omluvu věnoval někdejší rektorce Mendelovy univerzity flanelovou košili. Ty teď nosí jeho podporovatelé. Nerudová reagovala, že flanel na sobě měla naposledy někdy v 80. letech minulého století a "kousal" ji. Neví, zda bude flanel rehabilitovat, uvedla. Pavlovi věnovala čokoládu, jak poznamenala, "na obalení nervů".

Pavel ale přinesl i dárek pro nepřítomného předsedu ANO a expremiéra Babiše. Šlo o červenou čepici s nápisem "generál". Babiš nosil v předvolebních kampaních červené čepice s kšiltem, například s heslem "Silné Česko".

Podle Mlejnka Pavel tuto předehru zvládl lépe, položením čepice na Babišův opuštěný stolek se pak chtěl prezentovat jako hlavní expremiérův vyzyvatel. To se mu i díky vystupování při debatě v zásadě podařilo, míní politolog.

"Boxerskou terminologií vyjádřeno v ringu CNN Prima News vyhrál Petr Pavel na body. Dokázal několikrát vtipně a pohotově odpovědět. V jeho prospěch jednoznačně vyznělo i téma prezidentské standarty - zde soudím i dle následné reakce na sociálních sítích," uvedl Mlejnek.

Pavel nedávno oznámil, že skupina Ztohoven vrátí na Pražský hrad prezidentskou standartu, kterou v roce 2015 při jedné ze svých akcí vyměnila za rudé trenýrky na protest proti Zemanově politice. Standarta se podle něj ale vrátí až do rukou nového prezidenta. Podmínkou vrácení je to, že hlavou státu nebude Andrej Babiš (ANO).

Nerudová v debatě prohlásila, že standarta na Hradě je i nyní a není nutné vracet původní. Občany podle ní navíc spíše trápí ekonomické problémy.

"Danuše Nerudová potřebovala, vzhledem k vývoji preferencí dle posledních průzkumů, zvítězit, prezentovat v diskusi jednoznačnou převahu nad svým soupeřem, což se jí určitě nepovedlo," míní Mlejnek. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity se podle něj snažila hrát na sociální notu a oslovit "skalní havlisty", avšak křečovitě, příliš okatě. "Navíc jejím postojům i proto chyběla vnitřní konzistence," dodal Mlejnek.

Potůčkovi debata připadala vyrovnaná a až překvapivě klidná. "Chyběl v ní populistický element, který by zajistila účast Andreje Babiše. Obecně ale nevnímám za dobré, že komerční televize zvolily formát prezidentských debat rozdělený na 'béčkové' a 'áčkové' kandidáty. Vůči kandidátům s nižšími preferencemi to není fér," míní.

Na podobné rozdělení si už v dřívějších debatách stěžovali senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer či poslanec SPD Jaroslav Bašta.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Petr Pavel Danuše Nerudová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy